ورزش ایران / شناسه خبر: 70616 / تاریخ انتشار : 1395/6/8 03:08
|
در آستانه بزرگترین میزبانی بسکتبال در آسیا

شهر را خبر کنید

ایران ورزشی آنلاین /محسن آجرلو- اولین بار است که فیبا آسیا میزبانی یک تورنمنت در سطح بزرگسالان قاره کهن را به ایران داده و قرار است علاقه‌مندان برای اولین بار در سالن دوازده هزار نفری دور هم جمع شوند و بسکتبال تماشا کنند.

در تمام سال‌های گذشته هر گاه باب درد و دل بسکتی‌ها باز می‌شد، اولین چیزی که می‌گفتند نداشتن یک سالن ششدانگ و استاندارد بوده و هست.
تنها سالن موجود تالار بسکتبال آزادی است که جایگاه مناسب و قابل توجهی برای تماشاگران ندارد و به هیچ وجه در حد و اندازه‌های جهانی و حتی آسیایی نیست. گلایه نبود سالن در بین بسکتبالی‌ها همیشه ختم می‌شد به نگرفتن میزبانی در رقابت‌های مهمی مانند جام ملت‌ها و رقابت‌های انتخابی جهانی و المپیک.
اتفاقی که اگر می‌افتاد شاید از میان دو المپیک قبلی که از کفمان رفت، سهمیه یکی را با حمایت هوادارانمان می‌گرفتیم و نقص‌ها و ضعف هایمان را با کمک آنها می‌پوشاندیم.
امروز هم شرایط تغییر چندانی نکرده. نه بسکتبال صاحب یک سالن استاندارد شده و نه میزبانی جام ملت‌ها را گرفتیم اما اینکه حالا قرار است در سالن دوازده هزار نفری میزبانی چلنج کاپ را بر عهده داشته باشیم، اتفاق بسیار خوبی است. چلنج کاپ تورنمنت جدیدی است که در بین برنامه‌های تازه فدراسیون جهانی قرار دارد و میزبانی نخستین دوره را به ایران واگذار کرده و از نوزدهم شهریور قرار است تمام تیم‌های آسیایی نمایندگانشان در تهران به مصاف هم بروند.

نخستین تورنمنت بعد از انتخابی المپیک

تیم ملی ایران از اردیبهشت ماه امسال اردوهای آمادگی خود را برای شرکت در رقابت‌های انتخابی المپیک آغاز کرد. بائرمن که تیم جدیدی را کنار هم قرار داده بود، چندین تورنمنت پشت سر هم را با تیم جوانش پشت سر گذاشت و در نهایت هم همانطور که پیش‌بینی می‌شد در کسب سهمیه ناکام ماند.
با این حال ناکامی اصلی ما در جام ملت‌ها و باخت برابر چین و فیلیپین اتفاق افتاده بود و رقابت‌های انتخابی المپیک بیشتر برای کسب تجربه و چند دیدار تدارکاتی خوب و جدی بود.
این مربی آلمانی حالا باید دومین تورنمنت رسمی‌اش در سال 95 را تجربه کند. او بازهم ستاره‌های با تجربه بسکتبال ایران را با خود در این رقابت‌ها در اختیار ندارد و ترجیح داده با جوان‌تر‌ها این تورنمنت مهم را سپری کند. تورنمنتی که البته اهمیتش بیش از هرچیز به خاطر میزبانی و شرایط برگزاری‌اش است.

شرایط میهمانی

تیم ایران در حالی ده روز دیگر باید در چلنج کاپ میزبان دیگر تیم‌های آسیایی باشد که خودش هم هنوز فرصت تمرین در سالن اصلی بازی‌ها را پیدا نکرده. بسکتبالیست‌های ایران در شرایطی کاملا غریب و شبیه به تیم‌های میهمان باید در این رقابت‌ها حاضر شوند و اگر شرایط به همین منوال پیش رود، یکی دو روز مانده به آغاز بازی ها، مثل تیم‌های دیگر یک تمرین پیش از شروع تورنمنت در سالن برگزاری بازی‌ها برگزار می‌کنند!
اینکه چرا تا امروز این اتفاق نیفتاده سوالی است که باید از مدیران فدراسیون و شاید مجموعه آزادی پرسید اما هر دلیلی که داشته باشد، بیشتر شبیه توجیه خواهد بود و به هیچ وجه قابل
پذیرش نیست.
اینکه ما از ماه‌ها پیش می‌دانیم در این تاریخ میزبان چلنج کاپ خواهیم بود و سالن دوازده هزار نفری هم باید از این تورنمنت میزبانی کند، ولی باز هم در 10 روز مانده به آغاز بازی‌ها هیچ تمرینی را در سالن اصلی انجام نداده‌ایم و بازیکنانمان به کلی با این سالن غریبه اند، اصلا اتفاق خوبی نیست و اصلا شبیه کارهای
برنامه ریزی شده و حساب شده نیست.

چرا حامیان مالی سراغ بسکتبال نمی‌آیند؟

چرا برند‌ها به سراغ بسکتبال نمی‌آیند؟ این سوالی است که مدت‌ها است اهالی بسکتبال از هم می‌پرسند.
خیلی‌هایشان هم می‌گویند ما باید برویم سراغ برندها، بانک‌ها و واحد‌های تجاری تا به سرمایه‌گذاری و تبلیغات در این رشته ورزشی ترغیب شوند. حالا اینکه بسکتبال باید برود یا نه فعلا مهم نیست. شاید هم اصلا وظیفه بسکتبال این نباشد.
وظیفه بسکتبال این است که وقتی پس از سال‌ها میزبانی چنین تورنمنت مهمی را گرفته، عالم و آدم را خبر کند و کار بزرگش را توی بوغ و کرنا کند تا همه بفهمند که قرار است چه اتفاقی بیفتد. همه‌ای که همان آدم‌های تجاری و برندها و ... هم در میانشان حضور دارند. وظیفه بسکتبال این است و نیاز نیست برود دنبال اسپانسر و برند و تبلیغ کنار زمین.
وقتی تمام شهر از این میزبانی پر شود و پخش مستقیم تمام بازی‌ها قطعی باشد، تمام اینها خودش به بهترین شکل ممکن درست می‌شود و باید کمیته محترم اقتصادی فدراسیون بنشینند و بین اسپانسرهای متقاضی، انتخاب کنند!

captcha
تازه ها
بیشتر