فوتبال ایران / شناسه خبر: 101068 / تاریخ انتشار : 1399/1/8 14:13
|
گزارش ایران‌ورزشی از تکلیف قهرمان و سقوط کرده‌های لیگ برتر

کلاف سردرگم لیگ برتر ایران در فصلِ کرونا

سرپرست کمیته مسابقات سازمان لیگ: اگر هم مسابقات در اردیبهشت ماه با صدور مجوز از سر گرفته شود بازی‌ها بدون حضور تماشاگر خواهد بود

حسین قهار | کرونا دنیا را تعطیل کرده است. مسابقات همه رشته‌های ورزشی در ایران و جهان فعلا برگزار نمی‌شود و همه‌جا صحبت از بلاتکلیفی درباره سرنوشت لیگ‌های به اتمام نرسیده‌ است. همان‌طور که در کل دنیا درباره سرنوشت لیگ‌های معتبر فوتبال و سایر رشته‌ها بعد از تعطیلی به خاطر کرونا  بحث و ابهامات زیادی وجود دارد در ایران هم شاهد این مسائل هستیم. هواداران تیم‌ها که در فضای مجازی به جان هم افتاده‌اند. باشگاه‌ها هم در بلاتکلیفی مطلق به سر می‌برند. از یک طرف می‌دانند سازمان لیگ می‌خواهد تحت هر شرایطی لیگ را به صورت فشرده در صورت گرفتن مجوز به پایان برساند، از طرفی دیگر به خاطر شیوع کرونا و شرایط بحرانی کشور و خطراتی که جان افراد را تهدید می‌کند اجازه برگزاری تمرینات را ندارند  و بدون برگزاری جلسات تمرینی هم نمی‌توانند وارد مسابقات شوند.

در چنین شرایطی درباره هیچ‌چیزی نمی‌توان به صورت رسمی و قطعی اظهارنظر کرد و تنها موضوعی که همه روی آن اتفاق نظر دارند این است که باید صبر کرد و دید در روزها و هفته‌های آینده چه اتفاقاتی رخ می‌دهد و تکلیف این چالش بزرگ چه خواهد شد.

در حال حاضر خیلی‌ها بر این عقیده هستند که به خاطر بحران کرونا لیگ همین‌جا باید به اتمام برسد و هیچ جامی به تیمی اهدا نشود. این دسته از افراد بدون توجه به فاصله ده امتیازی پرسپولیس با صدر جدول معتقدند جبران کردن این امتیاز در نه هفته باقی مانده امکان‌پذیر است. در سمت مقابل هواداران و تمام عوامل باشگاه پرسپولیس مخالف اتمام لیگ بدون اهدای جام هستند چون در طول مسابقات هم بهتر از رقبا کار کرده‌اند و قبول ندارند که به خاط کرونا خودشان ضرر کنند و رقبا به یک امیاز بزرگ برسند.

جدا از بحث قهرمان پرونده تعیین دو تیم سقوط کننده هم مطرح است و حداقل هشت تیم روی کاغذ درگیر این موضوع هستند و دو تیم قعر جدول هم قبول نمی‌کنند که بدون برگزاری 9 بازی دیگر سقوط کنند.

این قضیه با در نظر گرفتن مسابقات لیگ دسته اول و دوم کشور شکلی پیچیده‌تر به خود می‌گیرد. دو تیم از لیگ یک باید به لیگ برتر صعود کنند و مسوولان سازمان لیگ و فدراسیون نمی‌توانند بدون به اتمام رساندن مسابقات دو تیم را روانه لیگ برتر کنند. به هرحال شایعه شده ممکن است در صورت تعطیلی لیگ، دو تیم از لیگ یک به لیگ برتر صعود کنند و سال آینده مسابقات با 18 تیم برگزار شود که به خاطر موضوعی که به آن اشاره شد امکان تعیین تیم‌های صعود کننده وجود ندارد. به هر صورت هشت هفته هم از مسابقات لیگ دسته اول باقی مانده و روی کاغذ می توان به حداقل هفت تیم شانس صعود به لیگ برتر را داد. همین شرایط هم البته برای تیم های سقوط کننده از لیگ یک به لیگ دو و تیم های صعود کننده از لیگ دو به لیگ یک هم وجود دارد.

در وضعیت کنونی بهترین راه برای مدیران فوتبال و ورزش کشور این است که به هر سختی که شده مسابقات فوتبال این فصل را به پایان برسانند اما بحران کرونا یک مانع بزرگ در مقابل آن‌هاست.

البته این بحران برای تمام لیگ‌های معتبر دنیا و کشورهایی که درگیر کرونا هستند وجود دارد و به نظر می رسد هر تصمیمی که در دنیا برای لیگ‌ها گرفته شود برای ایران هم طبق هماهنگی با فیفا و کنفدراسیون فوتبال آسیا اتخاذ خواهد شد.

***

 

فقط پرسپولیسی‌ها خواهان به اتمام رسیدن لیگ هستند!

شاید باور نکنید که بسیاری از باشگاه‌های لیگ برتر خواهان تعطیلی مسابقات این فصل هستند. مدیران این باشگاه‌ها هم مصاحبه‌های مختلفی در رسانه‌ها با همین هدف انجام داده‌اند و البته جالب اینجاست که با توجه به شانس بسیار  زیاد پرسپولیس روی کاغذ برای رسیدن به عنوان قهرمانی، طبیعی است که باشگاه‌های دیگر خواهان تعطیلی مسابقات بدون تعیین قهرمان باشند. به همین منظور مصاحبه‌های انجام شده در رسانه ها هم عملا ارتباط مستقیم با منافع و وضعیت باشگاه‌ها در جدول دارد.

باشگاه تراکتورسازی خواهان تعطیلی مسابقات لیگ برتر و جام حذفی در فصل جاری است و مدیرعامل این باشگاه هم عجیب‌ترین اظهارات را در این رابطه داشته است. میر معصوم سهرابی گفته است: «بهترین راهکار در وضعیت کنونی تعطیل کردن مسابقات است. قطعا با توجه به اینکه تراکتور در بین تیم های بالانشین جدول رده بندی است و در جام حذفی نیز شانس قهرمانی دارد، از تعطیل شدن مسابقات ضرر می‌کند  اما من می‌گویم لیگ را تعطیل کنند و چهار تیم بالای جدول سهمیه آسیایی بگیرند. وقتی لیگ تعطیل می‌شود جامی هم نباید داده شود. هیچ مشکلی هم پیش نمی‌آید. وقتی هنوز ۹ هفته باقی مانده چرا باید جامی به پرسپولیس داده شود؟ مسابقات فقط امسال تعطیل می‌شود و دوباره از سال آینده از سر می‌گیریم» حمیدرضا گرشاسبی مدیرعامل باشگاه پیکان با تاکید روی این موضوع که جان یک نفر هم از فوتبال مهم تر است در آخرین مصاحبه خود اعلام کرده ادامه لیگ با توجه به شیوع گسترده کرونا و خطراتی که برای جان مردم دارد میسر نیست.

منوچهر نیکفر، رئیس هیات مدیره باشگاه سپاهان معتقد است حتی فینال جام جهانی هم از جان انسان‌ها باارزش‌تر نیست و اگر قرار است شیوع کرونا و بحران ادامه پیدا کند لیگ بدون تعیین قهرمان باید تعطیل شود و نیاز نیست که حتما برنده یا قهرمان هم داشته باشد. البته او تاکید داشته اگر کرونا کنترل شد امکان ادامه مسابقات وجود دارد ولی اگر تا اواخر اردیبهشت به‌طول کشید مسابقات باید تعطیل شود.

احمد جمشیدی، سخنگوی ذوب‌آهن هم موضع رسمی این باشگاه را درباره تعطیلی لیگ اعلام کرده و رسما ضمن مخالفت با این اتفاق تاکید داشته برگزار نشدن بازی ها شور و نشاط را در جامعه از بین می برد و با توجه به اینکه 9 هفته از بازی‌ها باقی مانده می توان در یک بازه زمانی 5 روزه مسابقات را به اتمام رساند.

اسماعیل خلیل زاده و کامران منزوی رئیس و عضو هیات مدیره استقلال هم اخیرا در مصاحبه‌های خود موافقت تلویحی خود را با تعطیلی مسابقات این فصل اعلام کرده اند.

مسوولان باشگاه پرسپولیس هم که تیمشان با 10 امتیاز اختلاف نسبت به تیم دوم صدر‌نشین لیگ برتر است و در جام حذفی هم به نیمه نهایی صعود کرده‌اند تحت هیچ شرایطی با تعطیلی مسابقات لیگ موافق نیستند و طبیعی است که درباره تعطیلی لیگ مقابل تمام رقبای خود ایستاده‌اند و نمی‌خواهند حالا که به یک قدمی پوکر قهرمانی رسیده‌اند این افتخار بزرگ را از دست بدهند.

 

***

مهدی تارتار؛ سرمربی نفت مسجد سلیمان

لیگ را تعطیل کنیم

کل دنیا به خاطر شروع ویروس کرونا فوتبال را تعطیل کرده‌اند و ما فقط بلاتکلیف هستیم. مگر فوتبالیست‌ها و مربیان و اعضای یک تیم و دست اندرکاران فوتبال عضوی از جامعه نیستند؟ مگر سلامت آنها مهم نیست. مگر آنها خانواده و دوست و آشنا ندارند؟ پیشنهاد من تعطیلی لیگ برتر است. اتفاقی هم نمی‌افتد. دو تیم هم از لیگ یک به لیگ برتر صعود کند تا لیگ سال آینده با حضور 18 تیم برگزار شود. با توجه به شرایط جدول هم سهمیه‌های آسیا را تقسیم کنند. به هر حال شرایط بحرانی است و سلامتی یک نفر هم از فوتبال مهم‌تر است.

 

محمد صادق دروردگر، رئیس سازمان اقتصادی فدراسیون فوتبال

ادامه لیگ امکان‌پذیر نیست

برگزار نشدن مسابقات فوتبال قطعا ضررهای اقتصادی قابل توجهی به باشگاه‌ها و ساختار فوتبال ایران زده است. به خاطر شیوع کرونا البته تمام دنیا و حوزه‌های مختلف درگیر این بحران و ضرر اقتصادی شده‌اند. ما هم از این قاعده مستثنی نیستیم. الان هم با توجه به شرایط اضطراری و مساله مهم جان و سلامت مردم صلاح نیست که مسابقات برگزار شود. البته فعلا منتظر اتفاقات بعدی و دستورالعمل ستاد ملی مبارزه با کرونا هستیم. اما اگر شرایط به همین منوال پیش برود  قطعا ادامه برگزار لیگ امکان‌پذیر نیست. هیچ چیزی هم بالاتر از جان انسان‌ها نیست.

 

منصور قنبرزاده، عضو هیات رئیسه سازمان لیگ

منتظر تصمیم فیفا هستیم

وضعیت به شکلی است که هیچ‌کس نمی‌تواند درباره ادامه یا تعطیلی لیگ اظهارنظر درست، شفاف  و رسمی داشته باشد.برگزاری لیگ هم تنها با صدور مجوز از سوی این نهاد امکان‌پذیر است و برای برگزاری لیگ تیم‌ها باید بتوانند تمرین هم داشته باشند. فدراسیون و سازمان لیگ البته برای اتخاذ تصمیم نهایی طبق سیاست فیفا و کنفدراسیون فوتبال آسیا عمل می‌کنند. چون فوتبال تمام کشورها با چنین وضعیتی رو‌به‌رو شده است و باید منتظر ماند و دید چه مجوز و دستوری صادر می‌شود. این نکته را هم نباید فراموش کرد که هیچ چیزی مهم تر از جان انسان‌ها نیست.

***

یادداشت

تلاش می‌کنیم لیگ را ادامه دهیم

سهیل مهدی

سرپرست کمیته مسابقات سازمان لیگ

تصمیم‌گیری درباره برگزار شدن یا نشدن مسابقات ورزشی و حتی سایر مسائل جامعه بر عهده ستاد ملی مبارزه با کرونا است. ما وظیفه داریم طبق دستوری که ابلاغ می‌شود برنامه‌ریزی داشته باشیم و تصمیمات اجرایی را اتخاذ کنیم. در شرایط کنونی اجازه برگزاری مسابقات را نداریم. از طرفی برای برگزاری هفته‌های باقی‌مانده لیگ مشکل تقویم و فشردگی مسابقات و زمان بندی برای شروع مسابقات لیگ برتر آینده را هم داریم. این مشکل البته فقط مربوط به فوتبال ایران نیست و تمام دنیا درگیر آن شده است و شرایط هم پیچیده است. باز هم باید تاکید کنم سازمان لیگ و فدراسیون برگزارکننده هستند و بدون مجوز نمی‌توانیم لیگ را اجرا کنیم. فعلا منتظر مانده‌ایم ببینیم شرایط شیوع ویروس و کنترل آن در کشور در  فروردین به چه شکل خواهد شد. تلاش ما این است که با توجه به شرایط حساس فوتبال و وضعیت اقتصادی باشگاه‌ها لیگ را هر طور که شده به اتمام برسانیم. منتهی این اتفاق منوط به صدور مجوز است. اگر وضعیت به هین شکل ادامه پیدا کند هم قطعا ادامه لیگ امکان‌پذیر نخواهد بود. با این حال نظر بنده این است که به اتمام رسیدن لیگ با در نظر گرفتن شرایط امنیتی و بهداشتی و پیشگیرانه با توجه به شرایط باشگاه‌ها و فوتبال کشور بهتر از تعطیل شدن آن است.

ما مسابقات لیگ یک و دو را هم داریم. برخی تیم‌ها هستند که شانس صعود به لیگ بالاتر را دارند و شرایط خوبی در این فصل از مسابقات داشته‌اند. تعطیلی لیگ ممکن است به ضرر آنها تمام شود و دیگر هیچ‌وقت چنین شانسی برای صعود به لیگ بالاتر پیدا نکنند. تصمیم‌گیری برای تیم‌های سقوط‌کننده شدنی نیست. باشگاه‌ها هزینه‌های هنگفت برای لیگ امسال داشته‌اند.  با بازیکنان قرارداد امضا کرده‌اند. همه اینها موانعی و مسائل مهم است که ما را مجبور می‌کند لیگ را برگزار کنیم. درباره شرایط حساس جدول لیگ برتر و رقابتی که بین تیم‌ها وجود دارد هم نیازی به توضیح اضافه نیست. تصمیم‌گیری واقعا سخت است و منتظر روشن شدن تکلیف هستیم. در نهایت با توجه به دستور ستاد ملی مبارزه با کرونا و تصمیمی که هیات‌رئیسه فدراسیون و فیفا و کنفدراسیون فوتبال آسیا می‌گیرند تصمیم نهایی را اتخاذ می‌کنیم. ولی همان‌طور که اشاره کردم تمام تلاش ما این است که لیگ را تمام کنیم .فراموش نکنید اگر هم مسابقات در اردیبهشت ماه با صدور مجوز از سر گرفته شود بازی‌ها بدون حضور تماشاگر خواهد بود. البته اگر مجور برگزاری را به ما بدهند. ما سناریوهای مختلف برای برگزاری مسابقات را در نظر گرفته‌ایم. البته با توجه به جمیع جهات فعلا فقط باید صبر کرد و دید چه پیش می آید؟

 


 

captcha
تازه ها
بیشتر