فوتبال ایران / شناسه خبر: 101058 / تاریخ انتشار : 1398/10/14 13:11
|

نقش مجیدی و هواداران در پروژه جدید استقلال

تلاش برای بازگرداندن استراماچونی بی‌نتیجه ماند تا استقلال برای نیمکتش به یک نام آشنا برسد: فرهاد مجیدی...

ایران ورزشی / تلاش برای بازگرداندن استراماچونی بی‌نتیجه ماند تا استقلال برای نیمکتش به یک نام آشنا برسد: فرهاد مجیدی. او یک هفته قبل هم قرار بود سرمربی استقلال شود که در نتیجه اعتراض هواداران پا پس کشید، ولی در این مدت تمام تلاش‌ها برای تغییر نظر مربی ایتالیایی به بن‌‌بست خورد و چاره‌ای جز عبور از او وجود نداشت.
انتظار می‌رود آنچه در مذاکرات قطر رخ داد روی نگاه هواداران درباره بازگشت مجیدی هم اثر گذاشته و موضع‌شان تعدیل شده باشد. بهانه‌جویی‌های استراماچونی با وجود نرمش‌های چندباره باشگاه مشخص کرد که او در اساس تمایلی به بازگشت نداشته است. با رفتاری که در این مدت از مربی ایتالیایی دیدیم، حالا بهتر می‌توان درک کرد که چرا او با وجود پتانسیل فنی‌اش در این سال‌ها نتوانسته به مدارج بالاتری برسد و حضور کوتاهش در اینتر همچنان مهم‌ترین بخش کارنامه اوست. اتفاقات هفته گذشته هواداران استقلال را احتمالاً به این نتیجه رسانده که نمی‌‌توان سرنوشت تیم را به یک نفر گره زد و به جای اعتراض به انتخاب مجیدی بهتر است از او حمایت کنند.
در تحلیل فنی این تصمیم هم نگاه‌ها باید واقع‌گرایانه باشد. انتخاب یک جایگزین خارجی با توجه به محدودیت زمان، مشکلات اقتصادی باشگاه و تحریم‌ها منطقی نبود. باشگاه همین حالا هم با شفر و استراماچونی دو پرونده باز دارد و نمی‌توانست ریسک یک قرارداد دلاری سنگین را بپذیرد. علاوه بر این، مورد استراماچونی این نگرانی را به‌وجود می‌آورد که مبادا دی‌بیازی یا هر نام دیگری با عقب افتادن دستمزد کارش را نیمه‌کاره رها نکند و یک بار دیگر باشگاه را در مخمصه مشابهی قرار ندهد.
فرهاد مجیدی هرچند تجربه کوتاهی در استقلال و به طور کلی در حرفه مربیگری داشته، ولی تیم را خوب می‌شناسد و این کم‌تجربگی را می‌تواند با تکیه بر کادر فنی‌اش جبران کند. نامجومطلق نگاه فنی خوبی دارد و مشورت‌هایش برای فرهاد کارگشا خواهد بود. بدنساز انگلیسی و مربی اسپانیایی هم این کادر را تقویت می‌کنند تا تمرکز مجیدی بیشتر روی مدیریت تیم و تصمیمات کلیدی‌تر باشد.
خوش‌شانسی مجیدی این است که مجموعه هماهنگی را تحویل می‌گیرد. هرچند بلاتکلیفی روزهای گذشته استقلال را از شرایط آرمانی دور کرده، ولی مجیدی می‌تواند به آنچه استراماچونی در نیم‌فصل اول ساخت و نتایج فوق‌العاده‌ای هم گرفت تکیه کند. طبعاً هر مربی سلیقه خودش را دارد، ولی عاقلانه‌تر این است که فرهاد استقلال را با کمترین تغییرات به زمین بفرستد. بازیکنان با سیستم و برنامه مورد نظر مربی ایتالیایی خو گرفته‌اند و زمان برای به هم ریختن تیم و انتخاب یک روش بازی جدید خیلی کم است. بخش دیگری از فرمول موفقیت برای فرهاد همدل شدن با تیم است. استراماچونی با جلب اعتماد بازیکنان بود که توانست بهترین بازی‌ها را از آنها بگیرد و مجیدی هم باید تلاش کند دل بازیکنانی را که از وضعیت هفته‌های اخیر عصبانی‌اند، به دست آورد.

 

*آرمین ساروخانیان

captcha
پربازدید ترین ها
بیشتر
تازه ها
بیشتر