فوتبال ایران / شناسه خبر: 101057 / تاریخ انتشار : 1398/10/14 13:01
|
شرایط مشابه فدراسیون فوتبال با باشگاه استقلال

چرا فدراسیون رئیس می‌خواهد؟

استعفای تاج از ریاست فدراسیون فوتبال دیگر مسئولان در خیابان سئول را به تکاپو انداخته تا در روز‌هایی که این فدراسیون رئیس ندارد امورات را به خوبی مدیریت کنند...

روزنامه ایران ورزشی / استعفای تاج از ریاست فدراسیون فوتبال دیگر مسئولان در خیابان سئول را به تکاپو انداخته تا در روز‌هایی که این فدراسیون رئیس ندارد امورات را به خوبی مدیریت کنند. صادق درودگر که مدیریت کمیته اقتصادی فدراسیون فوتبال را به عهده دارد به این نکته اشاره کرده است: «امیدوارم تاج سلامتی کاملش را به دست بیاورد اما موعد انتخابات فدراسیون دیر نیست و هیأت رئیسه می‌تواند بخشی از وظایف تاج را بر عهده بگیرد تا فشارها کاهش یابد و فوتبال دچار سردرگمی نشود.» از حرف‌های درودگر کاملاً پیدا است که حالا نقش هیأت رئیسه در فدراسیون فوتبال بسیار پررنگ و اثرگذار خواهد شد و با اینکه حیدر بهاروند در ظاهر سرپرستی موقت فدراسیون فوتبال را به عهده گرفته اما نقش دیگر اعضای هیأت رئیسه‌ در روزهای فقدان رئیس بسیار پررنگ‌تر خواهد شد.
 تا زمانی که مهدی تاج به دلیل عارضه قلبی از سمت خود کناره‌گیری کند، تمام امورات فدراسیون را رأساً به عهده داشت و او بود که به اصطلاح حرف آخر را می‌زد و تصمیم نهایی را می‌گرفت اما اکنون بازی عوض شده و این هیأت رئیسه است که باید درباره برنامه‌ها و اهداف آتی تصمیم‌گیری کند. با توجه به تشتت آرائی که فدراسیون فوتبال را در شرایط کنونی فرا خواهند گرفت، مشخص نیست که درباره مسائل مهمی همچون انتخاب سرمربی تیم ملی چه برنامه‌ای در دستور کار افراد باقی‌مانده باشد و لازم است که فدراسیون فوتبال هر چه زودتر تکلیف خود را با رئیسش بداند تا این فدراسیون مرکز ثقل فکری خود را از دست ندهد.
شاید اگر علی کفاشیان با مشکل بازنشستگی مواجه نبود، می‌توانست گزینه بسیار ایده‌آلی برای این روزها باشد اما به واقع اکنون فقدان تجربه در میان اعضای هیأت رئیسه موج می‌زند بخصوص اینکه تیم ملی در برهه‌ای حساس قرار دارد و از دست دادن رئیس ولو رئیسی که شاید چندان هم محبوب نبود، به بحران‌های پنهان در تیم ملی دامن خواهد زد و سردرگمی‌ها را افزون خواهد کرد. بدون شک تاج که می‌دانست با عارضه قلبی مواجه است و حتی به گفته زمان‌آبادی، مسئول فرهنگی فدراسیون فوتبال از ماه‌ها قبل توسط اعضای خانواده‌اش توصیه‌هایی به دیگر ارکان فدراسیون می‌شد تا از ادامه راه منصرف شود، به کار خودش ادامه داد تا پروسه انتخاب رئیس درست در روزهایی کلید بخورد که لازم است تیم ملی فوتبال سرمربی جدیدش را بشناسد. حسن بودن رئیس در مجموعه عریض و طویل فدراسیون فوتبال در واقع در همین مواقع نمایان می‌شود اما به واقع روشن نیست که از این پس همین اعضای هیأت رئیسه که سال‌ها دور یک میز کنار هم نشسته‌اند، درباره اهداف و برنامه‌ها نظرات مشترکی داشته باشند و آیا بتوانند در نهایت تصمیم مناسبی برای تیم ملی بگیرند یا خیر؟!
آنچه فوتبال ایران را از چالش استعفای مهدی تاج نجات خواهد داد برگزاری سریع انتخابات ریاست فدراسیون فوتبال است و باید در این راستا اقدام‌های لازم انجام شود تا فوتبال ایران در یکی از سنگلاخی‌ترین دوران حیات خود، هم از فقدان سرمربی در تیم ملی‌اش لطمه نبیند و هم از فقدان رئیس فدراسیون.
شرایطی که اکنون در فدراسیون فوتبال حاکم است بی‌شباهت با وضعیتی نیست که در باشگاه استقلال می‌بینیم. باشگاه استقلال نیز ماجراهای خسته‌کننده‌ای را در هفته‌های اخیر به سبب نداشتن سرمربی و مدیرعامل سپری کرده و در وضعیتی کاملاً اورژانسی به سر می‌برد و آنچه فوتبال ایران را از گرفتاری‌های بیشتر نجات خواهد داد، این است که خودش را از پسوند‌های سرپرست موقت و حتی سرمربی موقت نجات دهد و با برنامه‌ریزی آینده‌نگرانه‌تری به جلو حرکت کند.

 

*حمیدرضا عرب

اخبار مرتبط
captcha
تازه ها
بیشتر