فوتبال ایران / شناسه خبر: 101054 / تاریخ انتشار : 1398/10/10 15:06
|
نگران انتخاب رئیس فدراسیون هستم که فردی با لابی‌گری انتخاب شود

رضاییان: استعفای تاج فرار رو به جلو نیست

مسعود رضاییان که حالا در مسند عضو هیأت مدیره باشگاه صنعت نفت آبادان نیز قرار دارد درباره دلایل استعفای رئیس فدراسیون فوتبال صحبت کرده است.

روزنامه ایران ورزشی/مهندس مسعود رضاییان یکی از مدیران موفق در عرصه فوتبال ایران است که در زمان مدیریتش حتی فولاد به مقام قهرمانی لیگ هم رسید. او که حالا در مسند عضو هیأت مدیره باشگاه صنعت نفت آبادان نیز قرار دارد به بهانه استعفای مهدی تاج، مخاطب گفت و گوی ما شد تا از او دلایل استعفای رئیس فدراسیون فوتبال را بپرسیم.
  
تغییر در بالاترین سطح فدراسیون فوتبال از نگاه شما؟!
 در ذات کلی انسان این خاصیت وجود دارد که به طور کلی در مقابل تغییر مقاومت می‌کند و حتی اگر در بدترین شرایط هم باشید به نوعی در این زمینه واکنش نشان می‌دهید. تغییرات هر بار به دلایلی رخ می‌دهد و به هر حال اصلی غیر قابل پیشگیری است.


اما بعضی‌ها استعفای تاج را به دلیل مشکلاتی که بعد از قطع همکاری با ویلموتس به وجود آمد و حتی به دلیل غرامت سنگین فدراسیون، به نوعی فرار رو به جلوی آقای تاج عنوان کردند!
 نه، من نمی‌توانم استعفای آقای تاج را فرار رو به جلو بدانم چون ما باید از نیت افراد و از کارشان اطلاع دقیق داشته باشیم و بعد آنها را قضاوت کرده و با آنها رفتار کنیم اما ما سریع نظر می‌دهیم که ممکن است این رفتارمان ما را با خطا مواجه سازد. در ایران معمولاً افراد بر اساس رابطه‌ای که دارند در مورد اشخاص نظر می‌دهند که ممکن است در این صورت گاهاً نظراتمان دقیق و کارشناسی هم نباشد.


اما این بار بحث بر سر تغییر در صندلی‌ای است که به نوعی منافع فوتبال ملی و تصمیم‌گیری بسیار مهم در مورد فوتبالمان به آن بستگی دارد؟
 ما نباید در این رابطه دچار خطا شویم. صندلی هم مهم نیست بلکه به هر حال فردی می‌رود و فرد دیگری جایگزین می‌شود!


 با این وجود از دیدگاه شما چه موضوعی در این تغییر حائز اهمیت است؟
 به نظرم صندلی مهم نیست بلکه نکته مهم و اساسی سیستم است و ما باید این سیستم را در فدراسیون‌هایمان مورد ارزیابی قرار دهیم که سیستم‌های پردازشگری و خروجی‌مان چه بوده است و اشراف کامل داشته باشیم که این سیستم به نحو کامل اجرا شود.


شما به رئیس مستعفی فدراسیون چه نمره‌ای می‌دهید؟
 من نمی‌توانم از عدد خاصی صحبت کنم اما در مجموع من عملکرد ریاست فدراسیون را در طول مدت زمان ریاست‌شان قابل قبول می‌دانم.


ملاک‌تان برای قابل قبول بودن عملکرد تاج چیست؟
 من فکر می‌کنم در زمان آقای تاج موفقیتی در زمینه کار آکادمی نداشتیم. تیم امید ما هیچ‌وقت موفق نبود و در زمینه تیم‌های پایه عملکرد قابل قبولی نداشتیم اما در زمینه تیم ملی بزرگسالان از این حیث که چند بار راحت به جام جهانی رفتیم و در فوتسال و فوتبال ساحلی و بقیه عرصه‌ها موفق عمل کردیم شرایط خوبی را سپری کردیم. به همین دلیل من عملکرد آقای تاج را مثبت و قابل قبول می‌دانم هر چند که نمره دادن را سخت می‌دانم و نمی‌توانم نمره و عدد خاصی را مطرح سازم.


بیماری را دلیل قابل قبولی برای کناره‌گیری آقای تاج می‌دانید؟
 من دقیقاً دلیل کناره‌گیری رئیس فدراسیون را نمی‌دانم اما اگر بیماری‌ای بوده که آسیب می‌رسانده به هر حال رئیس فدراسیون استعفا داده است با این وجود من می‌گویم نباید دنبال دلایل استعفا باشیم و باید به این فکر کنیم که دنبال بهترین فرد و جایگزین و انتخاب باشیم و دنبال آزمون و خطا نباشیم.


شفاف‌تر در این رابطه حرف می‌زنید؟
 ما سیستم ثبت وقایع را داریم، سیستمی که جامع و فراگیر نبوده اما صرفنظر از این موضوع سیستم باید کارش را فارغ از اینکه چه کسی رئیس است و ... انجام دهد. اجرای دقیق سیستم و پیش بردن صحیح کارها از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است اما معمولاً تغییرات در فوتبال ما خوب و موفق نبوده است. ما نمونه این تغییرات را در باشگاه‌هایمان حتی باشگاه‌های بزرگمان شاهد بوده‌ایم که عملاً چندان هم موفق نبوده است. این به آن معناست که فقط دنبال تغییر بوده‌ایم اما دنبال بهبود نبوده‌ایم. در حال حاضر هم باید نگاه ما این باشد که سیستم را جا بیندازد و نگاه فردی نداشته باشیم هر چند که خود من در این رابطه با نگرانی‌های زیادی مواجه هستم!


چه نگرانی؟!
 من از این می‌ترسم که افراد مجمع با لابیگری فردی را انتخاب کنند که حائز شرایط لازم نباشد و در واقع فردی خارج از حلقه دوستانشان در این زمینه قرار نگیرد. به همین دلیل هم نگران انتخاب رئیس فدراسیون آینده هستم.


نظر شخصی‌تان چیست و فکر می‌کنید چه کسانی از نظر شما بهترین افراد برای سمت ریاست فدراسیون هستند؟
 نظر شخص من آقایان صفایی و دادکان هستند و من خودم شیفته صفایی فراهانی هستم و علاقه زیادی به آقایان دادکان و صفایی فراهانی دارم و آرزویم است که آنها برگردند اما به هر حال این نظر من است و شاید اگر طرح نویی بیاید بهتر باشد. از همین رو ما نباید در گذشته خودمان بمانیم و باید به دنبال طرح‌های جدید برویم و ببینیم چه کسی چه برنامه‌ای دارد. در این بین منظورم این نیست که مثلاً قطر شویم یا ژاپن بلکه بهترین فرد را بر اساس برنامه‌اش انتخاب کنیم و بهترین راه را برای پیشرفت فوتبالمان پیش بگیریم.

*گفتگو از ناصر قراگزلو

captcha
تازه ها
بیشتر