فوتبال ایران / شناسه خبر: 101053 / تاریخ انتشار : 1398/10/10 15:04
|

کج‌راهه باشگاه‌ها در دوران فدراسیون تاج

استعفای مهدی تاج از فدراسیون فوتبال یادآور تمام سال‌هایی است که با ریاست او بر فوتبال گذشت و چه بحران‌ها که روی دست فوتبال مانده‌اند...

روزنامه ایران ورزشی / استعفای مهدی تاج از فدراسیون فوتبال یادآور تمام سال‌هایی است که با ریاست او بر فوتبال گذشت و چه بحران‌ها که روی دست فوتبال مانده‌اند.
فدراسیون فوتبال در دوران ریاست تاج هرگز نتوانست به اصلاح ساختار باشگاه‌ها کمک کند. اگر فدراسیون محمد دادکان به خرید دو ساختمان برای باشگاه‌های استقلال و پرسپولیس افتخار می‌کرد، به کنایه باید نوشت فدراسیون تاج به افتخار بازسازی در و دیوار آن دو ساختمان نائل نشد اما فدراسیون می‌توانست نقشی بزرگ در باشگاه‌ها بازی کند، نقشی که فدراسیون فوتبال در دوران اخیر به ارائه پرونده باشگاه‌ها به ای‌اف‌سی در پروژه راستی‌آزمایی خلاصه کرد و کوشش‌ها فقط در این زمینه بود که مبادا بدهی‌ها فاش شوند و از سهمیه فوتبال ایران در لیگ قهرمان آسیا کاسته شود. فدراسیون فوتبال همیشه تلاش کرد که بازتاب امور نزد ای‌اف‌سی منجر به تهدید برای جایگاه فدراسیون نشود و اینکه باشگاه‌ها با چه ساز و کاری هر بار از موقعیت حذف فرار می‌کنند، اهمیتی نداشت.
فدراسیون فوتبال در دوره ریاست تاج باید چند پروژه را به هدف اصلی تبدیل می‌کرد. بحران اقتصادی فوتبال را بلعید اما نه باشگاه‌ها توسط فدراسیون به تغییر رفتار مالی مجبور شدند و نه حقوق فوتبال مثل حق پخش تلویزیونی توسط فدراسیون به دست آمد. همه پروژه‌های مهم فدراسیون در امور باشگاه‌ها بی‌نتیجه مانده‌اند و فدراسیون به کمیته تیم ملی تبدیل شده بود.
فدراسیون فوتبال باید مرکز تولید اندیشه برای فوتبال باشد اما این فدراسیون هرگز مسیری را در مواجهه با باشگاه‌ها انتخاب نکرد که مهم‌ترین نهادهای یک ورزش -باشگاه‌ها- را از دامی که در آن گرفتار شده‌اند نجات دهد.
باشگاه‌ها با توجه به رویکرد فدراسیون فوتبال هرگز مجبور نشدند در روند مرگبار خود تغییر ایجاد کنند، چون همیشه با فدراسیونی مواجه بودند که اهل مماشات بود. باشگاه‌ها توانستند به هزینه‌ها و بدهی‌های خود بیفزایند و ملالی نداشته باشند که همیشه در پرداخت بی‌تعهد هستند. فدراسیون همیشه راه‌هایی را برای به تعویق انداختن پرداخت بدهی باشگاه‌ها پیشنهاد کرد و طبق باورهای غلط خود دچار این تصور بود که مشغول کمک به باشگاه‌هاست.
فدراسیون فوتبال به ریاست مهدی تاج در مذاکرات با صدا و سیما برای دریافت حقوق باشگاه‌ها هرگز موفق نبود و با آن همه ادعای استقلال در این فدراسیون، هرگز مقدور نشد که باشگاه‌ها به حقوق حرفه‌ای خود دست پیدا کنند. اینکه چرا فدراسیون مسئولیت مذاکره در این زمینه را به انحصار خود درآورد نیز هرگز دلیل روشنی نداشت. نتیجه تمام مذاکرات سال‌های اخیر با صدا و سیما چه بود؟ فقط از یک واژه باید استفاده کرد: هیچ.
باشگاه‌ها یک قدم به دریافت حقوق خود نزدیک نشدند اما مهدی تاج سال‌هاست درباره تلاش در این زمینه سخنرانی می‌کند و هیچ نشانه‌ای از موفقیت در روند این مذاکرات پیدا نمی‌شود اما همچنان اگر از تاج در این‌باره سؤال کنید، احتمالاً وعده‌ای زودهنگام به شما خواهد داد.
فدراسیون در این زمینه‌ها فقط حراف بود و در امور تیم ملی که به مسئولیت اصلی فدراسیون تاج تبدیل شد نیز بدهی‌های بزرگ از دوران کارلوس کی‌روش و مارک ویلموتس روی دست فوتبال مانده و حتی فدراسیون را در صورت شکست در پرونده ویلموتس می‌توانیم ناتوان در پرداخت ببینیم.

 

*فرشاد کاس نژاد

captcha
تازه ها
بیشتر