فوتبال ایران / شناسه خبر: 101052 / تاریخ انتشار : 1398/10/10 15:01
|
5 بحران بزرگ بعد از تاج

فدراسیون ورشکسته

عجیب‌ترین اتفاق یک سال اخیر فوتبال ایران همین بود؛ مهدی تاج از روی تخت بیمارستان استعفا داد...

روزنامه ایران ورزشی / عجیب‌ترین اتفاق یک سال اخیر فوتبال ایران همین بود؛ مهدی تاج از روی تخت بیمارستان استعفا داد تا صندلی که حتی نمایندگان مجلس نتوانسته بودند از چنگ رئیس اصفهانی فدراسیون فوتبال بیرون بکشند نهایتاً و به ظاهر با یک بیماری قلبی از کف مهدی تاج برود اما مهدی تاج در چه زمانی و با چه کارنامه‌ای از فدراسیون فوتبال ایران می‌رود؟ جایگاهی که او برای آن به سختی جنگیده بود و حتی در مقابل قانون منع به کارگیری بازنشستگان هم ایستاده بود، در پایان راه آقای رئیس در چه جایی ایستاده است؟ تاج چه برای فوتبال ایران آورد و چه میراثی به جا گذاشت؟
نگاهی کلی به وضعیت فوتبال ایران نشان می‌دهد که مثل بیشتر ایام اخیر فوتبال ایران سیمای چندان جذابی ندارد. فدراسیون فوتبال حداقل با 5 بحران بزرگ دست و پنجه نرم می‌کند. صعود تیم‌های فوتبال بزرگسالان و امید ایران به جام‌جهانی و المپیک، ورود زنان به ورزشگاه‌ها، انتخاب سرمربی جدید تیم ملی و حل و فصل کردن بحران بزرگ شکایت سرمربی قبلی که گویا به یکی از بزرگترین پرونده‌های بحرانی تاریخ فوتبال ایران تبدیل خواهد شد. اینها در کنار یک لیگ زیان‌ده با باشگاه‌هایی رو به ورشکستگی که نمی‌توانند با ساختار کلی فوتبال ایران درآمد درستی داشته باشند، تصویری کلی است از آنچه در دوران مهدی تاج گذشته است.
رفتن مهدی تاج از فدراسیون فوتبال درست زمانی کلید خورد که تیم ملی فوتبال ایران در بی ‌سروسامان‌ترین دوران ممکن به سر می‌برد. کمتر از 3 ماه دیگر تیم ملی فوتبال ایران باید در دور برگشت مقدماتی جام جهانی چهار دیدار مهم برگزار کند. مسابقاتی که به دلیل شکست‌های پیاپی تیم ملی با هدایت ویلموتس برابر بحرین و عراق صعود به آن کمی نگران‌کننده به نظر می‌رسد و گویا بعد از دو صعود پیاپی به جام‌جهانی، هواداران فوتبال در ایران باید خودشان را برای احتمال عدم حضور در جام‌جهانی آماده کنند.
مهم‌تر از سختی بازی‌های پیش‌روی تیم ملی موضوعی که بیشتر نگران‌کننده می‌نماید، مشخص نبودن سرمربی تیم ملی است. در دو ماهی که ویلموتس از فوتبال ایران رفته، تاج و تیم مذاکره‌اش از انتخاب یک سرمربی جدید برای تیم ملی عاجز بودند تا حالا و با استعفای مهدی تاج این مسأله در بحرانی عمیق‌تر فرو رفته. وقتی انتخاب سرمربی تیم ملی تا این حد زمان می‌برد، انتخاب رئیس فدراسیون با همه لابی‌ها و سیاسی‌کاری‌ها تا چه میزان به طول خواهد انجامید؟
موضوع مهم‌تری که در این میان وجود دارد که به نظر دلیل اصلی استعفای مهدی تاج بوده، ماجرای شکایت مارک ویلموتس است. مربی که تاج او را ویلموتس با معرفت می‌نامید و حالا با پرونده شکایت بزرگش به همراه تیم بزرگ وکلایش در فیفا ممکن است مقدمات ورشکستگی فدراسیون فوتبال ایران را پدید آورد.
 به این مسأله اضافه کنید اخبار رسانه‌های غربی درباره احتمال سفر قریب‌الوقوع رئیس فدراسیون جهانی فوتبال به ایران برای نظارت بر حضور زنان در رقابت‌های لیگ را که ممکن است حتی به تعلیق فوتبال ایران هم منجر شود.
همه اینها در کنار مشکلات ریز و درشت دیگری که این روزها در فوتبال ایران سر باز کرده، روایتی است از آنچه در فوتبال ایران می‌گذرد. شاید رفتن تاج از فدراسیون فوتبال و تلاش نهادهایی مثل مجلس برای ورود به اقدامات این نهاد نهایتاً منجر به انجام یک جراحی در فوتبال ایران شود. چیزی که ممکن است نهایتاً به تشکیل ساختار درستی در فوتبال ایران شود.

 

*سامان موحدی‌راد

captcha
تازه ها
بیشتر