ورزش ایران / شناسه خبر: 101048 / تاریخ انتشار : 1398/10/10 14:51
|

هنوز می‌خواهید لیگ را اردیبهشت ماه تمام کنید؟

در فصول گذشته عادت کرده بودیم که لیگ برتر با نظمی قابل قبول پیش برود، ولی لیگ نوزدهم به دلایل مختلفی با وقفه‌ها و تعطیلی‌های متعدد روبه‌رو شده است...

روزنامه ایران ورزشی / در فصول گذشته عادت کرده بودیم که لیگ برتر با نظمی قابل قبول پیش برود، ولی لیگ نوزدهم به دلایل مختلفی با وقفه‌ها و تعطیلی‌های متعدد روبه‌رو شده است. این مسابقات قرار بود دهم مرداد شروع شود، ولی به دلیل اصرار فدراسیون و سازمان لیگ به استانداردسازی ورزشگاه‌ها با سه هفته تأخیر شروع شد و هفته اول بازی‌ها 31 مرداد برگزار شد.
نیم‌فصل اول با فشردگی زیادی همراه بود تا این عقب‌ماندگی جبران شود، ولی آلودگی هوا از راه رسید و تعدادی از بازی‌ها لغو شد تا باز هم برنامه مسابقات مختل شود. فعلاً لیگ برتر در هفته شانزدهم متوقف شده و تیم‌ها تعطیلات زمستانی را می‌گذرانند. طبق برنامه اعلام شده و اگر اتفاق غیرمترقبه‌ای رخ ندهد بازی‌های هفته هفدهم از 27 دی شروع می‌شود. با توجه به تأخیرهایی که در این مسیر پیش آمده و به قیمت لغو تعدادی از مسابقات جام حذفی هم تمام شده، بازی‌های باقی‌مانده با فشردگی خیلی زیادی برگزار خواهد شد.
سازمان لیگ تاریخ 21 اردیبهشت را برای هفته پایانی لیگ اعلام کرده، ولی با توجه به وقفه‌های پیش آمده سه هفته از برنامه اولیه‌اش عقب افتاده است. اصرار به پایان مسابقات در همین تاریخ، یعنی نیم‌فصل دوم باید خیلی فشرده برگزار شود.
بارها نوشته شده این فشردگی چه تأثیر مخربی روی کیفیت مسابقات و سلامتی بازیکنان دارد. ملاک قرار دادن تیم‌های اروپایی که هر 4 روز یک بار بازی می‌کنند با توجه به امکانات ضعیف‌تر باشگاه‌های ایرانی و مشکلات جابه‌جایی منطقی به نظر نمی‌رسد.
سازمان لیگ در این شرایط بهتر است در برنامه اولیه‌اش بازبینی کند و پایان مسابقات را به تأخیر بیندازد. دو بازی حساس تیم ملی در مقدماتی جام جهانی روزهای 15 و 20 خرداد برگزار می‌شود و بعد از آن هیچ تورنمنت مهمی در تقویم وجود ندارد. می‌توان ادامه مسابقات را به بعد از این دو بازی موکول کرد تا مسابقات با فشردگی کمتری برگزار شود و تیم‌ها بتوانند با تدارک بهتری در مسابقات شرکت کنند.
در نیم‌فصل اول برخی از تیم‌ها توانستند کیفیت بالایی به نمایش بگذارند و لیگ با حساسیت و هیجان خوبی برگزار شد. اگر مسابقات نیم‌فصل دوم با فاصله کافی برگزار شود، مربیان می‌توانند تدارک بهتری ببینند و این سیر پیشرفت ادامه داشته باشد. از طرف دیگر برگزاری مسابقات در روزهای آخر هفته به تماشاگران بیشتری امکان حضور در ورزشگاه می‌دهد و نیم فصل دوم با حرارت بیشتری دنبال خواهد شد.
باشگاه‌ها در شرایط سخت اقتصادی به زحمت تیمداری می‌کنند و فشردگی مسابقات حکم هدر دادن این سرمایه مالی را دارد. تغییر تاریخ پایان مسابقات لطمه‌ای به اعتبار سازمان لیگ نمی‌زند، بلکه دلیلی است که آنها می‌توانند در صورت لزوم انعطافی را که لازمه مدیریت است نشان بدهند.

*شهاب اخلاقی

captcha
تازه ها
بیشتر