فوتبال ایران / شناسه خبر: 101045 / تاریخ انتشار : 1398/10/8 16:13
|
شهاب زاهدی: تماشاگران تیم‌مان به من لقب «کینگ» داده‌اند

برانکو به علیپور و طارمی گفت مثل شهاب تشنه گلزنی باشید!

مهاجم سابق پرسپولیس از علاقه‌اش برای حضور در پرسپولیس حرف می‌زند و البته در سن 24 سالگی معتقد است بهترین شرایط برای حضورش در تیم ملی میسر است...

روزنامه ایران ورزشی / شهاب زاهدی بازیکن سابق پرسپولیس که تجربه بازی در لیگ ایسلند را در کارنامه‌اش دارد، در فصل جاری در لیگ اوکراین عملکرد خوبی از خود به نمایش گذاشت. مهاجم ملایری که در مواجهه با یکی از غول‌های اوکراین یعنی تیم دیناموکیف موفق به گلزنی شد. شهاب با حضور در روزنامه ایران‌ورزشی با ما از تفکراتش در رابطه با فوتبال و بدشانسی‌ها و البته اراده بالایش حرف زد. همان اراده‌ای که به قول خودش موجب شد تا پس ‌از 4 ماه پارگی رباط صلیبی‌اش را دریبل بزند و به فوتبال بازگردد. مهاجم سابق پرسپولیس از علاقه‌اش برای حضور در پرسپولیس حرف می‌زند و البته در سن 24 سالگی معتقد است بهترین شرایط برای حضورش در تیم ملی میسر است و او حالا با پیشرفتی که در فوتبال ایسلند و اوکراین کسب کرده، از افق پیش روی خودش حرف می‌زند.
   

دقیقاً از چه سالی در پرسپولیس بازی می‌کردی؟
 من از سال 92 تا 85 در خدمت تیم پرسپولیس بودم. در این بین محرومیت یکسال‌ونیمه خیلی به من لطمه زد اما با وجود این حضور در پرسپولیس برایم تجربه خوبی محسوب می‌شود.


‌‌ در زمان حضور چه مربی‌ای در پرسپولیس بازی کردی و گل زدی؟
 در زمان مربیگری حمید درخشان در دیدار حذفی‌مان در مقابل گل‌گهر در بازی رفت که بازی 1-1 تمام شد گل زدم. بازی بعدی هم مقابل قشقایی بود که خاطره بدی برایم برجای گذاشت.


‌ در زمان برانکو هم در پرسپولیس بازی کردی؟
 بله، بعد از محرومیت یک‌سال‌ونیمه در زمان برانکو در پرسپولیس حضور داشتم. در زمان برانکو تیم‌مان در کورس قهرمانی بود و چندین مهاجم هم در تیم‌مان حضور داشتند. مهاجم اوکراینی و یکی دو بازیکن دیگر بودند که شاید در آن مقطع اگر می‌ماندم نیم فصل دوم بازی به من می‌رسید اما در آن زمان عجله کردم و فرصت بازی مجدد در پرسپولیس را از دست دادم با وجود این جدایی‌ام به نفعم شد چون به لیگ ایسلند رفتم و بازی کردم و پس از این پیشنهاد خوبی که از کره گرفتم به این کشور رفتم. مشکلاتی برایم پیش آمد که به ایران بازگشتم و بعد از آن هم به لیگ اوکراین رفتم.


‌ چه چیزی موجب انتخاب لیگ اوکراین شد؟
 برای اردو به اوکراین رفته بودیم که من در دو بازی دوستانه در آنجا گل زده بودم، از همین رو با شناخت کامل آنجا را انتخاب کردم و به فوتبال سرسخت اوکراین پیوستم.


‌ سبک فوتبال اوکراین چگونه است؟
 سبک فیزیکی و درگیرانه که مبتنی و بر گرفته از فوتبال شرق اروپا است، دقیقاً در فوتبال اوکراین وجود دارد و من هم قسمت شد که فوتبال سرسخت اوکراین را انتخاب کنم و به تیم المپیک اوکراین بپیوندم.


‌ در لیگ اوکراین شرایط‌تان خیلی خوب پیش رفت و برای کسب سهمیه لیگ قهرمانان خیلی امیدوار شدید اما چرا با چند باخت به رده هشتم نزول کردید؟
 ما با دینامو مساوی ارزشمندی کسب کردیم اما مقابل شاختار و تیم ماریو باخت‌های بعدی را متحمل شدیم اما ما هنوز به کسب سهمیه لیگ قهرمانان امیدواریم چون یک نیم فصل دیگر را پیش روی داریم.


‌ با مربی اسپانیایی به نظر تیمتان کیفیت فنی خیلی خوبی دارد؟
 بله مربی ما مربی‌ای بوده که در تیم‌های مایورکا و دیناموکیف و چند تیم خوب دیگر مربیگری کرده بنابراین ما در صددیم با تلاش خودمان و دانش مربی‌مان بهترین نتایج را رقم بزنیم.


‌هدف اصلی‌ات در فوتبال اوکراین چیست؟
 هدف توپ طلای اروپاست!


‌ کسب این عنوان بزرگ را برای خودت یک رؤیا می‌دانی؟
 نه به هیچ‌وجه چون در زندگی یاد گرفتم که بجنگم و تلاش کنم و چون این عنوان را در کشورمان هیچ فوتبالیستی کسب نکرده سعی می‌کنم حتماً به این عنوان برسم.


‌ به‌دلیل قامت بلند و قدرت سرزنی‌ات به نظر می‌رسد که سبک‌بازی‌ات مانند ابراهیموویچ است؟!
 سبک بازی ابراهیموویچ را خیلی دوست دارم اما مثل این بازیکن بودن خیلی سخت است اما فکر می‌کنم بهتر است بهترین خودت باشی.

‌ مدیربرنامه‌هایت پیشنهادی از پرسپولیس یا از باشگاه‌های دیگر دریافت نکرده؟
 مدیربرنامه‌هایم یک ایرانی ساکن انگلیس است و تا این لحظه حرفی با من درباره پیشنهاد جدیدی نزده اما قبلاً چند پیشنهاد بوده و الان هم مطمئنم چند تیم دیگر پیشنهاداتی به مدیربرنامه‌هایم داده‌اند.


‌ به‌ نظر می‌رسد به خاطر علاقه زیادت به پرسپولیس خیلی مایلی که دوباره پیراهن پرسپولیس را برتن کنی؟
 بله دقیقاً همینطور است من در تایمی در پرسپولیس بودم که نتوانستم توانایی و مهارت گلزنی‌ام را نشان دهم اما زندگی ادامه دارد اما خدا را چه دیدی شاید دوباره قسمت شد پیراهن تیم محبوبم را برتن کنم.


‌ قراردادت با تیم المپیک اوکراین چند ساله است؟
 قراردادم 2 ساله است که یک‌ نیم‌فصلش سپری شده و یک فصل و نیم دیگر باقی مانده.


‌ با وجود این به نظر تیم جدید خواهانت باید پول زیادی برای به خدمت گرفتنت از تیم طلب کند؟
 اگر منظورتان پرسپولیس است حاضرم به‌خاطر پرسپولیس و هوادارانش از سهمم بگذرم و فقط باشگاه پرسپولیس پول رضایت‌نامه‌ام را به باشگاه فعلی‌ام بپردازد.


‌ چرا فوتبال ایران خالی از ستاره شده است؟
 شاید بی‌توجهی به فوتبال پایه و از بین رفتن زمین‌های خاکی موجب شده استعدادهای ذاتی خیلی کم شود اما من خودم شخصاً به استعداد اعتقاد ندارم و معتقدم اگر بازیکن خودش را باور داشته باشد قادر است به بالاترین درجه‌ها برسد و در این بین بیشترین عامل موفقیت صبر و تلاش است.


‌ در مقطعی هم به تیم ماشین‌سازی پیوستی؟
 بله زیر نظر فرهاد کاظمی در ماشین‌سازی هم کار کردم و خیلی چیزها از آقای فرهاد یاد گرفتم. یادش بخیر آقا فرهاد به من می‌گفتند تو می‌توانی هم فوتبال بازی کنی و هم استعدادت در بسکتبال و دوومیدانی خیلی خوب است.


‌ اما در مورد کم شدن ستاره‌ها جواب شما ما را قانع نکرد؟
 من فکر می‌کنم همه چیز به قدرت ذهنی بازیکن بستگی دارد و اگر بازیکن خودش و توانایی‌هایش را باور داشته باشد، می‌تواند به بالاترین درجات دوران بازیگری‌اش برسد.


‌ چرا سوون کره‌ای نسبت به لژیونرهای کشور-مان خیلی بیشتر پیشرفت کرده و حتی عنوان لژیونر برتر آسیا را هم به خودش اختصاص داد؟
 سوون» بزرگ شده آلمان است و تا آنجا که می‌دانم اصلاً در فوتبال کره نبوده و فقط در تیم ملی کره بازی کرده تا پرچم این کشور را بالا نگه دارد اما عملکرد سردار آزمون و جهانبخش و چند لژیونر دیگر ما خیلی خوب بوده است. در این بین بازیکنانی مانند جهانبخش کمی افت کرده که آن‌ هم طبیعی است و افت مقطعی ممکن است برای هر بازیکن پیش بیاید با وجود این امیدوارم علی ‌یکی تصمیم خوب بگیرد و ان‌شاءالله در تیم بعدی یا همین تیم فعلی‌اش به موفقیت‌های بزرگی برسد.


‌ بزرگ‌ترین حسرت زندگی فوتبالی‌ات چه بوده است؟
 من حسرت فوتبالی نداشتم چون در سن جوانی هستم و با توجه به سن و سال و شرایط خوبی که از آن بهره‌ می‌برم قادر هستم به افتخارات و موفقیت‌های بزرگتری برسم.


‌ در تیم‌های خارجی طرفدار چه تیمی هستی؟
 من طرفدار سرسخت منچستر آقای فرگوسن بودم و خیلی این تیم را دوست داشتم اما الان طرفدار رئال مادرید هستم و البته یوونتوس را به‌خاطر علاقه زیادم به رونالدو بازی‌هایش را دنبال می‌کنم!


‌ صحبت حضور مجدد برانکو در تیم ملی مطرح است، با او در پرسپولیس کار کرده‌ای، علت موفقیت‌های بزرگ این مربی را چه می‌دانی؟
 برانکو رکوردهایی در پرسپولیس کسب کرد که تکرارش برای مربیان دیگر واقعاً سخت است، او سال اول هم که با پرسپولیس قهرمان نشد فقط به‌خاطر تفاضل گل کمتر در عین شایستگی از کسب عنوان قهرمانی بازماند. البته در آن سال‌ها مدیران پرسپولیس هم خوب کار کردند و به برانکو و خواسته‌هایش تا جایی که می‌توانستند، توجه کردند.


‌ تفاوت برانکو با مربیان دیگر چه بوده که او کارنامه پرافتخاری از خودش برجای گذاشته؟
 نظم و دیسیپلین و برنامه‌ریزی و تمرین عالی همگی از رموز موفقیت‌ برانکو هستند. البته برانکو روی بازیکنان حتی بازیکنان اسمی هم تسلط خاصی دارد و به واقع لقب پروفسوری برازنده اوست.


‌نگفتی برانکو برای تیم ملی بهترین گزینه هست؟
 در بین مربیان خارجی فکر می‌کنم به‌دلیل شناخت خیلی خوبی که برانکو از فوتبال ایران و توانایی بازیکنان ایرانی دارد او می‌تواند بهترین گزینه ممکن باشد.


‌ در بین مربیان وطنی که این روزها بحث حضور آنها در تیم ملی مطرح است، گزینه‌هایی مانند گل‌محمدی و قلعه‌نویی را برای مربیگری تیم ملی مناسب می‌دانی؟
 من با آقا یحیی و امیرخان کار نکردم اما با نتایجی که آنها در سال‌های اخیر کسب کردند نشان می‌دهد که آنها مربیان خوبی هستند.


سابقه دعوت به تیم ملی را داری؟
 در تیم ملی جوانان در زمان مربیگری علی ‌دوستی‌مهر در سال 91-90 دعوت شدم اما به‌دلیل محرومیت قسمت نشد که به تیم امیدهای تیم ملی راه پیدا کنم.


‌ به ‌نظر ابتدا مهاجم نبودی و در پست دیگری بازی می‌کردی، چطور شد که به یک باره تبدیل به مهاجم شدی؟
 من ابتدا در پست دفاع چپ خیلی خوب کار می‌کردم و روی توپ‌های هوایی و کارهای هجومی عالی نفوذ می‌کردم و در هر دو پست دفاع چپ و راست مهارت خوبی داشتم اما بعد از محرومیتم که تمام شد، برانکو به من گفت تو برای بازی در پست مهاجم خیلی مناسبی به همین دلیل از من در پست مهاجم استفاده کرد. البته اوایل در تمرینات خیلی اذیت می‌شدم چون دقیقاً نمی‌دانستم باید چه کار کنم و چگونه خودم را در موقعیت خوب گلزنی قرار دهم اما هر چه گذشت من بیشتر به اوضاع مسلط شدم و خودم را به‌عنوان یک مهاجم خوب مطرح کردم.


‌ گویا مربی اسپانیایی تیم باشگاهی‌ات در اوکراین خیلی در تغییر فوتبالت تأثیر داشته؟
 بله، مربی اسپانیایی تیم‌مان فوتبالم را عوض کرد و خیلی در پیشرفت فوتبالم نقش داشت. مربی که خیلی او را دوست دارم و می‌خواهم بیشتر در خدمت او باشم تا بیشتر از او یاد بگیرم.


‌ چرا تیمی از ایران سال‌هاست که نتوانسته قهرمان لیگ قهرمانان آسیا شود؟
 شرایط فوتبال ایران با کشورهای شرق آسیا و حتی کشورهای عربی بسیار متفاوت است و ما در فراهم کردن یکسری از امکانات اولیه فوتبال مشکل داریم که ذهن بازیکن و مربی را بشدت درگیر خودش می‌سازد و تا حرفه‌ای نشویم نمی‌توانیم قهرمانی لیگ قهرمانان آسیا را کسب کنیم. در این موضوع هم هیچ شک و تردیدی وجود ندارد.


‌ پس چطور پرسپولیس تا فینال آسیا با وجود مشکلات پیش رفت؟!
 وجود برانکو با حضور بازیکنان همدل در کنار هوادارانی که بهترین حمایت را از تیم‌شان داشتند موجب شد تا پرسپولیس با دو پنجره بسته با شایستگی به‌عنوان نایب قهرمانی برسد. من معتقدم با شرایطی که پرسپولیس داشت، عنوانش از قهرمانی هم با ارزش‌تر بود.


‌ در مقطع محرومیت پرسپولیس تو می‌توانستی در پرسپولیس بمانی چرا با این تیم ادامه ندادی؟!
 در آن مقطع از باشگاه پرسپولیس هیچ تماسی با من گرفته نشد که بمانم از سوی دیگر بعد از آن همه سختی و اتفاقات تلخی که برایم افتاده بود پیشنهاد ایسلند رسید و من هم به ایسلند رفتم.


‌‌ در فوتبال حسرت ‌بازی کدام بازیکن را خوردی و دوست داشتی همیشه مثل او باشی؟
 من حسرت هیچ بازیکنی را نخورده‌ام!


‌در پرسپولیس بازی کدام یک از مهاجمان این تیم را دوست داشتی؟
 پرسپولیس از ابتدا بهترین و هجومی‌ترین تیم ایران بود و من بازی فرشاد پیوس و علی دایی را خیلی دوست داشتم و هنوز هم یادآوری بازی آنها برایم خاطره‌انگیز است و حس خوبی به ‌من دست می‌دهد.


آرزوی حضور در چه تیم بزرگی را داری؟
 آرزو که ندارم اما جزو اهدافم است که به رئال مادرید بروم.


ال‌کلاسیکویی که اخیراً برگزار شد را دیدی؟
 شاید باور نکنید آنقدر خسته تمرین بودم که یک نیمه از بازی را دیدم خوابم برد! من کلاً فوتبال زنده کم می‌بینم اما هر روز برای پیشرفت کارم، 30 دقیقه از بازی‌های تیم‌های خوب را می‌بینم و البته تا یادم نرفته باید بگویم که بازی جیمی واردی از لستر سیتی را خیلی دوست دارم.


فکرکردن به این موضوع که روزی شاید نه چندان دور، رونالدو رکورد علی دایی را می‌شکند، چه احساسی پیدا می‌کنی؟
 بالاخره همانطور که علی آقا گفتند هر رکوردی روزی و زمانی زده می‌شود اما ناراحت‌کننده این است که افتخار رکورد آقای گلی از ما و کشورمان گرفته می‌شود.


مهاجمی هم می‌تواند رکورد کریس رونالدو را بزند؟
 یک مهاجمی اگر از همین حالا تا ده سال دیگر گل بزند و در اوج باشد قادر است رکورد کریس رونالدو را بزند.


در خصوص کالدرون مربی آرژانتینی این فصل پرسپولیس چه نظری داری؟
 با توجه به افتخاراتی که برانکو کسب کرد اصلاً راحت نبود که مربی دیگری جایگزین او شود اما کالد‌رون آمد و با تمام وجودش مشغول کار شد و به نظرم به خاطر این سختکوشی‌اش می‌تواند قهرمانی‌های برانکو را تکرار کند.


در تیم فعلی پرسپولیس چه بازیکنی را بیشتر می‌پسندی؟
 در تیم پرسپولیس دوستان خیلی خوبی دارم اما  در حال حاضر مهدی ترابی بهترین بازیکن پرسپولیس است و قدرت تبدیل به ستاره شدن را دارد.


شانس قهرمانی چه تیمی را در لیگ نوزدهم بیشتر می‌دانی؟
 پرسپولیس و سپاهان، شانس‌های اصلی قهرمانی هستند.


بهترین بازیکن لیگ برتر ایران را چه بازیکنی می‌دانی؟
 من از بازی مهدی ترابی خیلی خوشم می‌آید به همین دلیل به نظرم مهدی ترابی از بقیه بهتر است.


و بهترین بازیکن تیم ملی؟
 سردار آزمون واقعاً در جمع منتخب‌ها بهترین است.


فرق بزرگ مربیان ایرانی و خارجی از نظر تو چیست؟
 در خارج وقتی بازی داری، بعد از بازی برنامه‌ات آماده است و می‌دانی چه کاری باید انجام دهی و چگونه تمرین کنی و این برنامه محور بودن و مهیا بودن همه امکانات در کنارش، شما را صددرصد به موفقیت می‌رساند.


تو طبق همین برنامه در تیمت موفق شدی؟
 من در سه بازی اول گل نمی‌زدم و در چند بازی هم بازی نمی‌کردم اما وقتی عالی‌ تمرین کنی و با تمام وجود کار کنی مربی از عملکردت راضی می‌شود چون حساس‌ترین نکته برایشان انجام وظیفه‌ات است. در تیم‌مان هم انجام مسائل تاکتیکی خیلی جدی است و اهمیت دارد که من هم در آن خوب کار کرده‌ام.


چطور با وجود اختلافاتی که با مسئولان باشگاه خودت داشتی موفق شدی؟
 بله من با مسئولان باشگاه رابطه خوبی نداشتم و وقتی با مربی قبلی «مربی برزیلی‌مان» حرف زدم به او گفتم از رفتار مسئولان تیم خوشحال نیستم با وجود این روز به روز بیشتر کار کردم و روند دوندگی و بقیه فاکتورهایم را ارتقا دادم تا اینکه شرایط طوری رقم خورد که دو مهاجم تیم‌مان همزمان در یک بازی مصدوم شدند، من به بازی رفتم و اتفاقاً در آن بازی گل هم زدم پس از آن و بعد از چند بازی، مربی برزیلی‌مان رفت چون تیم‌مان خوب نتیجه نمی‌گرفت.


و بعد از آمدن مربی اسپانیایی شرایط چگونه فرق کرد؟
 بعد از حضور مربی اسپانیایی هم من با مدیرعامل تیم در حضور سرمربی‌مان بحثم شد و حتی به مربی‌مان هم صراحتاً گفتم اینجا هنوز کارم تمام نشده است و در دو تایم به ایشان بازگو کردم که می‌خواهم بهترین بازیکن لیگ اوکراین شوم و در چند بازی هم عملکرد عالی داشتم و حقانیت خودم را به مربی‌مان و مسئولان باشگاه اثبات کردم.


در اوکراین به لحاظ اقتصادی شرایط باشگاه‌ها چگونه است؟
 در آنجا درآمدزایی خیلی بیشتر است و تیم‌ها درآمد خیلی خوبی دارند.


استادیوم‌های اوکراین مملو از تماشاگر می‌شود؟
 نه به غیر از دینامو و شاختار، تیم‌های دیگر طرفدار چندانی ندارند البته شهر تیم ما یعنی دونتسک به‌دلیل جنگ اوکراین و روسیه شرایط خوبی نداشت به همین دلیل ما بازی‌های‌مان را در کیف برگزار می‌کنیم و به لحاظ تماشاگر هم با وجود اینکه یک تیم خصوصی هستیم، تماشاگران خوبی داریم.


تفاوت بزرگ فوتبال اوکراین و فوتبال ایران؟
 به لحاظ پایه‌ای فوتبال‌شان خیلی قوی‌تر و متفاوت‌تر است. بازیکن در تیم‌های پایه حقوق و مزایای خوبی دارد و غذای مناسب هم مصرف می‌کند و همه امکاناتش مهیاست. به همین دلیل باور کنید اگر من در آنجا از تیم‌های پایه‌ شروع می‌کردم خیلی بیشتر رشد می‌کردم و شرایطم خیلی بهتر می‌شد اما از این موضوع هم که بگذریم در اوکراین از راه فروش بازیکن به تیم‌های دیگر درآمدزایی بسیار خوبی حاصل می‌شود مثلاً باشگاه شاختار، یک بازیکنش را به تیم‌های بلژیکی می‌فروشد و ده میلیون یورو درآمد کسب می‌کند این در حالی است که اوکراین نه نفت دارد و ... اما از همین راه فروش بازیکن کلی درآمد برای باشگاه‌های‌شان کسب می‌کنند.


مربی فعلی‌تان در تیم‌های پایه هم کار کرده؟
 بله مربی فعلی ما، مربی تیم‌های پایه‌های دنیاموکیف هم بوده است به همین دلیل موفق شده تیم ما را خیلی خوب متحول سازد و اعتماد به نفس خوبی به بازیکنان بدهد. «ویسنته گومز» نشان داده فوتبال واقعاً برای اسپانیایی‌هاست.


در آنجا فرد فوتبالی بزرگتر از شوچنکو وجود ندارد؟
 واقعاً‌ شوچنکو اسطوره فوتبال اوکراین است و محبوب‌ترین فرد فوتبالی آنجا محسوب می‌شود.


پیشنهادی از تیم‌های دیگر داری؟
 با مربی‌ام صحبت کردم و به ایشان گفتم شرایطم را که می‌بینید، ایشان هم معتقد بودند قادرم باز هم به روند پیشرفتم ادامه بدهم. در حال حاضر هم از تیم‌های خوب سوئد و دانمارک پیشنهاد دارم اما به سرمربی‌مان گفتم چون به من اعتماد کردی و... من هم دوست دارم فقط به‌خاطر خودتان در المپیک بمانم.


در زمان حضور مهاجمان بزرگی در پرسپولیس بودی.
 من در پرسپولیس در چرخه کاری قرار داشتم و خیلی خوب کار می‌کردم اما برانکو یک هفته از علیپور استفاده می‌کرد و یک هفته دیگر از طارمی و بعضی وقت‌ها هم از مهاجمان اوکراینی استفاده می‌شد. سه بار در زمان برانکو به ایشان گفتم که می‌خواهم از پرسپولس جدا شوم اما ایشان اجازه نداد. برانکو به علی و مهدی می‌گفت مانند شهاب تشنه‌ گلزنی باشید اما با وجود این باز هم از من استفاده نمی‌کرد. این موضوع اذیتم می‌کرد اما این مسأله تجربه‌ای شد تا در تیم‌های دیگر موفق عمل کنم مثلاً در تیم خودمان بازیکن مقدونیه‌ای‌مان به من گفت تو در تابوت بودی اما به یکباره از آن درآمدی و درخشیدی!


بازیکن اوکراینی در تیم‌تان زیاد است یا بازیکنان کشورهای دیگر؟
 نه بازیکنان اوکراینی‌مان خیلی زیاد است و حدود 20 بازیکن اوکراینی داریم.


سطح دستمزد آنجا چگونه است؟
 همین قدر بگویم که خیلی بیشتر از ایران است و از آنجا که مدیرعامل تیم‌مان از راه بخش خصوصی تیم‌مان را اداره می‌کند شرایط خوبی داریم و جالب است بدانید یک ساعت بعد از برد، پاداش به حساب‌مان واریز می‌شود!


بازیکن مشهور اوکراینی کیست؟
 زینچکو که در منچسترسیتی بازی می‌کند خیلی خوب است البته اوکراین تیم ملی خیلی خوبی دارد و به نظرم در اروپا هم جزو مدعیان است.


چند سال ‌داری و امیدواری که به تیم ملی دعوت شوی؟
 خیلی امیدوارم با پیشرفتی که در فوتبالم داشتم به تیم ملی دعوت شوم. 24 سال هم بیشتر ندارم و فکر می‌کنم در بهترین تایم برای دعوت شدن به تیم ملی قرار دارم.


اما بازیکنانی کم سن‌تر از تو هم بودند که به تیم ملی رسیدند و حتی ثابت بازی کردند؟
 به نظرم مهم این است در هر سنی به تیم ملی می‌رسی بیشترین اثرگذاری را داشته باشی و چند سالی هم بازی کنی و در این بین نمی‌توان سن و سال بازیکنان را با هم قیاس کرد.


در فوتبال با کدام بازیکن خیلی رفیقی و معمولاً‌ با او مشورت می‌کنی؟
 با ربیع‌خواه و چند بازیکن دیگر نظیر رامین رضاییان خیلی رفیقم البته یکبار هم با رامین مشورت کردم و او گفت به ماشین‌سازی بروم و البته همان یکبار هم برایم کافی بود.


تماشاگران تیم‌ات به تو چه لقبی داده‌اند؟
 لقب کینگ؛ لقبی که آنها به من داده‌اند و مرا شرمنده محبت‌ خودشان کرده‌اند.


در پرسپولیس با چه بازیکنانی خیلی رفیقی؟
 با محسن ربیع‌خواه و وحید امیری خیلی رفیقم. وحید همیشه به من می‌گفت تو آینده خوب ‌داری و...


در مورد رادوشویچ چه نظری ‌داری که فوق‌العاده درخشیده؟
 رادو واقعاً عالی کار کرده و عملکردش خیلی قابل احترام است. بالاخره رادو با بهترین گلر آسیا رقابت کرد و این مسأله خیلی به او کمک کرد که پیشرفت فوق‌العاده‌ای داشته باشد.


پرسپولیس و مدافعانش می‌توانند از پس مهار مانژوکیچ برآیند؟
 مانژوکیچ که از رونالدو بهتر و بزرگتر نیست. ما رونالدو را در تیم‌ ملی پرتغال مهار کردیم و پنالتی‌اش را هم بیرانوند گرفت. خط دفاع و بازیکنان پرسپولیس حتماً می‌توانند‌ مانژوکیچ را مهار کرده و از سد الدحیل و سایر حریفانش بگذرند و صعود کنند.


تو یکبار هم رباط صلیبی پاره کردی؟
 از کره که برگشتم رباط صلیبی‌ام پاره شد اما شاید باور نکنید بعد از چهار ماه که برگشتم رکوردی زده‌ام که فکر می‌کنم بازیکنی بعد از پارگی رباط صلیبی نتواند آن را کسب کند.

captcha
تازه ها
بیشتر