فوتبال ایران / شناسه خبر: 101037 / تاریخ انتشار : 1398/10/7 01:03
|

نیمکت‌های لرزان مدیران سرگشته

کابوسی که در روزهای گذشته گریبان هواداران استقلال را گرفته ممکن است در آینده نزدیک به اردوی رقیب هم سرایت کند...

کابوسی که در روزهای گذشته گریبان هواداران استقلال را گرفته ممکن است در آینده نزدیک به اردوی رقیب هم سرایت کند. کالدرون هرچند مثل استراماچونی اهل قهر کردن نیست و پای تیمش ایستاده، ولی نارضایتی‌اش را بارها در مصاحبه‌های مختلف به زبان آورده و دیروز بعد از بازی با نساجی هم از رفتار باشگاه گلایه کرد.
به یاد بیاورید که تیم ملی هم فعلاً سرمربی ندارد و بدترین وضعیت ده سال اخیر را تجربه می‌کند تا به این نتیجه برسید که سه نیمکت مهم فوتبال ایران لرزانند و تصمیمات مدیران فوتبال هم نتوانسته‌ به حل بحران کمک کند.
ماجرای استقلال و استراماچونی برای باشگاه و هواداران به استخوانی لای زخم تبدیل شده و با گذشت زمان دردناک‌تر می‌شود. مدیریت باشگاه که اعتبارش نزد هواداران را بابت کم‌کاری‌های سال‌های اخیر از دست داده و نبرد حقوقی را هم بابت ناکارآمدی به استراماچونی باخته، کاملاً آچمز است و راهی برای فرار از این مخمصه پیدا نمی‌کند.
تلاش برای انتخاب سرمربی ایرانی با فشار طرفداران فعلاً ناکام مانده و سرمربی ایتالیایی هم با سوءاستفاده از محبوبیتش شروط عجیبی را برای بازگشت مطرح می‌کند. در این میان اختلاف نظر بین مدیران سطوح مختلف و شیطنت‌های برخی از مدیران سابق امید برای حل این مشکل را به حداقل
رسانده است.
در پرسپولیس هرچند کالدرون مانده و تلاش کرده با تیمش بهترین نتایج را بگیرد، ولی ناراحتی سرمربی آرژانتینی کاملاً نشان می‌دهد که باشگاه همکاری مناسبی با او ندارد. پرسپولیس پس از تأخیر فراوان بدهی کالدرون را پرداخت کرد، ولی حالا به نظر می‌رسد اختلاف جدیدی بر سر خریدهای زمستانی به وجود آمده و هرکدام از آنها در مسیر متفاوتی حرکت می‌کنند.
اختلاف مدیران فوتبال ایران با مربیان خارجی ریشه در نگاه و تعاریف متفاوت آنها دارد. در فوتبال ایران، مدیریت همراه با نوعی پیچیدگی است که گاهی از آن به عنوان ارزش و مزیت نام برده می‌شود، ولی برداشت مربیان خارجی از این رفتار خلف وعده، بی‌توجهی و بی‌صداقتی است.
نمی‌توان تصور کرد افرادی که در یک کشتی هستند در جهات‌ مختلف پارو بزنند و انتظار داشته باشند به ساحل نجات برسند. موفقیت در فوتبال تنها با همکاری مدیریت، کادر فنی و بازیکنان به دست می‌آید. اعتراضات مربیان خارجی استقلال و پرسپولیس نشان از ضعف بزرگ مدیریت فوتبال ایران دارد که به وظایف اولیه‌شان مسلط نیستند و آنچه از مدیریت آموخته‌اند، نتیجه‌ای جز این بحران‌ها  ندارد. 

*این یادداشت در روزنامه ایران ورزشی و به قلم آرمن ساروخانیان منتشر شده است.
captcha
تازه ها
بیشتر