ورزش ایران / شناسه خبر: 101028 / تاریخ انتشار : 1398/10/4 16:46
|
رئیس فدراسیون که نباید با مربی مذاکره کند و به سفارت برود

سطح بازیکنان تیم ملی ما بالاتر از ویلموتس بود

عباس ترابیان رئیس سابق کمیته فوتسال کشورمان از عجله کردن در انتخاب ویلموتس انتقاد می‌کند و معتقد است فدراسیون با تعجیل، شانس حضور یک مربی خوب را از دست داد...

عباس ترابیان رئیس سابق کمیته فوتسال کشورمان از عجله کردن در انتخاب ویلموتس انتقاد می‌کند و معتقد است فدراسیون با تعجیل، شانس حضور یک مربی خوب را از دست داد و به جای او یک مربی بیکار که ‌اسم و رسم چندانی هم در دنیای مربیگری نداشت را انتخاب کرد تا نتایج ضعیفی در نهایت برای تیم ملی کشورمان رقم بخورد.
   
چرا در انتخاب مربی جدیدمان با تردیدها و اما و اگرهای زیادی مواجه هستیم؟

 به هر حال ما بهترین تیم آسیا بودیم و در رنکینگ هم سال‌ها رتبه اول را در اختیار داشتیم از همین رو ما نباید مربی را به خدمت بگیریم که پایین‌تر از کی‌روش باشد به همین دلیل بدون تعارف باید بگوییم که ما در انتخاب ویلموتس اشتباه کردیم و اصل انتخاب اشتباه بود. فوتبال همیشه دلخوشی مردم است به همین دلیل انتخاب مربی تیم ملی از اهمیت بالایی برخوردار است و ما باید مربی را انتخاب کنیم که بتواند جوابگوی مردم باشد و انتظارت را برآورده سازد. در حال حاضر ما بازیکنانی در تیم ملی اعم از بازیکنان داخلی و لژیونر‌ها در اختیار داریم که همگی در سطح بالایی هستند. بازیکنانی که به نظر من سطح‌شان بالاتر از ویلموتس بود از همین رو ما این بار باید مربی بیاوریم که بازیکن از او اطاعت محض داشته باشد.

شما در مقطعی دنبال کار رنار و حضورش در ایران بودید که نشد. چرا این کار عملی نشد؟
 ما برای ویلموتس هزینه سرسام‌آوری را پرداختیم و آنطور که گفته شد سه میلیون دلار را برایش هزینه کردیم در حالی که می‌شد رنار را با هزینه به مراتب کمتر از ویلموتس جذب کنیم مربی که سطح بسیار بالاتری نسبت به ویلموتس داشت و مربی کاملاً شناخته شده‌ای در فوتبال محسوب می‌شود. ما در تمام زمینه‌ها کار را با رنار تمام کرده و به توافق رسیده بودیم منتهی چون بحث جام ملت‌های آفریقا مطرح بود ایشان زمان یک ماهه‌ای را از ما طلب کردند زمانی که عملاً برای ما هیچ مشکلی به وجود نمی‌آورد فرصتی که در زمان فیفادی قرارداشت و ما عملاً در آن مقطع کار خاصی را انجام ندادیم اما متأسفانه فدراسیون کمی دندان روی جگر نگذاشت تا ما بتوانیم رنار که مربی خوبی محسوب می‌شد را به ایران بیاوریم. مربی که به عربستان رفت و خیلی ساکت و بی سر و صدا کارش را در تیم ملی عربستان پیش برده و در کارش هم موفق عمل کرده است. ما باید مربی بزرگی را برای تیم ملی کشورمان بعد از کی‌روش به ایران بیاوریم اما این مهم انجام نشد. ما نباید به هر قیمت برای تیم ملی مربی بیاوریم و همه دیدند که با آمدن ویلموتس و حضورش چه اتفاقاتی رقم خورد و تیم ملی ما چه نتایج ضعیفی در مسابقات رسمی کسب کرد.

در بین مربیان ایرانی چه مربی را انتخاب خوبی می‌دانید؟
 متأسفانه فدراسیون حرف درست و حسابی در مورد مربی جدید تیم ملی نمی‌زند و اصلاً معلوم نیست چه برنامه‌ای دارد. فدراسیون زمان را به راحتی از دست داده و پول زیادی را هم صرف ویلموتس کرده. در حال حاضر ما باید مربی را انتخاب کنیم که کاریزمای لازم را داشته باشد و در بین مربیان ایرانی من علی دایی و قلعه‌نویی را دو مربی می‌دانم که می‌توانند در تیم ملی ما موفق باشند. مربیانی که قطعاً بازیکنان ما از او حرف‌شنوی لازم را داشته باشند و این شخصیت در وجود دو مربی که از آنها نام بردم به خوبی وجود دارد.

با حضور مربی ایرانی می‌توانیم نتایج دور رفت و شکست‌های قبلی را جبران کرده و به دور بعد صعود کنیم؟
 مربی که می‌آوریم باید کاریزما داشته باشد و از دانش روز بهره ببرد و سبکی را برای تیمش در نظر بگیرد که امتحان شده باشد و شرایط بهتری را رقم بزند. شرایطی که حتماً باید در وجود مربی ایرانی که ما می‌خواهیم انتخابش کنیم وجود داشته باشد. مسلماً ما اگر بتوانیم مربی را انتخاب کنیم که بازیکنان را تهییج کند حتماً می‌توانیم در چهار بازی باقی مانده موفق شویم و به دور بعدی صعود کنیم. مربی خارجی هیچ وقت نمی‌آید برای پرچم ما با تمام وجود بجنگد و قطعاً اگر مربی ایرانی بیاید با تمام وجود برای موفقیت ما تلاش می‌کند.

گویا شما به نحوه مذاکره هم ایراداتی را وارد ساخته بودید؟
 بله به نظر من رئیس فدراسیون کشورمان نباید برای مذاکره و جذب مربی خارجی به این طرف و آن طرف برود. مثلاً در این مدت شاهد بودیم چه در مورد ویلموتس و چه مربیان خارجی دیگر از طریق سفارتخانه‌ها اقدام می‌شد در حالی که این روش اصلاً درست نیست. سفارتخانه کارش چیز دیگری است و تخصصی در فوتبال ندارد و حتماً باید برای صحبت با مربی تیم ملی و مربیان خارجی و مذاکرات مهم از افراد باتجربه و کسانی که خودشان ایجنت‌های قوی و بین‌المللی هستند استفاده کنیم تا بهترین نفرات را انتخاب کنیم.

captcha
تازه ها
بیشتر