فوتبال ایران / شناسه خبر: 101026 / تاریخ انتشار : 1398/10/4 15:57
|

وعــده و بهانــه جام نمی‌آورند

در حالی‌که فصل نقل‌وانتقالات و تقویت تیم از راه رسیده، باشگاه استقلال که در پست‌هایی با کمبود بازیکن مواجه شده، درگیر تعیین سرمربی و مدیرعامل باقی مانده است...

داستان درام استقلال و استراماچونی هر روز پیچیده‌تر، مبهم‌تر و نگران‌کننده‌تر می‌شود. در حالی‌که فصل نقل‌وانتقالات و تقویت تیم از راه رسیده، باشگاه استقلال که در پست‌هایی با کمبود بازیکن مواجه شده، درگیر تعیین سرمربی و مدیرعامل باقی مانده است. در همین ۲۴ ساعت گذشته، سایت رسمی باشگاه متن ایمیلی را منتشر کرد که با تکذیب آتشین آندره‌آ استراماچونی همراه‌ بود. نکته جالب در ایمیل منتشر شده این بود که در قسمت گیرنده، نام استقلال با غلط املایی Esteghalal درج شده. از طرفی دیگر، مشخص نیست چرا سرمربی محبوب آبی‌ها به وعده‌اش عمل نکرد و پس از دریافت معوقاتش قرارداد جدید خود با استقلال را امضا نمی‌کند.
در همین حال، رقبای آسیایی استقلال با خشاب پر روانه میدان نقل‌وانتقالات زمستانی شده‌اند و از همین ابتدا گزینه‌هایی نظیر ادینسون کاوانی و ماریو مانژوکیچ را نشانه گرفته‌اند. آنها شاید در اخراج سرمربی‌هایی که نتیجه نمی‌گیرند عجول باشند، ولی سرمربی موفق خود را با تمام توان حمایت می‌کنند. استرا شاید دیگر به استقلال بازنگردد؛ ولی چه با او، چه بدون او، مشکلات بزرگتری وجود دارند که پیش‌تر نیز سد راه باشگاه شده‌اند و اگر مسئولین باشگاه چشم بر آنها ببندند، این مشکلات باز هم نفس پسران آبی را تنگ خواهد ساخت.
در چند ماهی که نیمکت استقلال به استراماچونی سپرده شد، مرد ایتالیایی تلاش وافری کرد تا مدیران استقلال را به اصلاح ساختاری و حرفه‌ای‌گری تشویق کند. دیروز نیز وینفرد شفر، سرمربی سابق آبی‌پوشان، به همین موانع اشاره‌ کرد و حتی عنوان کرد مدیرانی که برای باشگاه گماشته می‌شدند، برای «قهرمان ‌نکردن» باشگاه تلاش می‌کردند؛ ادعایی ‌که با توجه به شکاف عمیق ایجاد شده میان وزارت ورزش و سران باشگاه با هوادارانی که اعتمادشان به آنها را کاملاً از دست داده‌اند، دیگر بی‌جا به نظر نمی‌رسد.
نه استراماچونی و نه شفر به ابزار جادویی برای قهرمانی استقلال نیاز نداشتند. برخی خواسته‌های آنها بسیار پیش‌پا افتاده بود؛ مانند زمین چمن مناسب برای تمرین که از هر دو دریغ شد؛ مانند حفظ اسکلت تیم که پیش‌تر در پایان هر فصل فرو می‌ریخت و امسال حتی در میانه فصل لرزید. سوءتدبیر باشگاه در عقد قراردادها و تدارکات لازم برای جذب بازیکن، اتفاقی که تابستان برای هروویه میلیچ افتاد و استرا را شاکی ساخت و حتی ناآگاهی مدیران و مشاوران باشگاه از چگونگی مذاکره و عقد قرارداد در فضای فوتبال حرفه‌ای.اکثر باشگاه‌های لیگ برتری کمابیش با چنین مشکلات ساده‌ای که در سایر لیگ‌های معتبر اروپا، آمریکای جنوبی و حتی آسیا و آفریقا مدت‌هاست حل شده‌اند، دست‌ و پنجه نرم می‌کنند. استراماچونی خیلی زود تصمیم گرفت بنای مبارزه برای اصلاحات ساختاری و مدیریتی را بگذارد؛ نظیر آنچه کی‌روش پیش‌تر در تیم‌ ملی انجام می‌داد. هواداران استقلال دغدغه‌های سرمربی‌شان را به‌سرعت درک ‌کردند و از همین‌رو حتی در روزهای پیروزی استقلال، علیه مدیرانی شعار می‌دادند که امروز، پس از افتضاح به بار آمده، هیچ‌یک استعفا نداده‌اند بلکه فقط صندلی‌های‌شان را عوض‌کرده‌اند.
میان استراماچونی و مربی داخلی تفاوتی وجود ندارد؛ مادامی که مسئولان برنامه‌ریزی و ساختارسازی باشگاه به جای اجرای وظایف‌شان به وعده‌های دهان‌ پرکن و انداختن ضعف‌های‌شان به گردن دیگران بپردازند، استقلال در بهترین حالت تنها تیمی خواهد بود که می‌تواند بردهای بزرگ کسب کند؛ نه تیمی با شخصیت قهرمانی.

 

*این یادداشت در تاریخ چهارم دی ماه 1398 در روزنامه ایران ورزشی، به قلم سام ستارزاده منتشر شده است.

captcha
تازه ها
بیشتر