فوتبال ایران / شناسه خبر: 101019 / تاریخ انتشار : 1398/10/3 10:37
|

یکی برای همه، همه برای یکی

نحوه صحبت کردن کالدرون از درخشش ترابی در پرسپولیس را در یک جمله می‌توان خلاصه کرد: «یکی برای همه و همه برای یکی»

12 امتیاز از 31 امتیاز پرسپولیس تا هفته پانزدهم در این فصل با گل‌های 3 امتیازی ترابی به دست آمده، بنابراین می‌توان با اطمینان گفت تأثیر تنها محصول با کیفیت سایپا در جایگاه امروز پرسپولیس غیر قابل انکار است اما آنچه باعث می‌شود درخشش این روزهای ترابی در زمین بیشتر از دیگر همبازی‌هایش جلوه کند، فرصت سوزی‌های گاه و بی‌گاه امیری و علیپور در خلال بازی است.
رمزگشایی درخشش‌های ترابی در پرسپولیس را می‌توان در کنفرانس خبری بعد از بازی با پارس جنوبی جست‌وجو کرد. جایی که کالدرون هوشمندانه از وارد شدن به بازی خبرنگاران حذر نمود. نحوه صحبت کردن کالدرون از درخشش ترابی در پرسپولیس را در یک جمله می‌توان خلاصه کرد: «یکی برای همه و همه برای یکی». سرمربی پرسپولیس با اشاره به این مطلب که ترابی به تنهایی نمی‌تواند اینچنین درخشان بازی کند، کوشید نظر همه را به بازی تیمش جلب ‌کند؛ تیمی که در دفاع سازمان یافته است و در میانه میدان دو خصوصیت جنگندگی و خلاقیت را توأمان دارد و با خلق فرصت‌های زیاد در جریان بازی به مهاجمانش فرصت درخشیدن و ثمربخشی می‌دهد. اعطای فرصت درخشیدن با یک تنه بار تیمی را به دوش کشیدن فرق دارد و این نکته تفاوت دیدگاه ما است با سرمربی که موفق شده قبای نو و متفاوتی به تن پرسپولیس بپوشاند.
برگردیم به نشست خبری بعد از پارس جنوبی، کالدرون ثمربخشی ترابی را انکار نمی‌کند، بلکه به ما می‌گوید این درخشش فقط به‌خاطر استعداد ترابی نیست و منتقدان را به فصل قبل ارجاع می‌دهد. کالدرون می‌خواهد دستاوردش در پرسپولیس فقط به پای درخشش ترابی نوشته نشود، می‌خواهد منتقدان ببینند او موفق شده یک تیم بسازد، تیمی که فرصت‌های زیادی برای گلزنی در جریان بازی خلق می‌کند. کالدرون می‌خواهد نقش او به‌عنوان رهبری که توانسته با ایجاد تغییر در سبک بازی پرسپولیس فرصت درخشش و ثمربخشی به بازیکنان تیم داده شود را به منتقدان یادآوری کند.
ابتدای فصل چه کسی باور می‌کرد پرسپولیس بدون دروازه‌بان ثابت تیم ملی بتواند دروازه‌اش را بسته نگه دارد؟ تصور خط دفاعی پرسپولیس بدون سیدجلال غیرممکن بود، کامیابی نیا همان بازیکنی بود که بدون او برانکو سرگیجه می‌گرفت و جای خالی‌اش جلوی خط دفاعی پرنشدنی به نظر می‌رسید اما حالا سرمربی از پس چالش‌های ابتدایی سربلند بیرون آمده و می‌توان گفت کودتای مخملی کالدرون در پرسپولیس به ثمر نشسته. او توانسته پیشفرض ثابت بودن را از تک تک ستاره‌های تیم بگیرد و حالا همه می‌دانند که برای قرار گرفتن در ترکیب، شعارهای روی سکو یا گذشته پرافتخار و اسم بزرگ به کارشان نمی‌آید. پیام کالدرون به تیم و مدیریت باشگاه واضح است: همه برای پرسپولیس، پرسپولیس برای قهرمانی.
 
*این یادداشت در صفحه آخر روزنامه ایران ورزشی در تاریخ دوم دی‌ماه 1398 و به قلم پویا جاویدان منتشر شده است.
captcha
تازه ها
بیشتر