فوتبال ایران / شناسه خبر: 101017 / تاریخ انتشار : 1398/10/2 17:01
|

شرط‌های استراما، اجبار به تغییر رفتار در استقلال

استراماچونی که با فسخ ‌یکطرفه قرارداد، حالا باشگاه استقلال را به چالش شرط‌ها در بازنویسی قرارداد دعوت کرده، دو شرط ساده‌ و بدیهی خود را اعلام کرده است...

آندره‌آ استراماچونی با سختگیری ۱۵ روز اخیرش مقابل رفتارهای مدیران باشگاه استقلال نشان داد که اهل مماشات با آنها نیست و می‌داند که چگونه با استفاده از اعتبار حرفه‌ای که در زمانی کوتاه نزد هواداران و رسانه‌ها در ایران به دست آورده، همه چیز را آنطور که می‌خواهد بچیند، چیدمانی متفاوت در تمام امور که در باشگاه‌های ایرانی مرسوم نیست.
مسأله فقط این نبود که استراماچونی دستمزد خود را دریافت کند و پرداخت دستمزد از مسیر شفاف بانکی باشد، بلکه سختگیری استراماچونی پیام‌های دیگری داشت که در یک عبارت کوتاه خلاصه می‌شود، اینکه تا همیشه نمی‌توانید با روش‌های بیمار باشگاه‌داری کنید.
استراماچونی که با فسخ ‌یکطرفه قرارداد، حالا باشگاه استقلال را به چالش شرط‌ها در بازنویسی قرارداد دعوت کرده، دو شرط ساده‌ و بدیهی خود را اعلام کرده است؛ پرداخت منظم به بازیکنان در طول فصل و رساندن پرداختی‌ها به مرز نوشته شده در قرارداد آنها و البته یک زمین تمرین مستقل با شرایطی که مد‌نظر استراماچونی است.
این دو خواسته را این ‌روزها در رسانه‌ها به گونه‌ای می‌نویسند که انگار استراماچونی چه شرط‌های سخت یا بیهوده و بی‌معنایی را مطرح کرده اما این بدیهی‌ترین شرط‌هایی است که یک مربی می‌تواند مقابل یک باشگاه بی‌تعهد بگذارد.
باشگاه استقلال مثل اکثر باشگاه‌های ایرانی عادت دارد که دستمزد بازیکنان را دیرهنگام، پس از وعده‌های دروغین و با هزار و یک اما و اگر پرداخت کند یا بخشی از آن را تا سال‌ها بدهکار باشد اما استراماچونی می‌گوید پرداختی‌ها منظم باشد. او که با قهری طولانی و با فسخ ‌یکطرفه قرارداد نشان داد چقدر در مقابل مسائل دستمزدش سختگیر است، می‌داند که فردا نمی‌تواند از بازیکنانش به دلیل اعتراض به بحران‌های مالی باشگاه خرده بگیرد. بازیکنان او نیز اگر مثل او به بدعهدی باشگاه معترض باشند، احتمالاً برای استراماچونی چند بازیکن باقی نخواهند ماند که با آنها در لیگ بازی کند. بنابراین استراماچونی بهترین تصمیم را گرفته و می‌خواهد با شرط پیش از قرارداد، از بحران‌های آینده جلوگیری کند.
باشگاه استقلال فقط نباید پاس دادن و شوت زدن را از مربی‌اش یاد بگیرد. بخشی از تغییراتی که یک مربی می‌تواند در رفتار باشگاه ایجاد کند، در همین نکاتی نهفته است که استراما در آخرین پرده از جدل‌هایش با باشگاه استقلال مطرح می‌کند. چه خوب که باشگاه استقلال مجبور به پرداخت منظم باشد تا در نقل و انتقالات بداند که باید به اندازه توان اقتصادی‌اش قرارداد ببندد.
زمین تمرین مناسب دغدغه تازه‌ای در استقلال نیست. علی فتح‌الله‌زاده، عضو جدید هیأت مدیره استقلال از یک دهه پیش درباره کمپ حجازی در غرب تهران حرف می‌زد اما آخرش هیچ‌کس نفهمید آن کمپ چه شد و چرا استقلال هنوز یک زمین تمرین مستقل ندارد. اینکه استراماچونی همزمان با ورود فتح‌الله‌زاده به باشگاه استقلال، از زمین تمرین حرف می‌زند، ما را یاد کمپ حجازی می‌اندازد که هرگز بهتر از یک مخروبه نشد و فقط سال‌ها درباره ساختش ادعا شنیدیم.
استراماچونی که قراردادش را فسخ کرده و حالا استقلال باید قرارداد تازه‌ای را با او امضا کند، چه خوب اگر سختگیرانه کوشش کند تا استقلال مجبور به تغییر رفتار در مدیریت باشگاه شود. اگر استراماچونی بتواند در این زمینه‌ها اثری بگذارد، بزرگ‌ترین کار را انجام داده، مهم‌تر از پیروزی‌ها یا صدرنشینی مقطعی که برای او قدرت و نفوذ مانور دو هفته اخیر را ساخت.

*این یادداشت در تاریخ دوم دی‌ماه 1398 در روزنامه ایران ورزشی و به قلم فرشاد کاس‌نژاد در ستون سرمقاله منتشر شده است.
captcha
تازه ها
بیشتر