ورزش ایران / شناسه خبر: 101015 / تاریخ انتشار : 1398/9/24 13:20
|
هیچ‌وقت مشکلی با سرمربی تیم ملی نداشتم

علی هاشمی: خودم نخواستم در قطر وزنه بزنم

علی هاشمی ملی پوش 109 کیلویی وزنه برداری ایران در گفت و گو با ایران ورزشی از شرایط آمادگی این روزهای خود و حواشی که بعد از درخواست رسیدگی به وضعیت اردویی وزنه برداران برایش ایجاد شده می گوید.

 

برخی، انتقادهای به‌حقم را تحریف کردند!

رضا عباسپور:علی هاشمی خیلی اهل حاشیه‌سازی نیست اما تأکید دارد به‌خاطر المپیک و موفقیت در این رویداد بزرگ تصمیم گرفته بود از شرایط کیفی و کمی نامطلوب اردویی به نمایندگی از ملی‌پوشان انتقاد کند؛ نقدی که به اعتقاد هاشمی به‌هیچ‌وجه زیاده‌خواهی نبوده و با نیت تخریب یا حاشیه‌سازی برای فرد یا اشخاص خاصی مطرح نشده است، اما قهرمان وزنه‌برداری جهان در سال‌های 2017 و 2018 معتقد است بعد از اینکه او نقد و گلایه‌های خود را از شرایط ضعیف کمی و کیفی حاکم بر اردو در صفحه اینستاگرامش منتشر کرده است، برخی که بدشان نمی‌آمد حساب باقی‌مانده از انتخابات فدراسیون وزنه‌برداری را با تخریب شخصیت او تسویه کنند به این ماجرا دامن زده و با شلوغ‌کاری زیادی تلاش کردند او را وارد حاشیه و خرابش کنند. علی هاشمی در گفت‌وگو با ایران ورزشی ضمن بیان اصل ماجرا از شرایط آمادگی و رکوردی‌اش در مسیر کسب سهمیه المپیک 2020 می‌گوید.

 

---

چه عواملی باعث شد علی هاشمی که همیشه یکی از کم‌حاشیه‌های اردوی تیم ملی وزنه‌برداری بوده تا این حد معترض شده و از تدارک و پشتیبانی ضعیف در مسیر کسب سهمیه المپیک گلایه کند؟

خودتان کاملاً با شخصیت و روحیاتم آشنا هستید. اصلاً از اولین مسابقه برون‌مرزی که اعزام شدم خود شما هم با من بودید و کاملاً می‌دانید هیچ‌وقت دنبال حاشیه و حاشیه‌سازی نبوده و نیستم. سعی کردم همیشه سرم به کار خودم باشد و بیشتر از اینکه دنبال پرداختن به مسائل حاشیه‌ای باشم تمرکزم را به تمریناتم و بالابردن کیفیت رکوردی خودم معطوف کنم، اما گلایه‌ها و نقدی که از ضعف تدارکاتی و پشتیبانی اردویی وزنه‌برداری مطرح کردم، فقط حرف خودم نبود. این گلایه حرف تمامی بچه‌های تیم ملی و اردونشین است که در مسیر کسب سهمیه بازی‌های المپیک شب و روزشان را در اردوهای تیم ملی سپری می‌کنند. بنابراین اگر من نقدی کردم این فقط حرف شخص علی هاشمی نبود. ضمن اینکه خداوند شاهد و ناظر است که من به‌هیچ‌وجه دنبال «تخریب و زدن» فرد یا گروه خاصی نبودم. اصلاً در تفکرات من باند و باندبازی و قرار گرفتن در گروه و دسته معنا و مفهومی ندارد. من خودم هستم و خودم. هیچ‌وقت تمایل نداشتم وارد بازی‌های سیاسی، گروهی و باندبازی‌هایی شوم که باعث تخریب ذهن و تمرکزم شود یا من را به حاشیه ببرد. به همین دلیل هم تأکید دارم اگر از ضعف موجود در بحث تدارکات و پشتیبانی گلایه کردم بحث و نقدم اصلاً شخصی نبود. فقط می‌خواستم به نمایندگی گروهی از ورزشکاران ملی‌پوش زبان آنها باشم و به مسئولان ورزش کشور کمبودها و نقایص موجود را نشان بدهم. به‌جز این هم هیچ قصد و نیت دیگری نداشتم.

 

 

---

اما دقیقاً عکس این اتفاق رخ داد و برخی رسانه‌های داخلی و خارجی از علی هاشمی به‌عنوان ورزشکاری که دنبال حاشیه‌سازی برای فدراسیون وزنه‌برداری است نام بردند و ماجرا را تحلیل کردند.

 بله، همه این موارد را متوجه شدم و دیدم، اما من از زاویه خوب به این موضوع نگاه می‌کنم زیرا همین شرایط باعث شد بیشتر از قبل رفقا، حامیان و هواداران حقیقی وزنه‌برداری را بشناسیم. من باز هم می‌گویم خدا شاهد است که اصلاً از منعکس کردن ضعف‌های موجود دنبال تخریب و حاشیه‌سازی برای شخص یا سیستم موجود وزنه‌برداری نبودم. فقط می‌خواستم بدین وسیله به مسئولان ورزش کشور تلنگر جدی بزنم تا در مسیر حساس و سرنوشت‌ساز کسب سهمیه المپیک اینقدر نسبت به رشته‌های مدال‌آور ورزش کشور مثل وزنه‌برداری و ورزشکارانش بی‌توجه و بی‌اعتنا نباشند. ما به‌عنوان عضوی از خانواده وزنه‌برداری شرایط اقتصادی و مشکلات موجود مالی را درک می‌کنیم و می‌فهمیم که چه شرایطی در کشور وجود دارد. حتی حاضریم اگر حق و حقوق و پاداش مدال‌آوری سال 2018 ما را هم بدهند، از جیب خودمان خرج کنیم تا در المپیک دست خالی نمانیم اما هنوز حتی پاداش مدال‌‌های مسابقات آسیایی و جهانی 2018 را هم نگرفته‌ایم. بالاخره زندگی ما هم به‌عنوان ورزشکار از همین طریق تأمین می‌شود، بنابراین وقتی نه پاداش مدال‌های قبلی به ما پرداخت می‌شود و نه به اندازه ارزش مدال المپیک در مسیر کسب سهمیه حمایت و پشتیبانی می‌شویم چه باید بکنیم؟ می‌دانم آنهایی که با تغییر معنای انتقاداتم سعی کردند من را جلوی فدراسیون و سیستم قرار دهند و به‌عنوان حاشیه‌سازی از خواسته‌ها و تقاضای به‌حق ما سوء‌استفاده کنند، همان‌هایی هستند که در انتخابات ناکام ماندند و از روی عصبانیت و ناراحتی خود، سعی کردند اینگونه از فضایی که ایجاد شده به سود گروه خود بهره‌برداری و با من به خیال خودشان تسویه‌حساب کنند. در حالی که نقد من حرف دل همه بچه‌های تیم ملی بود و کمترین درخواستی بود که ما به‌عنوان ورزشکار از مسئولان ورزش کشور داشتیم. من المپیک قبلی (2016 ریو) هم عضو تیم ملی بودم و دیدم چقدر مسئولان به اردوها سرکشی کرده و مشکلات ما را مرتفع می‌کردند اما الان در حالی‌که کمتر از 8 ماه به بازی‌های المپیک زمان باقی مانده است، هیچ خبری از حمایت‌های مسئولان ورزش کشور نیست! گلایه من ورزشکار این است اگر دنبال مدال از علی هاشمی و بقیه ملی‌پوشان هستید، الان باید به ما رسیدگی کنید، زیرا اگر نزدیک مسابقات حتی نفری یک‌میلیارد هم به ما بدهند، هیچ فایده‌ای ندارد و به‌درد ما نمی‌خورد.

خودت تصمیم گرفتی در قطرکاپ وزنه نزنی یا حواشی انتقاداتی که داشتی باعث شد از این تورنمنت دور شوی؟

 خودم از برخواه خواستم در قطرکاپ وزنه نزنم. این موضوع اصلاً ربطی به انتقاداتی که داشتم ندارد. من چون برای تکمیل پروسه امتیازات المپیکی خود فقط نیاز به حضور در 2 مسابقه بین‌المللی گزینشی دیگر دارم از سرمربی تیم ملی خواهش کردم تا تورنمنت ترکیه و قطرکاپ را به من استراحت بدهد تا با ریکاوری بدنم شرایط بهتری را برای حضور مجدد در اردوهای تیم ملی پیدا کنم. به همین دلیل خودم را برای حضور در رقابت‌های آسیایی بزرگسالان و جام فجر خودمان که قرار است در قزاقستان و رشت برگزار شوند مهیا می‌کنم. مطمئن باشید انصرافم از رقابت‌های قطرکاپ هیچ ارتباطی با موضوع انتقاداتی که داشتم ندارد.

 

 

---

از سمت مسئولان فدراسیون واکنش منفی یا جرایمی برای انتقادات و حاشیه‌ای که ایجاد شد دریافت نکردی؟

 نه، اصلاً مشکلی نداشتیم. ببینید آنها هم متوجه هستند که من اگر نقدی کردم نقدم شخصی نبود و دنبال تخریب یا حاشیه‌سازی نبودم. به همین دلیل هیچ واکنش منفی یا چیزی شبیه به این به‌جز همان مصاحبه‌ای که سرپرست تیم ملی داشتند که من هم پاسخ آن را محترمانه دادم وجود نداشت.

خیلی‌ از کارشناسان وزنه‌برداری معتقدند علی هاشمی حتی اگر در المپیک نماینده وزنه‌برداری ایران باشد توانمندی کسب مدال در دسته 109کیلوگرم با وجود مدعیانی که در این وزن هستند را ندارد. نظرت در این باره چیست؟

 همه‌چیز بستگی به نوع و نحوه رسیدگی و حمایت‌های مسئولان ورزش دارد. اگر خوب حمایت شویم و من نماینده وزنه‌برداری ایران در المپیک باشم این توانایی را در خودم می‌بینم که صاحب مدال المپیک شوم. حالا شاید نتوانم طلا بگیرم اما نقره و برنز به‌هیچ‌وجه در این وزن دور از دسترسم نیست. من در تمرینات موفق شدم به وزنه‌های 188کیلوگرم در یکضرب و 235کیلوگرم در دوضرب برسم. حتی در مسابقات جهانی هم اگر می‌توانستم به همین وزنه‌ها برسم قطعاً صاحب مدال می‌شدم اما همه‌چیز بستگی به اندازه رسیدگی‌ها و شرایط روحی و جسمی ورزشکار در روز مسابقه دارد. در کل همه آنهایی که من را می‌شناسند می‌دانند علی هاشمی وزنه‌بردار مسابقه‌ای و جنگنده‌ای است. بنابراین برخلاف نظر عزیزان، من به خودم و توانایی‌هایم ایمان دارم و می‌دانم مدال‌ المپیک دور از دسترسم نیست.

 

 

---

اینکه می‌گویند علی هاشمی رابطه خوبی با سرمربی تیم ملی و کادر فنی ندارد حرف درستی است یا آن را تکذیب می‌کنید؟

 اصلاً این موضوع را قبول ندارم و تکذیبش می‌کنم. حسین برخواه قهرمان این رشته بوده و در مربیگری سابقه طولانی‌مدت دارد. ممکن است بین ما با سرمربی تیم بعضی مواقع اختلاف نظر باشد اما این دلیل بر اختلاف و قبول نداشتن سرمربی نیست. برخواه تمام تلاشش را در اردو برای ما انجام می‌دهد تا نتیجه بگیریم پس درست نیست در مورد مسائلی که اطلاعی از آن نداریم قضاوت کنیم. البته در مورد کادر فنی من قبلاً هم گفته بودم که ما کمبود ماساژور، فیزیوتراپ مجرب و مواردی شبیه به این را داریم که تقریباً این موارد هم با مدیریت فدراسیون مشغول رفع‌شدن است.

captcha
پربازدید ترین ها
بیشتر
تازه ها
بیشتر