پرسپولیس / شناسه خبر: 100884 / تاریخ انتشار : 1398/8/1 09:01
|
فاجعه‌ای که پرسپولیس را همچنان متضرر می‌کند

کالدرون، برزگر را هم نمی‌شناخت

محمد قراگزلو/ مثل همه جوان‌هایی که طی چند سال اخیر جذب تیم پرسپولیس شده‌اند باز هم خبری از انتخاب توسط سرمربی نیست. یعنی اصلاً سرمربی خبری از جذب بازیکنان جوان ندارد اما یکباره آنها را سر تمرین می‌بیند و حتی عکس یادگاری هم می‌گیرد. دیروز وقتی خبرنگاران از کالدرون درباره آریا برزگر پرسیدند او به سن و سال این بازیکن اشاره کرد و صراحتاً گفت باشگاه او را انتخاب و جذب کرده است؛ اتفاقی که شاید در هیچ جای دنیا نبینید اما اینجا بخصوص در تیم‌های بزرگ، طبیعی و روتین به نظر می‌رسد!
طی سال‌های اخیر معمولاً بازیکنان رده سنی امید و جوانان یا از تیم‌های امید و جوانان به تیم اصلی رسیده‌اند یا به صورت اتوماتیک از تیم‌های جوانان و زیر 23 سال تهرانی و لیگ برتری جذب شده‌اند که معمولاً درباره تمام این نفرات گروه دوم حرف و حدیث‌هایی وجود داشته است. به عبارتی غالب این بازیکنان سفارشی یا سرجهازی دلال یا ایجنتی بوده‌اند که فلان بازیکن جوان را در پکیج خرید یک ستاره قرار داده‌اند یا افرادی در باشگاه یا اصلاً خود مربی با انتخاب این نفرات بساط سرخپوش شدن‌شان را فراهم کرده‌اند که غیر از مواردی نادر، صدای اینگونه خریدهای جنجالی اصلاً درنیامده است!
در واقع از آنجایی که در تمام این سال‌ها پرسپولیس کمیته فنی نداشته مشخص نیست این بازیکنان چطور و با چه معیاری انتخاب می‌شدند اما از آنجایی که لیست بزرگسال را اشغال نمی‌کردند حساسیتی هم از سمت رسانه‌ها در این خصوص وجود نداشت و بازیکن جوان بی چک و چانه و راحت‌تر از حد تصور پیراهن پرسپولیس را به تن می‌کرد.
گفته می‌شود آریا برزگر مهاجم فوق‌العاده‌ای است و پرسپولیس هم هزینه و زمان زیادی برایش گذاشته تا او را از چنگال استقلال در بیاورد و مال خود کند. این شاید انتقام حرکتی است که استقلالی‌ها در مورد مهدی قائدی انجام دادند اما روند این انتقال شفاف و مشخص نیست و هیچ‌کس نمی‌داند دقیقاً این مهاجم جوان را چه شخصی یا چه اشخاصی استخدام کرده‌اند.
سایت باشگاه پرسپولیس بعد از جذب این بازیکن جوان اشاره کرد کالدرون هم تأکید داشته باشگاه بازیکن جوان جذب کند اما پرسش مهم اینجاست که برزگر بر اساس کدام فاکتورهای فنی و اقتصادی جذب باشگاه شده است؟ حتی اگر بدانیم او بازیکن مستعدی است و آمار گلزنی قابل توجهی در تیم جوانان ایران داشته آیا جذب چنین بازیکنی آن هم با رقم قرارداد بالا در حد بازیکنان لیگ برتری باکیفیت، توجیه اقتصادی دارد؟ آیا این اتفاق باعث دلسردی بازیکنان تیم‌های جوانان و امید پرسپولیس نمی‌شود که امیدوار بودند کالدرون در طول فصل بازی‌های آنها را ببیند و انتخاب‌شان کند؟
زمانی باشگاه پرسپولیس با راه‌اندازی تیم ب قصد داشت پلی بین تیم‌های پایه و تیم اصلی ایجاد کند و نفراتی که به تیم اصلی نزدیک یا مدتی از تیم اصلی دور می‌شدند در این تیم حضور داشته باشند که علی‌اکبر طاهری این پروژه را کان‌لم‌یکن کرد. بعدتر در مقاطعی مربیان تیم‌های پایه به سختی برخی بازیکنان خود را به تیم بزرگسالان رساندند که همین حالا نفراتی مثل سعید حسین‌پور، احسان حسینی، ساسان زمانه و مهدی عبدی در تیم اصلی حضور دارند و همگی از پروسه درست و اصولی به تیم بزرگسال راه یافته‌اند هر چند اینکه اصلاً در فهرست قرار نمی‌گیرند، بحث دیگری است.
در عین حال اما پروسه ناصواب و غیرمنطقی جذب بازیکنان جوان همچنان در باشگاه پرسپولیس ادامه دارد. این اتفاق هر تابستان در فصل نقل و انتقالات رخ می‌دهد و لیست امید/جوانان تیم یا لیست زیر 23 سال با اسم‌هایی پر می‌شود که در آکادمی پرسپولیس نه رشد کرده‌اند نه آبدیده شده‌اند. البته جذب برخی از این نفرات با توجه به رقم ناچیز قراردادشان و احتیاج سرمربی به داشتن پشتوانه مناسب در برخی پست‌ها توجیه عقلانی و منطقی دارد اما وقتی قرار باشد هم سرمربی از انتقال بازیکن جوانی بی‌خبر باشد هم این بازیکن جوان با قیمت بالا به پرسپولیس بپیوندد، عیب و ایرادها دو تا می‌شود و در این صورت است که می‌توان این اتفاق را زیر سؤال برد.
در عین حال یک موضوع دیگر هم در میان است و باز هم به مدیریت قبلی پرسپولیس برمی‌گردد که این تیم بازیکن زیر 21 سال ندارد تا در مسابقات روی نیمکت بنشاند و از آپشنی که سازمان لیگ طی دو فصل اخیر گذاشته، استفاده نمی‌کند. ظاهراً آریا برزگر به همین منظور جذب شده تا لیست پرسپولیس در مسابقاتش 19 نفره شود (البته ساسان زمانه هم می‌تواند روی نیمکت بنشیند اما شاید کالدرون به حضور دو گلر روی نیمکت اعتقادی نداشته باشد) اما این هم از اصل قضیه چیزی کم نمی‌کند؛ اینکه سرمربی هیچ دخالتی در جذب برخی بازیکنان ندارد و این مصداق یک فاجعه در دنیای مدرن و فوتبال روز دنیاست اما متأسفانه در پرسپولیس کاملاً طبیعی و معمولی به نظر می‌رسد!
 

captcha
تازه ها
بیشتر