پرسپولیس / شناسه خبر: 100857 / تاریخ انتشار : 1398/7/19 20:05
|

محمد قراگزلو/شش هفته از مدیرعاملی دوباره محمد‌حسن انصاری‌فرد در باشگاه پرسپولیس گذشت. مردی که در بدو ورود دوباره‌اش به ساختمان باشگاه اعلام کرد برنامه‌هایی جهت زنده کردن دوباره آکادمی باشگاه، دانشگاه و بخش‌های مغفول مانده باشگاه مثل کلینیک پزشکی و ورزشگاه درفشی‌فر دارد. با این جود مسائل مالی مربوط به باشگاه، تیم بزرگسالان، شکایت برانکو و مسائلی از این دست شروع حرکت انصاری فرد برای رتق و فتق این امور را به تأخیر انداخت. حالا اما مدیر باشگاه پرسپولیس برای رساندن پرسپولیس به نقطه‌ای که 5 سال قبل ایستاده بود کار بسیار دشواری دارد. چرا می‌گوییم پنج سال قبل؟ چون در دوران مدیریت علی‌اکبر طاهری بخش‌های حیاتی و علمی باشگاه مثل دانشگاه، کلینیک و آکادمی با اهداف و تصمیماتی غیر قابل هضم نابود شد و از بین رفت. حالا انصاری‌فرد با انتصاب دکتر داریوش سودی به او مأموریت داده تا وضعیت دانشگاه و کلینیک را سامان دهد و البته ظاهراً برای تجهیز و راه‌اندازی آکادمی پرسپولیس هم نقشه‌هایی در سر دارد.
 
دانشگاه پرسپولیس را چه کسانی  نابود کردند؟
محمد رویانیان با تمام خطاهای مدیریتی‌اش در باشگاه پرسپولیس چند اقدام مثبت و فوق‌العاده مهم برای این باشگاه انجام داد که یکی از آنها تأسیس دانشگاه پرسپولیس بود. رویانیان با پرسپولیس قهرمانی نیاورد و دانشگاه را از خود بر جای گذاشت اما طاهری که در زمان او پرسپولیس به قهرمانی رسید –‌و بسیاری به خاطر این قهرمانی‌ها هنوز او را مدیری موفق می‌دانند‌- دانشگاه پرسپولیس را دودستی به سوی نابودی کشاند.
زنده‌یاد جعفر کاشانی آرزو داشت باشگاه پرسپولیس صاحب یک دانشگاه شود و در این دانشگاه بازیکنان تحصیلات‌شان را پیش ببرند ضمن اینکه پرسپولیس نقش مهمی در آموزش جوان‌های کشور ایفا کند. این آرزو حدود 7 سال قبل در آذرماه سال 91 و دوره مدیریت محمد رویانیان به تحقق پیوست‌. در آن مقطع هیأت امنایی متشکل از پیشکسوتان پرسپولیس مثل دکتر محمد زادمهر و مهندس حسینعلی کلانی در رأس کار قرار گرفتند و با مدیریت دکتر سودی، این دانشگاه رشد چشمگیری داشت. این مرکز آموزشی بعد از چیزی حدود دو سال تعداد رشته‌ها و دانشجویانش را به حدی رساند که باشگاه می‌توانست روی درآمدزایی این مرکز حسابی ویژه باز کند اما به یکباره زلزله‌ای در این دانشگاه رخ داد و همه چیز رو به افول گذاشت.
استارت نابودی دانشگاه پرسپولیس در دوران وزیر قبلی ورزش، محمود گودرزی زده شد هر چند سرچشمه اتفاقات از مدیریت باشگاه پرسپولیس رقم می‌خورد. در آن مقطع بدون اینکه تحقیقاتی صورت بگیرد درصدد برکناری مدیر دانشگاهی برآمدند که چیزی حدود 2400 دانشجو داشت و به شرایط قابل توجهی رسیده بود. در آن زمان وزارت ورزش فردی به نام مولایی را به‌عنوان مدیرعامل برای دانشگاه برگزید که ظاهراً از معتمدان وزارتخانه و مدیریت وقت باشگاه پرسپولیس بود. در آن مقطع وزارت ورزش اعضای هیأت مدیره باشگاه را تحت فشار گذاشت که باید حکم تغییرات در دانشگاه را امضا کنند که حسین عبدی عضو وقت هیأت مدیره این حکم را امضا نکرد. حکمی که به کنار رفتن اعضای هیأت امنا و نابودی تدریجی دانشگاه منتج می‌شد و همین هم شد. در آن زمان برخی اعضای هیأت مدیره با توجه به اینکه اساساً این دانشگاه غیر قانونی تأسیس شده، برای دادن امضای تغییرات در مدیریت دانشگاه به یک تا سه سال زندان تهدید شدند و در نهایت مجبور به امضا شدند. از همان زمان بود که با تغییرات متعدد مدیران در این مرکز، دوران افول دانشگاه پرسپولیس آغاز شد و تعداد دانشجوها از 2400 نفر به 200 نفر رسید.
 
می‌خواهند به اوضاع سر و سامان دهند
با حکمی که انصاری‌فرد به دکتر سودی از دایرکنندگان و مدیران اولیه دانشگاه پرسپولیس داده قرار شده ایشان اوضاع آموزشی باشگاه را سر و سامان بدهند. خواجوند مسئول حقوقی باشگاه پرسپولیس با اعلام این خبر می‌گوید: «متأسفانه دانشگاه پرسپولیس در وضعیت خوبی نیست در صورتی که اوضا‌ع می‌توانست خیلی خوب پیش برود و اتفاقات خوبی برای دانشگاه بیفتد. زمانی شرایط دانشگاه بسیار خوب بود و حالا هیأت مدیره ورود کرده تا دکتر سودی با توجه به تجربه و تسلطی که روی این کار دارد دوباره به اوضاع آموزشی پزشکی باشگاه رونق بدهد.»
خواجوند ادامه می‌دهد: «مرحوم کاشانی همیشه آرزو داشت پرسپولیس صاحب دانشگاه باشد. حالا با همه اتفاقاتی که افتاده با تعصبی که دکتر سودی به کارش دارد ایشان با وجود مسئولیت بسیار مهمی که داشتند پذیرفتند تا نگرانی‌های مدیریت باشگاه را درباره مسائل آموزشی پزشکی کم کنند و به اوضاع دانشگاه و کلینیک سامان دهند.»
به گفته خواجوند دانشگاه پرسپولیس الان وضعیت خیلی خوبی ندارد و خیلی از رشته‌هایش تعطیل شده ضمن اینکه از باب اقتصادی هم مشکلاتی دارد که مدیریت باشگاه به دنبال حل این مشکلات است.

 

 

captcha
تازه ها
بیشتر