ورزش ایران / شناسه خبر: 100829 / تاریخ انتشار : 1398/7/4 16:12
|
دست علی هاشمی در تایلند به مدال جهانی نرسید

مدعی ناکام!

علی هاشمی وزنه بردار 109 کیلویی ایران با ناکامی در رقابت های جهانی 2019 تایلند و ثبت مجموع 395 کیلوگرم نتوانست جایگاهی بهتر از هفتمی دنیا را کسب کند.

رضاعباسپور: یک روز مانده به پایان هشتادوپنجمین دوره رقابت های جهانی وزنه برداری سالن ایندور استادیوم گیمز پاتایا در سال 2019 میزبان رقابت مهیج و پرهیجان دسته 109 کیلوگرم گروه A بود. رقابتی که در آن بجز علی هاشمی دارنده دو عنوان قهرمانی مجموع دنیا البته در یک دسته پایین تر یعنی دسته 102 کیلوگرم، وزنه بردارانی از کشورهای(ارمنستان، بلاروس 2 وزنه بردار، بلغارستان، لهستان، عراق، ازبکستان، لیتوانی، چین و ازبکستان) روی تخته آمدند. رقابتی که در خاتمه برای علی هاشمی ملی پوش کشورمان بجز ناکامی(قرار گرفتن در جایگاه هفتمی مجموع) و دست های خالی مانده از مدال جهانی در آوردگاه جهانی 2019 تایلند حاصل دیگری نداشت.

مارتیروسیان رکورد شکست، هاشمی  در یکضرب نهم شد

علی هاشمی ملی پوش کشورمان در دسته 109 کیلوگرم بعد از رهایی از بند مصدومیت های دست و پهلو، مدت زمان اندکی داشت تا خود را به شرایط آرمانی برای حضور روی تخته جهانی مهیا کند.هاشمی اما با غیرت مثال زدنی همیشگی خود خیلی زودتر از آنچه توقع داشتیم خود را به شرایط آرمانی برای وزنه زدن روی تخته جهانی رساند. هاشمی اینجا در تایلند هم تمرینات خوبی را پشت سر گذاشت و با انگیزه برای کسب مدال جهانی در جدال وزنه برداران 109 کیلوگرمی روی تخته رفت. هاشمی در نخستین حرکت یکضرب خود برای اینکه در جدول و کورس رقابت بماند وزنه 177 کیلوگرمی را با هماهنگی کادرفنی انتخاب کرد و خیلی راحت و پرقدرت این وزنه را روی سرش به پرواز درآورد. هاشمی وقتی خیالش از بابت حضور در جدول راحت شد در دومین حرکت خود وزنه 182 کیلویی را درخواست کرد تا با آرامشی بیشتر منتظر نتیجه  حرکات یکضرب رقبای قدرتمند خود در این وزن شود. هاشمی در دومین حرکت یکضرب خود اما نتوانست از پس وزنه 182 کیلوگرمی برآید تا امید او و کادرفنی برای عقب نیفتادن از سایر رقبای مدعی به حرکت سوم یکضرب ووزنه انتخابی بعدی او باشد. هاشمی در سومین حرکت هم از پس همان وزنه 182 کیلویی برنیامد تا در نهایت پرونده حرکت یکضرب مسابقات جهانی برای او با ثبت همان وزنه 177 کیلویی بسته شود.

اما رقابت مدعیان عنواندار این وزن برای کسب مدال های طلا، نقره و برنز هیجان ویژه ای را در این رقابت بوجود آورده بود. جایی که بین سیمون مارتیروسیان رکوردار جهان در این وزن، یانگ ژی چینی و آندره آرمنائو بلاروس، جدالی میلیمتری و شانه به شانه را شاهد بودیم. رقابتی زیبا و نفس گیر که تماشاچیان حاضر در سالن مسابقه از تماشای آن به وجد آمده بودند.  پایان این رقابت زیبا و مهیج اما در حرکت یکضرب دسته 109 کیلوگرم با قهرمانی سیمون مارتیروسیان و شکسته شدن رکورد یکضرب جهان توسط این وزنه بردار قدرتمند ارمنی همراه بود. درست همان طوری که قبل از مسابقه پیش بینی شده بود. مارتیروسیان با مهار وزنه 199 کیلوگرمی مدال طلای این دسته را به خود اختصاص داد. بعد از او نیز به ترتیب آندره آرمنائو از بلاروس و یانگ ژی از چین با مهار وزنه های 198 و 197 کیلوگرمی صاحب مدال های نقره و برنز این وزن شدند.

کند، بی انگیزه و ناامیدکننده در دوضرب

شاید تمام امید علی هاشمی بعد از ناکامی در پایان حرکت یکضرب، اتکاء به قدرت و تخصصش در حرکت دوضرب و باقیماندن در گردونه رقابت مدالی جهانی حداقل در حرکات دوضرب و مجموع با حمله به رکوردهای چشمگیر دراین حرکت قدرتی بود. به همین دلیل هاشمی در حرکت نخست دوضرب خود پشت وزنه 218 کیلوگرمی قرار گرفتکه در گذشته حتی کیلوهای بالاتری از آن را مهار کرده بود. هاشمی با فشار زیادی که در این حرکت به او وارد شد هر طور شدهبود خودش را جمع و جور کرد و با یک قیچی ایده الاین وزنه را بالای سرش به پرواز در آورد تا بعد از فیکس شدن وزنه روی سرش، با گرفتن سه چراغ سفید از داوران مسابقه به سالن گرم کن رفته و برای رفتن پشت دومین انتخاب دوضربش مهیا شود. علی هاشمی در دومین حرکت دوضرب خود برای اینکه بتواند در کوران رقابت و کورس قهرمانی باقی بماند به وزنه 226 کیلوگرمی حمله کرد. اما او تنها موفق شد این وزنه را تا بالای رانش لیفت کند. این علی هاشمی حقیقتا آن وزنه بردار جنگنده ای نیست که در رقابت های گذشته سراغ داشتیم. او به قدری برای قرار گرفتن پشت وزنه های انتخابی کادرفنی کند، بی انگیزه و ناامید احساس می شد که مطمئنا بجز لیفت وزنه ها در حرکت دوضرب و گرفتن سه چراغ قرمز چیز دیگری از او در رقابت های جهانی 2019 تایلند انتظار نمی رفت.هاشمی در نهایت از سومین حرکت قانونی خود در این دوره از مسابقات انصراف داد تا مشخص رقابت های جهانی تایلند برای او با ثبت مجموع 395 کیلوگرم عنوان سیزدهمی حرکت دوضرب و نیز هفتمی مجموع در دسته 109 کیلوگرم تمام شود.

پایان رقابت دوضرب و مجموع دسته 109 کیلوگرم نیز با درخششوزنه بردار قدرتمند ارمنستانی ها(مارتیروسیان) حسن ختام این رقابت بود. مارتیروسیان در دوضرب با مهار وزنه 230 کیلوگرمی و ثبت مجموع 429 کیلوگرم صاحب هر سه نشان طلایی رنگ این دوره از مسابقات شد. بعد از او اکبر ژورائف ازبکستانی ها با مهار وزنه 229 کیلوگرمی صاحب مدال نقره دوضرب شد. آرمنائف بلاروس نیز با ثبت وزنه 228 کیلوگرمی صاحب نشان برنز دوضرب شد.

اما در حرکت مجموع آرمنائف از بلاروس با مجموع 426 کیلوگرم در جایگاه نایب قهرمانی دسته 109 کیلوگرم قرار گرفت. یانگ ژی وزنه بردار چینی ها نیز با ثبت مجموع 420 کیلو گرم صاحب سکوی سومی جهان و نشان برنز این دوره از رقابت ها شد.

captcha
پربازدید ترین ها
بیشتر
تازه ها
بیشتر