ورزش ایران / شناسه خبر: 100807 / تاریخ انتشار : 1398/6/30 08:58
|
تمجید آیان از عملکرد تاریخی قشقایی در سبک وزن

جدال با چشم بادامی ها برای قهرمانی

نخستین تمرین گروهی پولادمردان و دختران وزنه برداری ایران در سالن تمرینی مسابقات جهانی وزنه برداری زیر ذره بین رقبای خارجی بود.

رضا عباسپور:(خبرنگار اعزامی به مسابقات جهانی تایلند)

کسب مدال تاریخی دسته 55 کیلوگرم برای وزنه برداری ایران علاوه براینکه بعد از 42 سال وزنه برداری ایران را به داشتن پشتوانه ای آینده دار برای سبک وزن ایران امیدوار کرد، تمجید رییس فدراسیون جهانی وزنه برداری (تاماش آیان) را نیز به همراه داشت. آیان که در اکثر مسابقات گروه A مردان و زنان در سالن مسابقات جهانی حضور دارد و از نزدیک شاهد رقابت چهره های شاخص وزنه برداری دنیا برای کسب سهمیه المپیک و سکوهای ارزشمند جهانی است، درپایان رقابت دسته 55 کیلوگرم مردان نیز با تمجید عملکرد فنی حافظ قشقایی او را یکی از چهره های آینده دار سبک وزن تیم ملی وزنه برداری ایران دانست.

تغییر وزن قشقایی بعد از جهانی

ملی پوش 55 کیلویی وزنه برداری ایران که بعد از کسب نشان نقره دوضرب جهان حالا انگیزه بسیاری برای کسب سکوهای معتبر بین المللی دارد، با هماهنگی محمدحسین برخواه و تایید رییس فدراسیون وزنه برداری قرار است بعد از مسابقات جهانی با حضور در دسته وزنی 61 کیلوگرم از این پس با کاهش وزن کمتر و آمادگی بیشتری روی تخته مسابقه حاضر شود. قشقایی با 24 سال سن اگرچه المپیک 2020 توکیو را بخاطر اینکه نتوانسته در مراحل گزینشی پیشین پشت سر بگذارد را از دست داده است، اما او با تغییر وزن و حضور در یک وزن بالاتر می تواند برای المپیک بعدی و رقابت های معتبر بین المللی آینده گزینه بسیار خوبی برای کادرفنی تیم ملی وزنه برداری باشد. قشقایی روزگذشته با حضور در رقابت دسته 61 کیلوگرم ضمن آنالیز رقبای آینده خود در این دسته وزنی از نظر انگیزشی با نظر سرمربی تیم ملی وزنه برداری  خود را برای رقابت در این وزن (61کیلوگرم) آماده کرد.

چینی ها با یک اوتی عقب افتادند

چینی ها در دسته 61 کیلوگرم دو وزنه بردار به میدان مسابقه گسیل کرده بودند تا با جمع آوری امتیازات این دسته وزنی از همین ابتدای مسابقات جهانی بار خود را برای رسیدن به سکوی قهرمانی مسابقات جهانی ببندند. اما پس از حذف «فولین کویین» از گردونه رقابت های جهانی، کاروان چشم بادامی ها از نظر تیمی برای رسیدن به سکوی قهرمانی جهان ضربه مهلکی خوردند. البته لی فابین دیگر وزنه بردار قدرتمند چینی با ثبت وزنه 145 کیلوگرم در حرکت یکضرب و بدست آوردن مجموع 318 کیلوگرم موفق شد هم رکوردهای استاندارد جهانی را در این وزن افزایش دهد و هم صاحب سکوی قهرمانی این دسته وزنی شود. چینی ها با این وضعیت در کورس قهرمانی از تیم های مدعی و تکمیل آمده به مسابقات جهانی مثل(ایران، بلاروس، گرجستان، ژاپنریال کره جنوبی و آمریکا) یک قدم بزرگ عقب افتادند. حالا باید منتظر ماند و دید در ادامه راه شرایط برای تیم های مدعی کسب سکوی قهرمانی جهان در سال 2019 چطور  قم می خورد.

حجاب دختران وزنه برداری ایران زبانزد خارجی ها

یکی از نکات مهمی که اینجا مورد توجه اغلب تیم های خارجی و میهمانان حاضر در مسابقات جهانی است،نظم و حجاب دختران محجبه وزنه برداری ایران است که برای نخستین بار در تاریخ این رشته ورزشی به تایلند آمدند تا در رقابت های جهانی 2019 کنار سایر مدعیان حاضر در این دوره از مسابقات دست به وزنه شوند. حجاب دختران وزنه برداری ایران یکی از نکات مهمی بود که اینجا خیلی به چشم آمد. مخصوصا بعد از رقابت پوپک بسامی اولین دختر وزنه بردار ملی پوش کشورمان که در رقابت دسته 55 کیلوگرم بانوان روی تخته رفت.

کیانوش با سنگین وزن ها به تایلند می آید

گروه سوم از کاروان وزنه برداری ایران صبح شنبه 21 سپتامبر (30 شهریور) به تایلند می آید تا با کامل شدن تیم ملی وزنه برداری ایران منتظر شروع رقابت وزنه برداران ملی پوش کشورمان از روز دوشنبه (اول مهرماه) روی تخته جهانی باشیم. کیالنوش رستمی در دسته 96 کیلوگرم، رضا بیرالوند دردسته 102 کیلوگرم، علی هاشمی دردسته 109 کیلوگرم و درنهایت علی داودی و محسن دادرس دردسته 109+ کیلوگرم باقیمانده ملی پوشان ایران هستند که به همراه علیرضا حبیب پور مربی تیم ملی وزنه برداری کشورمان صبح شنبه 30 شهریور به پاتا میرسند تا با ملحق شدن به سایر وزنه برداران در هتل ( wine embbasadoor)  محل اسکان ملی پوشان ایران و تیم های حاضر در این دوره از رقابت ها خود را برای وزنه زدن در رقابت های جهانی مهیا کنند.

نقره جهانی حافظ به بچه های ایران انگیزه داد

یکی از نکات مثبت و امیدوار کننده ای که اینجا در تایلند برای ملی پوشان وزنه برداری ایران رقم خورد تاثیرگذاری مثبت و انگیزه بخش مدال آوری حافظ قشقایی در ابتدای کار بود. این مدال مثل یک بمب انرژی  برای بچه های ملی پوش کشورمان عمل کرده و باعث شده تا تمامی ملی پوشان کشورمان اینجا هم قسم شوند تا برای کسب مدال جهانی و قرار گرفتن روی سکوی قهرمانی از جان مایه گذاشته و روی تخته مسابقات هرگز کم فروشی نکنند.

حضور قهرمان سابق وزنه برداری جهان کنار تیم ملی

علی پاکیزه جمع قهرمان اسبق وزنه برداری جهان و آسیا و عضور شورای فنی فدراسیون وزنه برداری کشورمان تیم ملی وزنه برداری ایران را در این دوره از مسابقات جهانی همراهی می کند. حضور این پیشکسوت شناخته شده در دنیای وزنه برداری کنار تیم ملی وزنه برداری ایران که سابقه مربی گری  تیم ملی وزنه برداری در دوره ایوانف بلغار را نیز در کارنامه دارد اینجا برای تیم ملی وزنه برداری از نظر روحی و روانی ارزشمند و تاثیر گذار است.

برخواه، خورشیدی، جباری و امرالله ناظر بر تمرینات ملی پوشان

محمدحسین برخواه، علی جباری، اکبر خورشیدی و مریم امرالله کادرهای فنی تیم های ملی وزنه برداری مردان و زنان کشورمان در تایلند با حساسیت و دقت بیشترینسبت به قبل روی تمرینات و وضعیت فنی و روحی ملی پوشان کشورمان قبل از رفتن روی تخته نظارت دارند.

captcha
پربازدید ترین ها
بیشتر
تازه ها
بیشتر