ورزش ایران / شناسه خبر: 100797 / تاریخ انتشار : 1398/6/28 14:54
|
برای مسابقات بعدی با هماهنگی کادرفنی وزن کم نمیکنم

حافظ قشقایی: بدنم ضعف نداشت در یکضرب و مجموع هم مدال می گرفتم

ملی پوش نقره ای ایران در رقابت های جهانی 2019 تایلند معتقد است اگر بخاطرکاهش وزن زیر وزنه کم نمی آورد، توانایی کسب مدال جهانی در حرکت یکضرب و مجموع را هم داشت.

رضاعباسپور: بعد از 42 سال وزنه برداری ایران را در دسته 55 کیلوگرم(سبک وزن) صاحب یک نشان خوش رنگ نقره ای کرد. آخرین باری که ما موفق شدیم در رقابت های سبک وزن خودی نشان دهیم و مدال جهانی صید کنیم مربوط می شد به 42 سال پیش و مدالی که استاد محمد نصیری در رقابت های جهانی اشتوتگارت آلمان قبل از پیروزی انقلاب اسلامی کسب کرد. بعد از او اگر چه خیلی ها سعی کردند در اوزان سبک وزن برای وزنه برداری کشورمان مدال دشت کنند اما تلاش آنها بی فایده بود تا درنهایت نوبت به حافظ قشقایی کرد بچه مستعد و باانگیزه تیم ملی وزنه برداری ایران در رقابت های جهانی 2019 تایلند رسید. قشقایی در مسابقات قهرمانی جهان همانطوریکه حسین برخواه سرمربی تیم ملی و علی مرادی رییس فدراسیون وزنه برداری کشورمان اعلام کرده بودند به واقع سورپرایز و هدیه ای ویژه بود برای اهاالی این رشته المپیکی و ورزش کشور. حافظ قشقایی اگرچه بخاطر وزن کم کردن و رسیدن سر وزن 55 کیلوگرم در تایلند از نظر قوای بدنی  زیر وزنه های سنگین تا حدودی کم آورد. اما این جوان با آتیه به همه مدعیان سبک وزن ثابت کرد که وزنه برداری ایران فقط به اوزان سنگین خود نمی بالد. بلکه از این پس او در سبک وزن هم می تواند تضمین کننده مدال های خوش رنگ بین المللی برای وزنه برداری ایران باشد.

با این تفاسیر اما جوان ریز نقش کرد زبان و تازه رونمایی شده در دنیای وزنه برداری معتقد است که اگر توان بدنی اش بخاطر وزن کم کردن ورسیدن به دسته وزنی 55 کیلوگرم برای مسابقات جهانی تحلیل نمی رفت، قطعا می توانست در حرکات یکضرب و مجموع هم برای وزنه برداری ایران مدال آوری و کسب افتخار کند.

قشقایی بعد از کسب تک نشان ارزشمند نقره ای رنگ جهان در حرکت دوضرب با ثبت وزنه 149 کیلوگرم معتقد است:« حقیقتا می توانستم در مسابقات جهانی تایلند خیلی بهتراز چیزی  باشم کهدر رقابت دسته 55 کیلوگرم از من رویت کردید. اما چند ماه گذشته برای رسیدن بهمسابقات جهانی وزن زیادی کم کردم تا شرمنده مسئولین فدراسیون، کادرفنی و همه عزیزانی که در این مدت خیلی به من محبت و لطف داشتند نشوم.با این حال خدا را شاکرم که بعد از نزدیک به 4 دهه موفق شدم این افتخار را برای مردمم و کاروان وزنه برداری ایران در میدان جهانی تایلند کسب کنم.»

قشقایی بابیان اینکه بخاطر وزن کم کردن زیر وزنه ها خصوصا در حرکت یکضرب آنطوریکه باید تعادل لازم را نداشته است در این خصوص می گوید:«با تمام این تفاسیر که بخاطر کاهش وزن نسبتا زیاد روی حفظ تعادل بدنم در هنگام مهار رکوردهای انتخابی کادرفنی احاطه کافی و کامل نداشتم اما زورم را زدم و تمام توانم را روی تخته گذاشتم تا دستم خالی نباشد و شرمنده مردم نشوم.من برای اینکه به این مسابقات برسم کیلوهای زیادی کم کردم، اما فکر می کنم این مدال نقره آن هم بعد از 42 سال ارزشش را داشت که از جانم برای رسیدن به این هدف مایه بگذارم. بدنم  واقعا زیر وزنه ها کم آورده بود به همین دلیل در حرکت یک ضرب نتوانستم عملکردی که مورد انتظار خودم و کادرفنی بود را روی تخته عملی و پیاده کنم. در دوضرب هم با وجود اینکه مدال گرفتم اما می توانستم بهتر باشم و وزنه ۱۵۵ کیلوگرم را بزنم چون در تمرینات این وزنه را مهار کرده بودم. به هرحال گویا در این مسابقات بیشتر از این تک مدال نقره قسمتم نبود. اما همین مدال به قدری برای من و کادرفنی و فدراسیون ارزشمند بود که قطعا برای استمرار آن در آینده با برنامه ریزی قوی تری حرکت می کنم.»

ستاره تازه رونمایی شده سبک وزن ایران دررقابت های جهانی 2019 تایلند تاکید دارد:« به هرحال شرایط سبک وزن همین است و باید وزن کم کرد. چون اگر در این وزن دنبال مدال باشیباید خیلی بیشتر از اوزان دیگر برای آن عرق بریزی و تلاش کنی.ولی واقعا مدال آوری در این وزن ارزش تحمل این قبیل  سختی ها را دارد.»

قشقایی درخصوص احتمال تغییر وزن خود در مسابقات آتی می گوید:« با هماهنگی کادرفنی و تایید مسئولین فدراسیون به احتمال زیاد درمسابقات بعدی وزن کم نمی کنم و در اوزان بالاتر با قدرت و صلابت بیشتری روی تخته حاضر می شوم. مطمئنم که این موضوع یعنی کم نکردن وزن خیلی کمکم می کند که باقدرت تر و محکم تر روی تخته به مصاف رقبا بروم.»

قشقایی در مورد اینکه توانست بعد از ۴۲ سال در سبک وزن مدال مدال جهانی بگیرد معتقد است:«ازوقتی یادم هست که دست به وزنه شدم و تمرین وزنه برداری را شروع کردم الگو و هدف آرمانی من تبدیل شدن به وزنه برداری در حد و اندازه استاد محمد نصیری بود. دوست داشتم پا جای پای او بگذارم. حالا هم اگرچه فعلا فرسنگ ها با محمد نصیری و افتخاراتش فاصله دارم، اما خدا را شکر می کنم بعد از سالها این افتخار قسمتم شد که در سبک وزن مدال جهانی بگیرم با وجود اینکه سبک وزن های خوبی در این چند ساله داشتیم. حالا هماز صمیم قلبم خوشحال هستم و امیدوارم مردم هم از من راضی باشند. واقعا جا دارد در همین مجال از آقای مرادی رییس فدراسیون و محمدحسین برخواه سرمربی تیم ملی همچنین پدرم که به عنوان مربی ام سالها برایم زحمت کشید و به من اعتماد کردند تا در مسابقات جهانی با اعتماد به نفس و اراده پولادین صاحب این مدال نقره جهانی شوم به صورت ویژه تشکر و قدردانی کنم. زیرا اگر اینها من را باور نمی کردند،من هم مثل بقیه سبک وزن ها خیلی کوتاه می آمدم و به همان کوتاهی هم ا وزنه برداری محو می شدم.»

captcha
پربازدید ترین ها
بیشتر
تازه ها
بیشتر