ورزش ایران / شناسه خبر: 100788 / تاریخ انتشار : 1398/6/26 14:45
|
حضور الهام حسینی در گروه A رقابت‌های جهانی وزنه‌برداری بانوان

جدال برای قهرمانی بدون صدرنشین!

زمانبندی مسابقات و رکوردهای نهایی وزنه برداران ملی پوش کشورمان در دو بخش (بانوان و آقایان) بعد از اعلام رکوردهای نهایی توسط کادرفنی در رقابت های جهانی 2019 تایلند مشخص شد.

رضاعباسپور: مسابقات وزنه برداری قهرمانی جهان درسال ۲۰۱۹ از فردا چهارشنبه ۲۷ شهریور رسما در تایلند با حضور اکثر مدعیان المپیکی و شناخته شده وزنه‌برداری جهان آغاز می‌شود. برهمین اساس و پس از حضور کادرفنی تیم ملی وزنه‌برداری کشورمان در کنگره فنی مسابقات، با اعلام رکوردهای نهایی وزنه‌برداران حاضر در این دوره از مسابقات لیست نهایی وزنه برداران شرکت کننده در این مسابقات و میزان رکوردهای قطعی آنها برای حضور روی تخته جهانی مشخص شد. بنابر اعلام کمیته برگزاری مسابقات جهانی در بخش زنان، از میان چهار نماینده اعزامی کشورمان فقط سیده الهام حسینی در گروه A وزنه می‌زند. در بخش مردان نیز هر ۱۰ نماینده ایران در گروه A حضور دارند اما هیچ یک از آنها فعلا روی کاغذ نتوانستند در گروه وزنی خود صدرنشین باشند.

رقابت‌های جهانی 2019 تایلند از فردا 27 شهریور 98 در شهر پاتایای تایلند آغاز می‌شود. این رقابت‌ها طبق لیست نهایی اعلام شده توسط کمیته برگزاری مسابقات قرار است در بخش مردان با حضور (323 وزنه‌بردار از 87 کشور دنیا) و در بخش بانوان با حضور( 283 وزنه‌بردار از 82 کشور جهان) برگزار شود. رقابتی که برای تک تک تیم‌ها و ورزشکاران حاضر در این رویداد ورزشی حکم عبور از یک مرحله گزینشی بازی‌هایالمپیک 2020 توکیو را دارد. در این دوره از رقابت‌ها بجز تیم ملی وزنه‌برداری کشورمان که در بخش مردان با (10 وزنه‌بردار) با ترکیب کامل در رقابت های جهانی مدعی کسب عنوان قهرمانی است، 6 تیم دیگر یعنی (بلاروس، گرجستان،چین، ژاپن، کره جنوبی و آمریکا) نیز با ترکیب 10 نفره در تایلند حاضر شدند و برای تصاحب یکی از سکوهای قهرمانی جهان برنامه ریزی ویژه‌ای دارند. به هر ترتیب  قبل از شروع رسمی مسابقات، در پایان کنگره فنی مربیان لیست نهایی وزنه‌برداران  و رکوردهای قطعی آنها در رقابت‌های قهرمانی جهان اعلام شد. اما در اتفاقی تعجب برانگیز برخلاف ادوار گذشته این مسابقات بخاطر فشردگی و سنگینی این دوره از پیکارها، ملی‌پوشان کشورمان در بخش مردان هیچ‌کدام نتوانستند با رکوردهای ورودی اعلام شده صدر نشین اوزان خود باشند. در بخش بانوان نیز فقط یک نفر(سیده الهام حسینی) در گروه A دسته 71 کیلوگرم به روی تخته می‌رود.

برهمین اساس و طبق لیست نهایی اعلام شده وضعیت رکوردهای ورودی نمایندگان ایران در اوزان خود و در هر دوبخش بانوان و مردان به شرح زیر است:

 

گروه D دسته ۵۵ کیلوگر بانوان:

۱۱ وزنه بردار در گروه D شرکت کرده‌اند. رکورد ورودی پوپک بسامی نماینده ایران  در این گروه  ۱۶۶ کیلوگرم است. ملی‌پوش بانوی کشورمان قطعا در این وزن با توجه به قرار گرفتن در گروه (D) شانس کسب هیچ عنوانی در رقابت‌های جهانی ندارد.

گروه B دسته ۷۱ کیلوگرم بانوان:

۱۲ وزنه بردار در این گروه (B) به رقابت می‌پردازند. رکورد ورودی ابریشم ارجمندخواه نماینده ایران  در این وزن ۱۸۶ کیلوگرم است. او نیز شانس مدال‌آوری ندارد و تنها برای حضور و کسب تجربه به مسابقات جهانی اعزام شده است.

گروه A دسته ۷۱ کیلوگرم بانوان :

شانس سیده‌الهام حسینی آماده‌ترین وزنه‌بردار بانوی کشورمان در این دسته وزنی برای کسب مدال قابل قبول‌تر از باقی هم‌تیمی‌های او است. در این گروه (A) ۱۲ وزنه بردار سوای سیده‌الهام حسینی حضور دارند. الهام حسینی، بانوی ملی‌پوش کشورمان رکورد با رکورد ورودی ۲۰۶ کیلوگرم در این رقابت‌ها حاضر است . بیشترین رکورد ورودی برای الیزابت نی از آمریکا با ۲۴۴ کیلوگرم است.

گروه C دسته ۸۷ کیلوگرم بانوان:

در این گروه هشت وزنه بردار به رقابت می‌پردازند. رکورد ورودی پریسا جهانفکریان ملی‌پوش اعزامی کشورمان به این دوره از رقابت‌ها ۲۰۶ کیلوگرم است. جهانفکریان نیز برای کسب تجربه به مسابقات اعزام شده و شانسی برای مدال‌آوری ندارد.

 

گفتنی است؛ در بخش مردان اگرچه فعلا روی کاغذ و درلیست نهایی در هیچ یک از اوزان دهگانه صدرنشین نداریم اما با توجه به ضور چند چهره‌ شاخص  وبا انگیزه در ترکیب تیم ملی می‌توان به کسب مدال طلا تا روز پایانی مسابقات امیدوار بود.

 

چشم انتظار درخشش قشقایی بعد از 43 سال

هشت وزنه برداردر این گروه (55 کیلوگرم) حضور دارند. رکورد ورودی حافظ قشقایی ۲۶۵ کیلوگرم است. اوم یون چول از کره شمالی با ۲۸۰ کیلوگرم در این وزن صدر نشین است. قشقایی هم اگر بتواند رکوردهای خوبی را که در رکوردگیری تیم ملی ثبت کرده بود را در تایلند تکرار کند می واند بعد از 43 سال برای ایران در این وزن مدال جهانی دشت کند.

 

میری و زارعی برای مدال‌آوری انگیزه دارند

۱۱ وزنه بردار در این دسته وزنی (89 کیلوگرم) حضور دارند. رکورد ورودی علی میری و محمد زارعی ۳۷۲ کیلوگرم است. بیشترین  رکورد ورودی در این دسته وزنی به وزنه بردار ونزوئلا با ۳۷۳ کیلوگرم تعلق دارد.

 

کیانوش در محاصره غول‌های 96 کیلویی

۱۱ وزنه بردار در این گروه (دسته 96 کیلوگرم) برای تصاحب سکوی قهرمانی با یکدیگر به رقابت می‌پردازند. رکورد ورودی سید ایوب موسوی  ۳۹۲ کیلوگرم و کیانوش رستمی ۳۹۰ کیلوگرم ثبت شده است. بیشترین رکورد ورودی برای تیان تائو از چین با ۴۰۰ کیلوگرم است. فارس الباخ از قطر و جاناتان ریواز از کلمبیا نیز با ۳۹۵ کیلوگرم بعد وزنه‌بردار چین بالاترین رکورد ورودی را در این وزن به خود اختصاص دادند. رکورد ورودی ایلیا ایلین نیز که بعد از سال‌ها دوباره کاهش وزن داشته و به این دسته وزنی آمده است، ۳۸۰ کیلوگرم است. در این رقابت جای سهراب مرادی مدعی شماره یک و رکوردار دنیا در دسته 96 کیلوگرم بخاطر آسیب‌دیدگی خالی است. البته کیانوش رستمی هم که مدعی قهرمانی در این وزن است، بین غول‌های قدرتمند حاضر در رقابت‌های جهانی محاصره شده و برای کسب مدالی خوش‌رنگ چاره‌ای جز جدال با آنها روی تخته جهانی ندارد.

 

بیرالوند بدنبال طلایی شدن در تایلند

در این گروه (دسته 102 کیلوگرم) ۱۲ وزنه بردار حضور دارند. رکورد ورودی رضا بیرالوند ۳۹۲ کیلوگرم. و رضا دهدار ۳۸۶ کیلوگرم است. بیشترین رکورد ورودی را وزنه برداران ارمنستان و کره جنوبی با ۳۹۵ کیلوگرم در اختیار دارند.

 

مسیرسخت هاشمی برای قهرمانی در دسته 109 کیلو

بجز علی هاشمی ملی‌پوش کشورمان، 10  وزنه بردار دیگر نیز درگروه A دسته وزنی 109 کیلوگرم مسابقات جهانی حضور دارند. رکورد وردی علی هاشمی ۴۱۰ کیلوگرم است. بیشترین رکورد ورودی متعلق به سیمون مارتیروسیان ارمنی  مرد شماره یک این دسته وزنی با ۴۲۰ کیلوگرم است. بعد از او  اکبر ژورائف از ازبکستان با ۴۱۸ کیلوگرم شانس دیگر قهرمانی است. رکورد ورودی دو وزنه بردار قدرتمند روس هم  ۴۱۵ کیلوگرم است. قزعا هاشمی برای مدال‌آوری و قرار گرفتن روی سکوی قهرمانی در این دسته وزنی مسیر سخت و دشواری را پیش رو دارد.

 

تالاخادزه بدنبال رکوردشکنی

سوای علی داودی و محسن دادرس دو ملی‌پوش فوق سنگین کشورمان دردسته 109+ کیلوگرم، 8 وزنه بردار دیگر نیز در رقابت  این گروه حاضر هستند. رکورد ورودی علی داودی ۴۴۰ کیلوگرم و محسن دادرس ۴۲۶ کیلوگرم اعلام شده است. داودی قطعا در این مسابقات بدنبال نشان دادن توانمندی‌های خود خواهد بود و دادرس نیز در اولین حضور جهانی خود درفکر کسب بهترین نتیجه است.

اما لاشا تالاخادزه ستاره بی‌رقیب این دسته وزنی سوای تثبیت جایگاه قهرمانی خود در این دوره از رقابت‌ها، قطعا با رکورد ورودی ۴۶۰ گیلوگرم خیال شکستن رکوردهای جهان در هرسه حرکت (یکضرب، دوضرب و مجموع) را دارد.  پس از او گور میناسیان از ارمنستان با ۴۵۰ کیلوگرم قرار دارد. روبین الکسانیان با ۴۴۵ کیلوگرم در رده بعدی قرار دارد.

 

زمانبندی  رقابت ملی‌پوشان وزنه‌برداری ایران  در هر دوبخش بانوان و مردان در رقابت‌های جهانی تایلند به شرح زیر است:(ساعت مسابقات به وقت ایران است.)

چهارشنبه ۲۷ شهریور

گروه A دسته ۵۵ کیلوگرم: حافظ قشقایی ساعت ۱۵ و ۲۵ دقیقه عصر

پنجشنبه ۲۸ شهریور

گروه D دسته ۵۵ کیلوگرم: پوپک بسامی ساعت ۵ و ۳۰ دقیقه صبح

دوشنبه اول مهر

گروه B دسته ۷۱ کیلوگرم: ابریشم ارجمندخواه ساعت ۹:۳۰ صبح

گروه A دسته ۷۱ کیلوگرم: الهام حسینی ساعت ۱۵:۲۵ عصر

گروه A دسته ۸۹ کیلوگرم: علی میری و محمد زارعی ساعت ۱۸ عصر

سه شنبه دوم مهر

گروه A دسته ۹۶ کیلوگرم: کیانوش رستمی و ایوب موسوی ساعت ۱۵ و ۲۵ دقیقه عصر

گروه C دسته ۸۷ کیلوگرم: پریسا جهانفکریان ساعت ۱۹ عصر

چهارشنبه سوم مهر

گروه A دسته ۱۰۲ کیلوگرم: رضا بیرالوند و رضا دهدار ساعت ۱۸ عصر

پنج شنبه چهارم مهر

گروه A دسته ۱۰۹ کیلوگرم: علی هاشمی ساعت ۱۵و ۲۵ دقیقه عصر

جمعه پنجم مهر

گروه A دسته ۱۰۹+ کیلوگرم : علی داودی و محسن دادرس ساعت ۱۳و ۲۵ دقیقه عصر

 

captcha
پربازدید ترین ها
بیشتر
تازه ها
بیشتر