ورزش ایران / شناسه خبر: 100774 / تاریخ انتشار : 1398/6/22 15:51
|
حقوقی خط خورد، دهدار به دوبنده جهانی رسید

تیر رستمی برای تغییر وزن به سنگ خورد!

ترکیب اصلی(10نفره) تیم ملی وزنه برداری در (6وزن) اعزامی به مسابقات جهانی 2019 تایلند مشخص شد.

رضاعباسپور:چهارشنبه هفته‌ای که گذشت (20 شهریور) کادرفنی تیم ملی وزنه‌برداری با انجام یک رکوردگیری درون اردویی بین رضادهدار وزنه‌بردار 96 کیلویی حاضر در اردو و امیرحقوقی ملی‌پوش حاضر در دسته وزنی  102 کیلوگرم، تکلیف قطعی دهمین ملی‌پوش حاضر در رقابت‌های جهانی تایلند را با برتری رکوردی رضا دهدار بر امیر حقوقی در این مسابقه درون اردویی مشخص کرد. در این بین برخی شنیده‌ها حاکی از آن است که کیانوش رستمی هم نیت داشت بجای وزنه‌زدن در دسته وزنی خودش یعنی دسته 96 کیلوگرم، یک وزن بالاتر آمده و در دسته 102 کیلوگرم شانس خود را برای کسب مدال‌ جهانی آزمایش کند که البته ظوابط و لیست اعلام شده به فدراسیون جهانی دست و پای او را از نظر قانونی بست تا این بار تیر کیانوش برای تغییر وزن دقیقه نودی به سنگ بخورد!

 

اعزام کاروان وزنه‌برداری به تایلند در 3 گروه

مسابقات جهانی 2019 تایلند رسما از دیروز در شهر پاتایا با شروع جلسات و کنگره‌های رسمی فدراسیون بین‌المللی این رشته ورزشی آغاز شد. رقابتی گزینشی که ستاره‌های عنواندار وزنه‌برداری جهان را یک قدم بزرگ دیگر به حضور در بازی‌های المپیک 2020 توکیو نزدیکتر می‌کند. تیم ملی وزنه‌برداری ایران نیز با شناخت ترکیب و استخوان بندی اصلی خود در دو بخش مردان و زنان قرار است از روز یکشنبه همین هفته(24 شهریور) در 3 گروه تهران را به قصد بانکوک و سپس پاتایا میزبان رقابت‌های جهانی ترک کنند. ملی پوشان کشورمان که سال 2018 در ترکمنستان عنوان سومی دنیا در بخش مردان را به خود اختصاص دادند، امسال اگر چه با ترکیبی به مراتب متحول شده و جوانتر از سال گذشته عازم رقابت‌های جهانی است، اما شرایط انگیزشی، رکوردی و روحیه خوبی که در بین ملی پوشان وزنه‌برداری وجود دارد می‌تواند نویدبخش اتفاقات خوبی برای وزنه‌برداری ایران در آوردگاه جهانی 2019 تایلند باشد. گروه نخست کاروان وزنه‌برداری ایران شامل(رییس، دبیر و سرمربیان تیم‌های ملی مردان و زنان کشورمان به همراه پوپک بسامی و حافظ قشقایی ملی‌پوشان 55 کیلویی کشورمان در دوبخش مردان و زنان) نفراتی هستند که ترکیب گروه اول کاروان وزنه‌برداری ایران را تشکیل می‌دهند که قرار است روز یکشنبه (24 شهریور) تهران را به مقصد تایلند ترک کنند. گروه دوم نیز که با هدایت علی جباری مربی تیم ملی به پاتایا می روند شامل وزنه‌برداران اوزان (87، 96 و 102 کیلوگرم)، همچنین باقیمانده بانوان ملی‌پوش اعزامی کشورمان در اوزان(64، 71 و 87 کیلوگرم) است. گروه سوم هم که با هدایت علیرضا حبیب‌پور دیگر مربی تیم ملی با تایلند می‌آیند سنگین وزن‌های تیم ملی هستند(وزنه‌برداران اوزان 109 و 109+ کیلوگرم) که قرار است روز 30 شهریور به هم‌تیمی های خود در پاتایا ملحق شوند.

 

اعزام 10 وزنه‌بردار در 6 وزن

ترکیب و استخوان بندی اصلی تیم ملی وزنه‌برداری کشورمان در رقابت‌های جهانی 2019 تایلند را 10 وزنه‌بردار ملی‌پوش در بخش مردان و در (6 وزن) تشکیل می‌دهند. کادرفنی تیم ملی وزنه‌برداری کشورمان باتوجه به اینکه مسابقات جهانی تایلند به عنوان یکی از میادین معتبر بین‌المللی قطعا می‌تواند محکی ایده‌ال باشد برای مدعیان درخشش و کسب مدال در بازی های المپیک 2020 توکیو(اگرچه بخاطرآسیب‌دیدگی‌های غیرمنتظره و خداحافظی‌های نابهنگام دست کادرفنی را بیشتر از هر زمان دیگری بست) سعی کردند تا با سنجش مدعیان پوشیدن دوبنده جهانی، بهترین‌های وزنه‌برداری ایران را راهی مسابقات جهانی کند. به همین دلیل در نهایت و بعد از چندین مرحله اردوی آماده‌سازی و محک رکوردی اردونشینان ملی‌پوش، محمدحسین برخواه و دستیارانش درنهایت ترکیب 10 نفره خود را در هفت وزن (55، 87، 96، 102، 109 و 109+ کیلوگرم) به عنوان نماینده‌های وزنه‌برداری ایران انتخاب کرد و با اهداء دوبنده جهانی به آنها قرار است در رقابت‌های جهانی 2019 روی تخته مسابقه برای کسب مدال و افتخار هدایتشان کند.

 

امیدوار برای مدال‌آوری در سبک وزن بعد از 43 سال

حافظ قشقایی ملی‌پوش دسته 55 کیلوگرم کشورمان بدون تردید یکی از پدیده‌های جدید و آینده‌دار سبک وزن ایران است، که به قدری در اردوی آماده‌سازی تیم ملی وزنه‌برداری خوش درخشید و خوب هنرنمایی کرد که کادرفنی تیم ملی وزنه‌برداری چاره‌ای جز انتخاب او برای حضور در ترکیب اصلی تیم ملی وزنه‌برداری اعزامی به مسابقات جهانی نداشتند. قشقایی قرار است روز 27 شهریور در گروهاین دسته وزنی به مصاف رقبای قدرتمند جهانی خود برود. بدون تردید او اگر بتواند همان رکوردهایی را که دررکوردگیری جهانی برای خود ثبت کرده بود را در رقابت‌های جهانی هم مهار کند قطعا می‌توانیم از همین حالا منتظر یک مدال خوش رنگ جهانی بعد از حدود 43 سال از آخرین مدال خوش رنگ جهانی که توسط استاد محمدنصیری در رقابت‌های جهانی 1976 مونترال کانادا کسب کردیم در رقابت‌های جهانی 2019 تایلند باشیم.

 

شرایط ایده‌ال میری و زارع برای صید مدال جهانی

علی میری و محمدزارع دو وزنه‌بردار ملی‌پوش کشورمان در دسته 89 کیلوگرم هستند که با عملکرد فنی خوبی که داشتند برخواه آنها را به عنوان دو نماینده جهانی ایران در این وزن گزینش کرده است. هردو وزنه‌بردار از تجربیات بین‌المللی بسیار خوبی بهره‌مند هستند و خیلی خوب از چم و خم کار در رقابت‌های جهانی آگاهی دارند. به همین دلیل اگرچه در این وزن بخاطر اینکه وزن المپیکی به شمار نمی‌رود شرایط رقابتی تنگاتنگ ومیلیمتری مثل سایر اوزان نداریم. اما مسابقات در کلاس جهانی برگزار می‌شود و دشواری‌های خاص خودش را خواهد داشت. اگر چه شرایط رکوردی هر دو ملی‌پوش ایده‌ال است و کادرفنی از هردو وزنه‌بردار در این رویداد بین‌المللی توقع دارد که با ثبت رکوردهای تمرینی و استفاده از تجربه خوبی که دارند رنگ مدال جهانی را در دسته 87 کیلوگرم خودشان روز دوشنبه (دوم مهرماه 98) روی تخته مسابقه برای کاروان وزنه‌برداری ایران تعیین کنند.

 

تاکتیک جدید کیانوش برای تغییر وزن جواب نداد

کیانوش رستمی و سید ایوب موسوی قطعا دو ملی‌پوش 96 کیلویی وزنه‌برداری ایران در رقابت‌های جهانی 2019 هستند که قرار است در یکی از سخت‌ و نسبتا شلوغ‌ترین اوزان به مصاف رقبای عنواندار، مدعی و قدرتمند خود مثل وزنه‌بردار چینی، قطری، کلمبیایی ویا بلاروس خود روی تخته‌های جهانی  در آوردگاه 2019 تایلند بروند. البته برخی شنیده‌ها از حواشی اردوی آماده‌سازی تیم ملی در تهران حکایت از آن داشت که کیانوش در روزهای پایانی اردوی تمرینی تهران، قصد داشت بخاطر همین ترافیک و شلوغی وزن 96 کیلوگرم، دست به یک تصمیم عجیبی زده و در دقیقه نود بجای وزنه زدن در دسته 96 کیلوگرم در مسابقات جهانی با حضور در یک وزن بالاتر یعنی (دسته وزنی 102 کیلوگرم که وزن غیر المپیکی به شمار می‌رود و در مسابقات جهانی برای مدال‌آوری خلوت‌تر از دسته 96 کیلوگرم است) برای طلایی شدن تلاش کند. حتی اینطور گفته می‌شد که کیانوش تمام برنامه‌ریزی‌های خود را نیز اتنجام داده بود، ولی در نهایت با ورود رییس فدراسیون وزنه‌برداری به این ماجرا، مجوز تغییر وزن رستمی منتفی شد و تیر کیانوش برای تغییر وزن دقیقه نودی به سنگ خورد! با این اوصاف کیانوش رستمی و سید ایوب موسوی 2 وزنه‌بردار کشورمان در دسته 96 کیلوگرم هستند که در این وزن برای مدال جهانی روز سه شنبه سوم مهرماه به مصاف رقبای خود می‌روند.

 

دهدار با دوبنده جهانی مزد زحماتش را گرفت

رضادهدار و رضا بیرالوند 2 نماینده وزنه‌برداری ایران هستند که در دسته وزنی 102 کیلوگم قرار است به مصاف رقبای خود در رقابت‌های جهانی 2019 بروند. بیرالوند با درخشش در رقابت‌های جهانی 2018 ترکمنستان و کسب نشان نقره جهانی در این رقابت‌ها، حالا نیز با شرایط خوبی که دارد برای طلایی شدن در تایلند برنامه دارد و او نیز جزو امیدهای مدال‌آوری کشورمان در رقابت‌های جهانی به شمار می‌رود. در این وزن رضادهدار وزنه‌بردار جوان و باانگیزه خوزستانی کشورمان نیز برای تصاحب دوبنده جهانی در اردوها و رکوردگیری‌های مختلف تیم ملی خیلی شایسته و چشمگیر روی تخته مبارزه کرد تا درنهایت کادرفنی چاره‌ای جز واگذاری دوبنده جهانی در دسته 102 کیلوگرم را به او نداشته باشند. دهدار مزد تلاشش را گرفت تا دررقابت‌های جهانی او نیز برای مدال‌آوری و کسب افتخار دوشادوش بیرالوند در دسته وزنی 102 کیلوگرم رقابت کند.

 

جدال هاشمی برای مدال‌آوری با غول ارمنی

علی هاشمی در دسته 109 کیلوگرم تنها نماینده وزنه‌برداری ایران دررقابت‌های جهانی 2019 تایلند است. هاشمی از سال 2015 و رقابت‌های جهانی هیوستون مریکا به عنوان وزنه‌بردار ثابت در ترکیب اصلی تیم ملی وزنه‌برداری ایران حضور داشته و سوای المپیک 2016 ریو، امسال چهارمین میدان جهانی خود را با دوبنده تیم ملی وزنه‌برداری درآوردگاه جهانی تایلند تجربه می‌کند. هاشمی یکی دیگر از امیدهای کادرفنی برای کسب مدال طلای جهانی در پاتایا به حساب می‌آید. اما بواسطه آسیب دیدگی که او در چند ماه گذشته از ناحیه انگشت دستش داشت، یک مقدار باعث شد هاشمی از شرایط دور شود، اما بازهم این وزنه‌بردار بعد از درمان دردش از تجربه خود به خوبی استفاده کرد و بعد از ترمیم دردش دست به وزنه شد و خودش را از نظر رکوردی برای حضور در رقابت‌های جهانی رساند. تنها مشکلی که هاشمی برای طلایی شدن در رقابت دسته 109 کیلوگرم دارد، حضور غول قدرتمند و مدعی ارمنی‌ها یعنی مارتیروسیان است. این وزنه‌بردار ارمنستانی رکوردار حال حاضر وزنه‌برداری جهان در این دسته وزنی است و یکی است مثل سهراب مرادی خودمان یا لاشاتالاخادزده گرجستانی‌ها در دسته فوق سنگین. بنابراین قطعا همین موضوع یک مقدار کار هاشمی را برای رسیدن به مدال طلای جهانی در این وزن دشوار می‌کند. البته سوای مارتیروسیان، آندره آرمنائو بلاروس نیز یکی دیگر از مدعیان این وزن درشرایط خوبی قرار است در تالیند روی تخته برود. به هر حال هاشمی روز پنج‌شنبه چهارم مهرماه 98 در تایلند باید به مصاف رقبای خود برود.

 

رقابت داودی و دادرس با تالاخادزه برای کسب تجربه

علی داودی و محسن دادرس 2 نماینده فوق سنگین وزنه‌برداری ایران در دسته 109+ کیلوگرم هستند که در رقابت‌های جهانی بعد از خداحافظی بهدادسلیمی و سعید علی حسینی با تیم‌ملی وزنه‌برداری، حالا امید وزنه‌برداری ایران در روز پایانی مسابقات جهانی و اختتامیه این رویداد بین‌المللی به شمار می‌روند. البته علی داودی با توجه به شرایط سنی بسیار ایده‌الی که دارد، جزو امیدهای آینده وزنه‌برداری ایران در این دسته وزنی است. اما باید منتظر ماند و دید که این دونماینده فوق سنگین کشورمان در روز جمعه پنجم مهرماه 98 روی تخته مسابقه و در مصاف با غول قدرتمند گرجستانی‌ها یعنی لاشاتالاخادزه رکوردار بلامنازع این دسته وزنی و سایر فوق سنگین‌های جهانی چه چیزی برای عرض اندام در چنته دارند.

8

captcha
تازه ها
بیشتر