فوتبال ایران / شناسه خبر: 100758 / تاریخ انتشار : 1398/6/15 15:20
|
اصرار سازمان لیگ و هشدار اهالی فوتبال

اجرای قانون ۹۰ به ۱۰ در دربی امکانپذیر است؟

بعد از اصرارهای سازمان لیگ مبنی بر اجرای قانون 90 به 10 در دربی 90 این سوال مطرح می‌شود که آیا باشگاه‌های پرسپولیس و استقلال در حال حاضر توانایی برگزاری دربی با اجرای قانون 90 به 10 را دارند یا نه؟

اجرای قانون 90 به 10 در دربی امکانپذیر است؟

بهناز میر مطهریان / تقسیم سکوهای ورزشگاه آزادی با نسبت 90 به 10 بین دو تیم استقلال و پرسپولیس در شهرآورد پایتخت، بدون شک اتفاقی است که از هر نظر به برگزاری مسابقه‌ای جذاب و حرفه‌ای کمک می‌کند.

 این نتایج مثبت اما به شرطی از اجرای این قانون به‌جا می‌ماند که همه چیز برای اجرای بدون نقص آن فراهم باشد. بلیت‌فروشی به اصولی‌ترین و استانداردترین شکل خود انجام شود، ساماندهی هواداران باشگاه‌ها در حد و اندازه لیگ‌های حرفه‌ای دنیا باشد و پیش از هر چیز برای احترام به تقسیم سکوهای ورزشگاه‌ها بین دو تیم رقیب شاهد فرهنگ‌سازی لازم باشیم.

حالا اما صرف اینکه ورزشگاه آزادی به گیت‌های الکترونیکی مجهز شده و فعالیت‌هایی در زمینه شماره‌دار کردن صندلی‌ها انجام شده است، سازمان لیگ می‌خواهد تصمیم خود برای حضور هواداران پرسپولیس و استقلال با نسبت 90 به 10 در ورزشگاه آزادی را عملی کند. تصمیمی که فصل گذشته هم بارها و بارها برای اجرایش پا پیش گذاشته بود اما یا با مخالفت باشگاه‌ها مواجه شده بود و یا مخالفت شورای تأمین.

مهدی تاج، رئیس فدراسیون فوتبال در مصاحبه اخیر خود به صراحت اعلام کرده که این قانون در شهرآوردی که قرار است 31 شهریور‌ماه برگزار شود، اجرا خواهد شد. او گفته: «‌قطعاً این‌ بار قانون ۹۰ به ۱۰ درصد برای تماشاگران در دربی و بازی پرسپولیس با استقلال اجرا می‌شود. الکترونیکی شدن بلیت این فرصت را می‌دهد که قانون ۹۰ به ۱۰ عملیاتی شود.»

این همان چیزی است که پیش‌تر حیدر بهاروند و سعید فتاحی هم به آن تأکید داشتند و مصمم بودند که در فصل نوزدهم عملی‌اش کنند. آنها همچنین مدیران دو باشگاه استقلال و پرسپولیس را هم در جریان تصمیم خود گذاشته‌اند.

در صورتی که اجرای این قانون در دربی 31 شهریور به تأیید شورای تأمین برسد، نود درصد از ظرفیت صندلی‌های ورزشگاه آزادی در اختیار هواداران آبی‌پوش پایتخت خواهد بود و ۱۰ درصد نیز به سرخ‌ها تعلق پیدا می‌کند.

سؤال اما اینجاست که آیا لیگ ما و باشگاه‌های پرسپولیس و استقلال در حال حاضر توانایی برگزاری دربی با اجرای قانون 90 به 10 را دارند یا نه؟ با توجه به نواقصی که بلیت‌فروشی الکترونیکی دارد و مشکلاتی که در دو هفته ابتدایی لیگ به وجود آمده، آیا می‌توان امیدوار بود اجرای این قانون بی‌دردسر باشد؟

 

سازمان لیگ: قانون 90 به 10 ‌حتماً در دربی اجرا می‌شود

---

سازمان لیگ و فدراسیون فوتبال برای اجرای قانون 90 به 10 در دربی 31 شهریور مصمم هستند. سعید فتاحی، مسئول برگزاری مسابقات لیگ برتر در همین رابطه می‌گوید: «قانون 90 به 10 در لیگ‌های حرفه‌ای دنیا اجرا می‌شود. ما فصل گذشته می‌خواستیم این قانون را اجرا کنیم، باشگاه‌ها اما شرایط لازم را نداشتند. استقلال در دربی رفت مخالف اجرای این قانون بود و به دلیل اینکه در دور رفت این قانون را اجرا نکردیم، برای اجرای آن در دربی برگشت هم پافشاری نشد. به هرحال ما از فصل گذشته آمادگی انجام این کار را داشتیم، حالا هم که آیین‌نامه ابلاغ شده، این قانون اجرا می‌شود تا دربی جذابیت بیشتری داشته باشد.» او همچنین تأکید می‌کند: «هر باشگاهی که در این مسابقه میزبان باشد، مسئولیت بلیت‌فروشی را هم برعهده دارد و مشکلی به وجود نخواهد آمد. مطمئن باشید که با اجرای این قانون جذابیت دربی هم افزایش پیدا می‌کند و تیم‌ها می‌توانند به معنای واقعی از امتیاز میزبانی‌شان استفاده کنند.»

 

واعظ آشتیانی: اجرای این قانون نیازمند کار فرهنگی و آموزشی است

---

نه اینکه اجرای اصل قانون 90 به 10، مخالفتی در پی داشته باشد. ابهام اساسی آنجاست که آنچه در هفته‌های اول و دوم لیگ رخ داده، نشان می‌دهد که هنوز بستر لازم برای اجرای این قانون مهیا نیست و احتمال این موضوع وجود دارد که خاطره تلخ فینال جام حذفی تکرار شود.

امیررضا واعظ ‌آشتیانی، مدیرعامل پیشین باشگاه استقلال معتقد است اجرای این قانون در حال حاضر نه امکانپذیر است و نه منطقی. او در این رابطه می‌گوید: «نکته مهم این است که ورزشگاه‌های ما متعلق به دولت هستند، نه باشگاه‌ها. جز ورزشگاه فولاد در اهواز و ورزشگاه ذوب‌آهن در اصفهان و ورزشگاه ماشین‌سازی در تبریز، بقیه ورزشگاه‌ها متعلق به دولت هستند. بلیت‌فروشی در استادیوم‌هایی که متعلق به دولت است، اولین مسأله است. سامانه نرم‌افزاری، فضای مجازی، گیت‌ها و صندلی‌های شماره‌دار از الزامات دیگری است که اجرای این قانون به آن نیاز دارد. کسی که بلیت می‌خرد باید بداند در کدام ردیف و روی کدام صندلی می‌نشیند اما در تهران، بلیت‌فروشی به نسبت 90 به 10 بخصوص برای دربی امکانپذیر نیست.»

مدیرعامل پیشین باشگاه استقلال به مشترک بودن ورزشگاه دو تیم استقلال و پرسپولیس هم اشاره می‌کند: «با توجه به مشترک بودن ورزشگاه آزادی بین دو باشگاه استقلال و پرسپولیس به نظر می‌رسد که تقسیم سکوها به صورت 50 - 50 منطقی‌تر است. مگر اینکه دو باشگاه دو استادیوم جدا داشته باشند. ما در بعضی کشورها داریم که قانون 90 به 10 اجرا نمی‌شود. چه کسی گفته در همه دنیا این قانون اجرا می‌شود؟ گذشته از این، موضوع اصلی این است که درباره استقلال و پرسپولیس ما نمی‌توانیم این قانون را عملی کنیم.»

واعظ آشتیانی اجرای این قانون در شهرستان‌ها را هم عملی نمی‌داند: «با توجه به سبک بلیت‌فروشی ما، حتی فولاد که استادیوم اختصاصی دارد، در بازی با استقلال به‌عنوان مثال نمی‌تواند تشخیص بدهد که کدام هوادار استقلالی است و کدام طرفدار فولاد. چون بخشی از این موضوع به ساز و کار مربوط می‌شود و بخش دیگر فرهنگی است. برای هر حرکت جدیدی، ما باید ابتدا بستر فرهنگی مناسبی را فراهم کنیم و مسائل را آرام آرام عملی کنیم.» این مدیر ورزشی می‌گوید: «رفتارهای اینچنینی مسئولان فوتبال نشان می‌دهد که تفکری مبتنی بر پیشرفت و توسعه وجود ندارد. آنها حرفه‌ای فکر نمی‌کنند. اجرای قانون 90 به 10 نیازمند کار فرهنگی و آموزشی است و در حال حاضر این قانون را حداقل درباره استقلال و پرسپولیس نمی‌توانیم اجرا کنیم. حتی درباره شهرستان‌ها که استادیوم اختصاصی دارند.»

او تأکید می‌کند: «این قانون زمانی اجرا می‌شود که اول استادیوم‌ها متعلق به باشگاه‌ها باشند. در وهله بعدی اقدامات فرهنگی و آموزشی انجام شود و در نهایت امکانات سخت‌افزاری فراهم شود.»

 

           

عزیزمحمدی: نتوانستند 200 نفر را در فینال مستقر کنند، قانون 90 به 10 اجرا می‌کنند؟

---

رئیس سابق سازمان لیگ که سال‌ها از نزدیک با نحوه برگزاری مسابقات لیگ برتر و مشکلات آن رو به رو بوده، یکی دیگر از افرادی است که معتقد است قانون 90 به 10 نمی‌تواند در دربی 31 شهریور اجرا شود. او برای اثبات ادعای خود به نحوه برگزاری لیگ در دو هفته ابتدایی فصل اشاره می‌کند: «در حال حاضر دو هفته از لیگ گذشته است. 40 روز هم لیگ را تعطیل کردند تا ورزشگاه‌ها را استاندارد کنند و بلیت‌فروشی الکترونیکی شود. سؤال من این است که آیا کارهایی که به خاطرش لیگ را تعطیل کرده بودند، اجرا شد؟ در دو هفته ابتدایی لیگ پرسپولیسی‌ها و استقلالی‌ها همه درست روی صندلی نشستند که هنگام خرید بلیت مشخص شده بود؟ در این دو هفته به خاطر گیت‌ها و انبوه جمعیت و مسائل مختلف تماشاگران نتوانستند در جای خود بنشینند. درها را باز کردند، افرادی که بلیت نداشتند وارد ورزشگاه شدند و افرادی که بلیت داشتند، نتوانستند وارد ورزشگاه شوند.»

عزیز محمدی همچنین تأکید می‌کند: «حتی در شهرهای دیگر هم اجرای قانون 90 به 10 قابل کنترل نیست. چه برسد به دربی! در کشورهایی که این قانون را اجرا می‌کنند، مثل انگلیس و باشگاه‌هایی مثل لیورپول، آرسنال، چلسی و تاتنهام، باشگاه‌هایی هستند که استادیوم اختصاصی خود را دارند. ضمن اینکه هواداران این باشگاه‌ها شناخته شده‌‎اند و از ابتدای فصل بلیت‌های مسابقات را خریده‌اند. سؤال من این است که کدام‌یک از هواداران پرسپولیس و استقلال کارت هواداری دارند؟»

رئیس سابق سازمان لیگ در ادامه صحبت‌های خود به مشکلات فینال جام حذفی اشاره می‌کند: «در اهواز 200 نفر را نتوانستند در ورزشگاه مستقر کنند و دو ساعت بازی دیرتر برگزار شد. حالا می‌خواهند قانون 90 به 10 را اجرا کنند؟»

عزیز محمدی می‌گوید: «در حال حاضر این موضوع بین هواداران جا افتاده است که هواداران استقلال و پرسپولیس در جایگاه‌های خود می‌نشینند. بارها پیش آمده که هواداران یکی از دو تیم به دلایلی کمتر به ورزشگاه آمده‌اند و سکوهای یک سمت ورزشگاه کمتر پر شده و سکوهای سمت دیگر به صورت فشرده و متراکم است. برای اینکه بتوانیم قانون 90 به 10 را اجرا کنیم باید فرهنگ‌سازی لازم برای این کار انجام شود.»

او پیش‌بینی‌اش از اجرای این قانون در دربی را اینطور بیان می‌کند: «این قانون و اقدامات دیگری که انجام می‌‌شود، همه اقدامات خوبی است. همه این را می‌دانیم اما صحبت این است که باید به مرور اجرا شود تا بازخورد مثبتی داشته باشد. پیش‌بینی خودم این است که هنوز امکان اجرای این قانون در دربی وجود ندارد چون ما هنوز نمی‌دانیم کسی که بلیت را خریده، پرسپولیسی است یا استقلالی؟»

 

captcha
تازه ها
بیشتر