ورزش ایران / شناسه خبر: 100728 / تاریخ انتشار : 1398/6/5 17:00
|
دوپینگ وزنه بردار جوان در روزهای بلاتکلیفی فدراسیون

آمریکا به جای ایران قهرمان می‌شود

مثبت شدن دوپینگ محمدحسینی درمسابقات جهانی فیجی و آسیب های جدی که در دوره سرپرستی (مصدومیت سهراب) رخ داد، ثابت کرد که بلاتکلیفی وزنه برداری قبل از انتخابات، برای این رشته المپیکی دردسرساز شد!

رضاعباسپور - مثبت شدن تست دوپینگ محمد حسینی وزنه‌بردار وزنه‌بردار جوان ایران در دسته 89 کیلوگرم که موفق شد در رقابت‌های جهانی 2019 فیجی برای کشورمان در حرکت یکضرب طلا، در دوضرب  برنز و در نهایت در  مجموع صاحب عنوان نایب قهرمانی این وزن در دنیا شود، خبر تلخی است برای وزنه برداری. این موضوع را اگر به آسیب‌دیدگی سهراب مرادی در دوره سرپرستی فدراسیون وزنه‌برداری اضافه کنیم، مشخص می شود که چرا در آن روزهای حساس بارها تاکید بر این بود که انتخابات فدراسیون زودتر برگزار شود.

اعلام خبر مثبت شدن تست دوپینگ محمد حسینی وزنه‌بردار 89 کیلویی تیم جوانان کشورمان که یکی از ستاره‌های آینده‌دار این رده سنی در رقابت‌های جهانی 2019 فیجی بود، شوک جدی را بر پیکر وزنه‌برداری وارد کرد. اتفاقی که درآستانه اعزام تیم ملی وزنه‌برداری کشورمان به رقابت‌های جهانی تایلند و پس از آن حضور وزنه‌برداران پایه در رقابت‌های آسیایی کره شمالی می تواند تبعات منفی برای این رشته به دنبال داشته باشد.

طبق اعلام رسمی سایت فدراسیون جهانی وزنه‌برداری، گویا با تایید نهایی مثبت شدن تست دوپینگ وزنه‌بردار جوان و ملی پوش کشورمان که در رقابت‌های جهانی 2019 فیجی موفق به کسب مدال و امتیاز برای این تیم شده بود، حالا شرایط برای وزنه‌برداری ایران و تیم جوانان (قهرمان رقابت‌های جهانی 2019)  تغییر کرده و بحرانی شده است. زیرا اگر این تست مثبت تایید و نهایی شود، فدراسیون جهانی وزنه‌برداری ضمن پس گرفتن مدال‌های این وزنه‌بردار جوان، امتیازات کسب شده توسط او را حذف کرده و برای نفرات و تیم‌ پایین دستی ایران در جدول رتبه‌بندی مسابقات که کشور آمریکا است محاسبه و ثبت می‌کنند. این اتفاق در دوره‌ای برای وزنه‌برداری رخ داده که سرپرست این مجموعه در دوره انتخاباتی وزنه‌برداری، بیشتر از اینکه درگیر رسیدگی به شرایط حساس تیم‌های پایه اعزامی به رقابت‌های جهانی باشد، سخت درگیر مسایل و چالش‌های مربوط به برگزاری انتخاباتی بود. استفاده از داروی "اوکسی متالون " از خانواده "استروئید‌های آنابولیک" که دارویی  بسیار قدیمی است و استفاده از آن ه 4 تا 5 دهه قبل برمی‌گردد، خبری عجیب و تکان دهنده است.

مربی تیم وزنه‌برداری جوانان ضمن اینکه می گوید از شنیدن خبر مثبت شدن تست دوپینگ حسینی شوکه شده است، تاکید می کند که احتمالا حسینی به خاطر استفاده از مکمل‌های آلوده‌ای که در دوره سرپرستی خریداری و در اختیار تیم جوانان قرار داده شده است، اینگونه آسیب دیده و تستش مثبت شده است. در حالی که این جوان قبل از این نیز  بارها تست داده و نتیجه این تست‌ها همواره منفی بوده است!

البته نمی‌توان تقصیرها را به طور کامل گردن سرپرست وقت یا مجموعه تحت هدایت او در آن برهه زمانی انداخت، اما این اتفاق و دارویی که استفاده شده، نشان می‌دهد بی اطلاعی نفر اول در کنترل شرایط تا چه حد آسیب زا می شود.  قطعا اصرار وادا (آژآنس جهانی مبارزه با دوپینگ) برای حضور در اردوهای تیم‌های پایه وزنه‌برداری و گرفتن تست دوپینگ به صورت مکرر از وزنه‌برداران ملی‌پوش از دست تیم مدیریتی وقت خارج بود اما اگر این فدراسیون به درستی هدایت می‌شد؛ حتما اینطور کار از دست اهالی فن در نمی‌رفت و می‌توانستند شرایط را طوری مدیریت کنند تا این اتفاق‌ها که حالا تبعاتش مشخص می‌شود، نیفتند.

نکته قابل توجه این است که به علت بلاتکلیفی فدراسیون حالا کسی زیر بار نمی‌رود و همه تقصیرها را به گردن هم اندازند. سرپرست وقت فدراسیون رفته و دقیقا ایرادی که به اداره فدراسیون‌ها در دوران سرپرستی وجود دارد، همین است که آیا او مسوولیت اتفاق‌هایی که افتاده را بر عهده می‌گیرد؟ کدامیک از افرادی که سرپرست فدراسیون‌ها بوده‌اند، بعد از رفتن‌شان بابت اتفاقی که در دوران آن افتاده، پاسخگو بوده‌اند، در حالیکه در همین مورد وزنه برداری، یکی از ابهام هایی که الان وجود دارد این است که چه کسی مسوول خرید مکمل ها بوده؟ در مورد همین مسئله دوپینگ، ورزشکار می گوید بدون اجازه مربی دارویی مصرف نکرده و عوامل دیگر، علت را در مکمل‌ها جستجو می کنند اما نفر اولی حضور ندارد که به این ابهام ها پاسخ دهد و در نهایت روشن کند که چرا چنین اتفاقی افتاده است؟

چهارمین قهرمانی پرید

در مسابقات وزنه برداری  قهرمانی جوانان جهان که خرداد ماه در فیجی برگزارشد، تیم ایران توانست برای چهارمین سال متوالی عنوان قهرمانی را به دست آورد.  اما اکنون بعد از گذشت سه ماه از پایان مسابقات، فدراسیون جهانی اعلام کرد تست دوپینگ محمد حسینی وزنه بردار دسته ۸۹ کیلوگرم که نایب قهرمان جوانان جهان شده بود، مثبت شده است و فعلا این وزنه بردار تعلیق است. به همین دلیل و در صورت تایید نهایی مثبت بودن تست دوپینگ این وزنه بردار، تیم جوانان وزنه‌برداری ایران نیز عنوان قهرمانی جهان را از دست می‌دهد و بعد از تیم وزنه‌برداری آمریکا در جایگاه نایب قهرمانی جهان قرار می‌گیرد.

 تیم ایران با ۱۰ وزنه بردار در این دوره از مسابقات جهانی ۶۲۲ امتیاز گرفته بود که سهم محمد حسینی در این رویداد، ۷۶ امتیاز انفرادی بوده است. با تایید نهایی دوپینگ او، ۷۶ امتیاز از جمع‌ امتیازات تیمی ایران کم می‌شود و ایران با ۱۰ وزنه‌بردار ۵۴۶ امتیاز کسب می‌کند.آمریکا هم با ۵۵۲ امتیازی که داشت عنوان قهرمانی جوانان جهان را به دست می آورد.

حسینی مدال طلای یک ضرب، برنز دوضرب و نقره مجموع را گرفته بود که با کم شدن این مدال ها ایران از رده سوم به رده ۱۲ جدول رده بندی مدالی سقوط می‌کند. ایران ۲ طلا، ۴ نقره و ۹ برنز داشت که با کم شدن مدالهای حسینی،  ایران با ۱طلا، ۳ نقره و ۸ برنز بعد از کره جنوبی در رده دوازدهم قرار می گیرد.

Box

 

 

captcha
تازه ها
بیشتر