فوتبال ایران / شناسه خبر: 100693 / تاریخ انتشار : 1398/5/27 16:57
|
اداره استقلال با یک مدیر امکان ندارد

مرفاوی: آقای استراماچونی، استقلال اینتر میلان نیست

سرمربی سابق استقلال از تهدیدهای اخیر استراماچونی شگفت زده است درحالی که می‌بیند این مربی دستیارانش را پیش از عقد قرارداد با استقلال برای تحقیقات به ایران فرستاده بود.

اعتراض های اخیر استراماچونی به جذب نشدن بازیکنان جدید وبرخی مسائل دیگر کانون استقلال را به حاشیه کشیده است. صمد مرفاوی، پیشکسوت باشگاه استقلال که خود مربیگری روی نیمکت این تیم را تجربه کرده حق را به استراماچونی نمی‌دهد. او بر این باور است که این مربی ایتالیایی از مدت ها قبل می‌دانسته قرار است در چه باشگاهی مربیگری کند. او بیان این اعتراض ها رفتارنادرستی از سوی سرمربی استقلال می‌داند و اعتقاد دارد که سرمربی ایتالیایی باید روش دیگری را در پیش بگیرد و از استقلال توقع نداشته باشد که مانند تیم های عربی یا باشگاه های بزرگی همچون اینتر و منچستر و...رفتار کند. مرفاوی از روشی که استراماچونی در پیش گرفته دلخور است و تا هرگز او را محق به این اعتراض ها نمی‌داند.

                                                                                            ***

 

استقلال در شرایطی جمعه مقابل ماشین سازی قرار می‌گیرد که در روزهای اخیر حاشیه های جدایی استراماچونی عمیقا این باشگاه را تحت الشعاع قرارداده است. با این وضعیت احتمال آسیب دیدن بازیکنان نیز وجود دارد.

 

برای من جای سوال است که چرا استراماچونی یک هفته مانده به شروع لیگ اعلام کرد می‌‌خواهد استقلال را ترک کند؟ مگر می‌شود یک دفعه کار را رها کرد؟ از ایشان می‌پرسم مگر دستیارانت را به ایران نفرستادی و امکانات ما را ندیدی؟ حالا چرا می‌خواهی استقلال را رها کنی و بروی؟ من نمی‌دانم چه چیزهایی در ذهن مدیران وایشان بوده. از صحبت های آن ها پیش از شروع فصل خبری ندارم اما این رفتار هم درست نیست.

 

مسئولان باشگاه استقلال هم هیچ توضیحی درباره دلایل این اختلاف نمی‌دهند. استراماچونی هم از طریق دوستان رسانه ای ایتالیایی خبر جدایی اش را منتشر کرده است.

 

هیچ شفافیتی در باشگاه استقلال وجود ندارد و کسی دراین باره توضیح روشنی نمی‌دهد تا هوادارن درجریان ماوقع قرار بگیرند. این وضعیت فقط تمرکز و آرامش را از استقلال می‌گیرد. مدیران استقلال باید اعلام کنند چرا استراماچونی این موارد مطرح و تهدید به جدایی کرده است. آن ها باید بگویند در نشست هایی که با این مربی داشته اند چه چیزهایی گفته شده و استراماچونی هم چه خواسته هایی داشته است. الان شرایطی به وجود آمده که کسی نمی‌داند طرفی که باعث به وجود آمدن این مشکل شده کیست. قدری قضاوت کردن سخت شده اما من در مجموع اعتقاد دارد که استراماچونی بیشتر مقصر است چون او می‌دانست می‌خواهد کجا مربیگری کند.

 

گفته می‌شود استراماچونی به دلیل اینکه باشگاه استقلال نتوانسته زمینه حضور 4 بازیکن خارجی را فراهم کند این مسائل اخیر را مطرح کرده است. دلخوری او به این دلیل است.

 

ببینید بازهم تکرار می‌کنم که من نمی‌دانم میان باشگاه و ایشان چه گذشته و دو طرف چه حرف هایی زده اند اما یک چیز را کلی می‌گویم. استقلال باشگاه متمولی نیست. استقلال مثل باشگاه های عربی یا مثل منچستر واینتر ولیورپول نیست که بتواند با خیال راحت پول خرج جذب بازیکنان کند. استقلال باشگاهی است که در لیگ ایران فعالیت می‌کند و سطح لیگ ایران هم برای همه مشخص است. استراماچونی باید قبل از اینکه وارد ایران می‌شد و با استقلال قرارداد می‌بست خوب تحقیق می‌کرد. استقلال شرایط خاص به خودش را دارد. تیمی که بدهی های زیادی هم دارد و هر فصل با مشکلات مالی مواجه است. حالا چه طور می‌شود توقع داشت که این باشگاه بتواند 4 بازیکن خارجی درجه یک که احتمالا هریک بالاتر از 500 هزار دلار هم می‌خواهند را استخدام کند. این قدری با حد واندازه فوتبال ایران و باشگاه استقلال در تضاد است.

 

یعنی شما مخالف جذب بازیکنان طراز اول هستید؟

 

نه، هرگز. استقلال باید بهترین ها را داشته باشد اما در حد توان خودش. استراماچونی وقتی دستیارانش را به ایران فرستاد قطعا می‌دانست که قرار است کجا مربیگری کند. او تحقیق کرده بود. ضمن اینکه یکی از مسئولان استقلال گفت که از فروردین سال جاری با استراماچونی در تماس بوده. این یعنی استراماچونی از خیلی قبل درجریان بوده می‌خواهد پایش را برای مربیگری کجا بگذارد.

 این وضعیت درشرایطی آسمان باشگاه استقلال را تیره و تار کرده که سال ها ناکامی پشت سر این استقلال قرار دارد و هواداران متوقعند که هرچه زودتر دوباره قهرمانی لیگ را تجربه کنند.

 

همین الان هم اگر همه چیز فراهم بود و این اختلاف ها پیش نیامده بود نمی‌توانستیم ادعا کنیم که استراماچونی می‌تواند تیمی را که تغییرات بسیاری داشته و با سیمای جدید واردلیگ می‌شود را قهرمان کند. البته نمی‌شود هم گفت که قهرمانی دور از دسترس است اما انتظار قهرمانی صد در صد داشتن از استراماچونی هم اشتباه است. او تازه کارش را شروع کرده و ماه ها زمان می‌برد تا با قواعد بازی در فوتبال ایران آشنا شود.

 

دراین میان وضعیت مدیریتی باشگاه استقلال هم قدری نگران کننده است. برخی اعضای هیات مدیره ظاهرا تمایلی به همکاری با باشگاه ندارند. عده ای خارج از کشورند. یک نفر استعفاء داده و فقط خلیل زاده باقی مانده. از سویی خطیر هم چند وقت پیش استعفاء داد و مباشری هم جراحی کرده. به نوعی کار فقط دست امیرحسین فتحی است.

اداره باشگاه بزرگی مانند استقلال کار یک نفر نیست. استقلال باشگاهی است که میلیون ها هوادار دارد. وسعت کار در چنین باشگاهی بالا است و حتی اگر همه مدیران هم بالای سرکار باشند بازهم کم است. برای من جای تعجب دارد که اعضاء به هر دلیل کنار هم نیستند. به اعتقاد من آن ها باید بیشتر در کارهای مدیریتی همکاری داشته باشند و به فتحی کمک کنند. امور باشگاه استقلال با یک نفر سرانجام نمی‌رسد. البته مشکل مدیریتی درفوتبال ما ریشه ای است. باشگاه ها ما که از بیخ و بن باشگاه هم نیستند غالبا مشکل دارند. آن ها بدهکارند وبا بدهی های انباشته وارد لیگ می‌شوند و مشخص نیست چرا باشگاهی که این همه بدهی دارد بازهم بازیکنان گران قیمت می‌خرد و ابتدا با طلبکارانش تسویه نمی‌کند. شما نگاه کنید هر سال کمیته تعیین وضعیت باشگاه ها را تهدید به کنار گذاشتن از لیگ برتر می‌کند. این یعنی مدیریت در باشگاه های ما از ریشه مشکل دارد.

 

به نظر می‌رسد تیم هایی که توانستند ثبات خود را حفظ کنند بسیار انگشت شمارند.

 

بله، همین طور است. یک تیم نباید تغییرات آن چنانی داشته باشد. در استقلال یا خیلی از تیم های دیگر این تغییرات محسوس بوده است. بازی منچستر را نگاه می‌کردم که دیدم فقط یک تغییر نسبت به فصل قبل داشته. در این لیگ ایران فقط تیم های سپاهان، ذوب آهن، پدیده و پرسپولیس توانستند ثبات خود را حفظ کنند. دیگر تیم ها نه. امیدوارم لااقل برای تیم های پرطرفدار این موضوع رعایت شود.

 

captcha
تازه ها
بیشتر