فوتبال ایران / شناسه خبر: 100692 / تاریخ انتشار : 1398/5/27 12:33
|
شروع دوباره انتقال‌های انتخاباتی

بازگشت سایپا به کرج؛ تکرار یک اشتباه

سمیرا شیرمردی/ مدت‌هاست که فوتبال در ایران به وسیله‌ای برای تبلیغات انتخاباتی تبدیل شده. هر وقت انتخابات نمایندگی مجلس شورای اسلامی نزدیک می‌شود باز هم بحث انتقال تیم‌ها از شهری به شهر دیگر و از استانی به استان دیگر مطرح می‌شود. این اتفاق دیگر به یک عادت تبدیل شده، عادتی که معلوم نیست تا چه زمانی وجود خواهد داشت. نکته جالب این است که این انتقال‌ها تا الآن با شکست مواجه شده اما با وجود این مسأله، همچنان از فوتبال به عنوان یک ابزار تبلیغات انتخاباتی استفاده می‌شود تا توجه‌ها را به خود جلب کنند. حالا که باز هم انتخابات مجلس شورای اسلامی نزدیک شده، طبق معمول بحث انتقال یکسری تیم‌ها مطرح شده که مهم‌ترین آنها، تیم لیگ برتری سایپا است.

سایپا یکی از تیم‌هایی است که چند سال پیش به استان دیگری منتقل شد اما به خاطر شرایط نامناسبی که داشت باز هم به تهران برگشت. در آن مقطع تیم‌های زیادی از جمله پیکان به قزوین، صبا باتری به قم، پاس تهران به همدان و راه‌آهن به شهر ری منتقل شدند. در مورد نفت تهران هم اصرارهای زیادی برای انتقال به اراک انجام شد که در نهایت این تلاش‌ها و اصرارها بی‌نتیجه ماند تا نفت در تهران بماند. نفت که در تهران مانده بود حتی به قهرمانی لیگ برتر هم نزدیک شد و البته جام قهرمانی رقابت‌های حذفی را به دست آورد که بعد از آن به خاطر حمایت نشدن از سوی وزارت نفت و یکسری لجبازی‌ها منحل شد. شاید خیلی‌ها با خود بگویند اگر نفت به اراک منتقل می‌شد ممکن بود دچار چنین سرنوشتی نمی‌شد اما سرنوشت دیگر تیم‌ها نشان می‌دهد چنین نیست.

در واقع هر تیمی که به استان یا شهر دیگری منتقل شد به مشکلات زیادی خورد که در نهایت منجر به انحلال شد. به طور مثال پاس تهران با آن همه افتخارات به همدان منتقل شد که این تیم روز به روز شرایط سخت‌تری پیدا کرد و الآن نشانی از آن نیست. صبا باتری دیگر تیمی بود که حتی در مقطعی بازیکنان بزرگی مثل علی دایی، سهراب بختیاری‌زاده و... در آن حضور داشتند اما با رفتن به قم شرایطش سخت و دچار مشکلات زیادی شد. صبا هم بعد از انتقال به قم چندان دوام نیاورد و بالاخره با سقوط به دسته یک منحل شد. راه‌آهن هم چنین سرنوشتی داشت که در نهایت پیکان و سایپا ترجیح دادند به تهران برگردند. پیکان در قزوین هم شرایط خوبی نداشت و حتی به لیگ دسته پایین‌تر سقوط کرد اما به تهران برگشت تا حداقل در لیگ برتر ثبات داشته باشد. سایپا هم در کرج حمایت نمی‌شد و با مشکلات زیادی مواجه شد.

 

---

شاید الآن مسئولان استان البرز به خاطر نیاورند یا اینکه نخواهند به آن زمان فکر کنند اما در زمانی که سایپا در کرج حضور داشت با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می‌کرد. در آن زمان، حتی این مشکلات باعث اختلافات زیادی بین باشگاه سایپا و مسئولان ورزش این استان شد تا نارنجی‌پوشان نتوانند از ورزشگاه انقلاب کرج به راحتی استفاده کنند و بدهکار شدند. این مشکلات و البته حمایت 2 شرکت خودروساز باعث شد سایپا و پیکان به تهران برگردند.

این روزها با وجود اینکه بحث انتقال تیم‌ها در زمان انتخابات به یک عادت تبدیل شده اما دیگر انتظار نمی‌رفت کاندیداها به سراغ لیگ برتری‌ها بیایند چون همه می‌دانند این مسأله با انتقادهای زیادی مواجه خواهد شد و البته در چند سال اخیر معمولاً این بحث‌ها در مورد تیم‌های لیگ یکی و حتی لیگ دویی به وجود می‌آمد. با این وجود حالا بار دیگر بحث انتقال سایپا به کرج به سوژه داغی تبدیل شده.

نکته جالب این است که استان البرز 2 تیم در لیگ یک و لیگ 2 دارد که شاید بد نباشد به جای انتقال سایپا به کرج، از آن تیم‌ها حمایت شود تا به لیگ برتر برسند. در حال حاضر اکسین البرز در لیگ یک حضور دارد و شهدای رزکان در لیگ 2 که بدون شک اگر از این تیم‌ها به درستی حمایت شود، می‌توانند به دسته‌های بالاتر برسند و حتی لیگ برتری هم شوند اما به جای حمایت از آنها، به شکل عجیبی همه به دنبال لقمه آماده افتادند و می‌خواهند سایپا لیگ برتری را راهی کرج کنند، آن هم بدون هیچ تضمینی برای اینکه دچار سرنوشت تلخ دیگر تیم‌های انتقال یافته نشود. مسأله مهم دیگر در مورد انتقال سایپا به کرج این است که ورزشگاه انقلاب کرج هیچ‌کدام از استانداردهایی که فدراسیون فوتبال روی آن تأکید داشته را ندارد. این ورزشگاه حتی ظاهراً از زمین چمن مناسبی هم برخوردار نیست، ضمن اینکه باشگاه سایپا از مدتی قبل ورزشگاه دستگردی تهران را برای لیگ نوزدهم اجاره کرده اما با این شرایط معلوم نیست چه اتفاقی می‌افتد. باید دید کاندیداهای نمایندگی مجلس دست از تبلیغات فوتبال خود برمی‌دارند و اجازه می‌دهند تیم‌ها با آرامش کار خود را دنبال کنند یا اینکه آن اشتباه قبلی در مورد سایپا تکرار می‌شود و این تیم با استرس کار خود را دنبال خواهد کرد.

کلیدواژه
سایپا
captcha
پربازدید ترین ها
بیشتر
تازه ها
بیشتر