پرسپولیس / شناسه خبر: 100686 / تاریخ انتشار : 1398/5/26 17:56
|

در مذمت اطلاعیه‌های پرسپولیس / لعنت بر این دشمن فرضی!

محمد قراگزلو / شاید بد نباشد اطلاعیه نویسان پرسپولیس بدانند همیشه و همه گاه «صداقت» جواب می‌دهد به خصوص وقتی بدانی میلیون‌ها نفر تشنه شنیدن حرف‌های صادقانه‌اند.

محمد قراگزلو / عصر پنجشنبه وقتی اطلاعیه باشگاه پرسپولیس درباره لغو جشن قهرمانی را می‌خواندم مدام به این فکر می‌کردم که این دشمن یا دشمنان فرضی چه کسانی هستند که سال‌هاست خرخره تیم محبوب پایتخت را چسبیده‌اند و رها نمی‌کنند. محتوای اطلاعیه البته چیز غریبی نیست و سال‌هاست باشگاه‌های‌مان، بخصوص این دانه درشت‌ترها با مخاطب قرار دادن «عده‌ای حاشیه‌ساز» یا «گروهی از بدخواهان و دشمنان» این دشمنان فرضی را هدف می‌گیرند تا حرف‌شان را بی‌ رودربایستی بزنند.
در این میان البته برخی دوستان همکار مطبوعاتی در باشگاه‌های بزرگ‌مان حضور دارند تا به پدید آورندگان اطلاعیه‌های اینچنینی توصیه کنند رسانه‌ها را از این دایره خارج کنند. متأسفانه این مشاوره‌ها فقط گاهی اوقات کارگر می‌افتد و با در نظر گرفتن اینکه رسانه، رسالت خودش را پی می‌گیرد، اطلاعیه‌هایی از این دست به شکل هوشمندانه‌تری منتشر می‌شود که جای نقد کمتری داشته باشد.
با این حال من به این اطلاعیه و نوشته‌هایی از این دست نقد دارم. به اینکه چرا پرده از نقاب این همه دشمنان پنهان و حاشیه‌سازان همیشه نامعلوم نمی‌افتد. به این معترضم که اگر باشگاه جوابی برای حاشیه‌سازان دارد چرا مستقیم و بی‌کنایه فرد، افراد یا گروه حاشیه‌ساز را معرفی نمی‌کند؟
بدبختانه آن بخش از فضای مجازی که با اخبار تیم‌های پرطرفدار درگیر شده به سخیف‌ترین شکل ماجرا، جای نقد را برای نازل‌ترین دیدگاه‌ها باز می‌گذارد و غالباً این نقدها خارج از دایره ادب و متانت عرضه می‌شود که طبیعتاً بازخورد مثبتی هم نخواهد داشت. این بخش از فضای مجازی بیشتر هدف بیانیه‌های فوق بوده و تا حدودی نیز به آنها اشاره می‌شود اما مشخص نیست چرا عزمی وجود ندارد تا مقابل این همه حاشیه‌سازی و مشکل‌آفرینی قد علم کند؟
کاپیتان پرسپولیس مدت‌هاست می‌گوید عده‌ای تصمیم گرفته‌اند تا برای پرسپولیس حاشیه درست کنند و سد راه موفقیت‌هایش شوند اما یک بار شفاف و راحت نگفته اینها چه کسانی هستند که مدام در پی سنگ انداختن جلوی پای پرسپولیس بوده و تمام هم و غم‌شان را گذاشته‌اند تا این تیم را به خاک سیاه بنشانند.
این ادبیات در وجوه دیگری در اطلاعیه‌های باشگاه پرسپولیس هم تبلور می‌یابد. اینکه عده‌ای بسط نشسته‌اند تا پرسپولیس به نتایج دلخواهش نرسد بعد فنی قضیه است اما انگار گروه دیگری -‌یا شاید همان گروه‌- هم باشگاه را هدف گرفته‌اند تا اعضای هیأت مدیره‌اش مدام به هم بتازند و با  نفاق و تفرقه‌افکنی سیستم مدیریتی باشگاه را از هم بپاشانند.
 این گروه احتمالاً باعث می‌شوند تا اسپانسر باشگاه به موقع پول ندهد یا اگر سر موعد پول پرداخت می‌کند، خیلی زود بودجه در جایی دیگر هزینه شود و موعد پول دادن به بازیکنان که رسید دست باشگاه خالی بماند و تیم به هم بریزد. این گروه احتمالاً آنقدر قدرتمند و با نفوذ است که می‌تواند کاری کند تا یکی از اعضای هیأت مدیره قهر کند و به جلسات نرود، تیم‌های پایه پول نگیرند و مدام ببازند، جشن قهرمانی خود به خود لغو شود و خبر لغوش به استعفای مدیرعامل باشگاه گره زده شود و... ‌انگار هر چه اتفاق بد و شر است از این گروه حاشیه‌ساز نشأت می‌گیرد که آرزو به دل ماندیم یک بار هم که شده اسم و آدرس‌شان را بدانیم و شیرفهم شویم که اینها همان بدخواهان، حاشیه‌سازان و دشمنانی هستند که سال‌هاست پس پرده، آن همه قهرمانی و پیروزی را از پرسپولیس گرفتند و هر‌بار باعث تغییرات مدیریتی، اعتصاب درون تیم و هزار و یک مشکل کوچک و بزرگ دیگر در این باشگاه شدند. گروهی احتمالاً چند هزار نفره و فوق‌العاده قدرتمند که در اتاق فکری مخوف و تاریک جمع می‌شوند و راه‌های آسیب زدن به پرسپولیس را هر روز و هر روز مرور می‌کنند بدون اینکه احتمالاً وظیفه یا سرگرمی دیگری داشته باشند!
وقتی برای بار دوم اطلاعیه باشگاه پرسپولیس را می‌خوانم به این فکر می‌کنم که کاش باشگاه پرسپولیس محتوای اطلاعیه اخیرش را به جای مخاطب قرار دادن این گروه «همواره بدخواه»  به ذکر علل لغو جشن قهرمانی اختصاص می‌داد، که اگر اینگونه می‌شد نه آن حاشیه‌سازان در سایه نشسته بادی به غبغب می‌انداختند و با این همه توجه (!) فربه‌تر می‌شدند نه کسی از این همه مخفی‌کاری ناراحت می‌شد. شاید بد نباشد اطلاعیه‌نویسان پرسپولیس بدانند همیشه و همه‌گاه «صداقت» جواب می‌دهد، به خصوص وقتی بدانی میلیون‌ها نفر تشنه شنیدن حرف‌های صادقانه‌اند و حتی اگر زخمی خورده باشند حداقل برای لحظاتی آرام می‌گیرند.

captcha
تازه ها
بیشتر