فوتبال ایران / شناسه خبر: 100625 / تاریخ انتشار : 1398/5/22 04:52
|
پیشنهادی برای طرح لباس تیم ملی ایران

پرچم ایران بپوشید

علیرضا مویدی‌فر / هیچ ترکیبی گویاتر و منسجم‌تر از ترکیب سه رنگ پرچم برای این لباس ملی نیست. تیم ملی ایران نماد ملت ایران است.

علیرضا مویدی‌فر / پرچم نماد یک ملت، یک گروه یا یک سازمان است. نشانه تعلقی که تک‌تک اعضای آن جوامع، به ارزش‌ها، باورها، ایده‌آل‌ها و آرمان‌های آن دارند. فرق نمی‌کند که پرچم یک شرکت باشد، یک باشگاه ورزشی یا یک کشور.
آنها که پرچم متبوع خود را بر سردر یا روی میز کار یا یقه لباسشان نصب کرده یا برمی‌افرازند، با همتایان‌شان، میثاق مشترکی می‌بندند تا از هر آنچه باعث رشد، تعالی و تکامل ارزش‌های نشان‌شان می‌شود دفاع کرده و به آن متعهد بمانند.
فدراسیون فوتبال ایران، اخیراً قرارداد تازه‌ای با یک برند لوازم ورزشی، جهت تأمین نیازهای تیم‌های ملی منعقد کرده است. اینجا بحث کیفیت و منشأ تولید لباس تیم ملی را رها می‌کنیم و آن را به نسبت دوری و نزدیکی به میدان منیریه وامی‌گذاریم. آنچه مورد توجه است، طرح و رنگ لباس‌هاست.

با نگاهی به گذشته‌های دور و نزدیک تیم ملی، رنگ پیراهن تیم، همواره یکی از رنگ‌های پرچم ایران، یعنی سبز، سفید یا قرمز بوده و این تنوع رنگ‌ها با حاشیه و نقش‌هایی کمابیش، همواره به چشم خورده است. در سالیان اخیر اما، رنگ سفید، رنگ غالب کیت اول تیم ملی ایران بوده و برای کیت دوم، رنگ قرمز را برگزیده‌اند. هیچ ایرادی هم ندارد و در طول تاریخ تیم ملی، بارها اتفاق افتاده است اما شاید جامع‌ترین و برجسته‌ترین رنگ‌بندی لباس ملی فوتبال ما، همان ترکیبی است که پرچم کامل ایران را می‌نمایاند. یعنی پیراهن سبز، شورت سفید و جوراب قرمز. ترکیبی که با آن به المپیک و جام جهانی رفتیم و بارها قهرمان آسیا شدیم.

بد نیست حالا که برند تازه، طراحی لباس تیم ملی را برعهده گرفته، به این نکته هم گوشه چشمی بیندازد. ترکیبی که شاید برای بیش از دو دهه، به بوته فراموشی سپرده شده است. هرچند انتخاب هر رنگی جدا از سه رنگ پرچم ایران، برای هر تیم ملی ایرانی، نهایت کج‌سلیقگی است اما در عین خوشرنگی لباس‌های سالیان اخیر تیم ملی فوتبال، هیچ ترکیبی گویاتر و منسجم‌تر از ترکیب سه رنگ پرچم برای این لباس ملی نیست. تیم ملی ایران نماد ملت ایران است. پس باید پرچمدار ملت ایران در مجامع و میادین ورزشی باشد. چرا این پرچم را در هر فرصتی، به چشم جهانیان آشناتر نکنیم؟ بیایید با نگاهی به دوران افتخارآمیز فوتبال ایران در مقطع طلایی‌اش، دوباره پرچم ایران را بر تن فرزندان ایران بپوشانیم. رخدادی که می‌تواند، همبستگی ملی و وفاق عمومی بر سر آرمان‌های تیم ملی فوتبال ایران را که در سالیان اخیر به دلایلی که همه می‌دانند مخدوش شده، بیش از پیش تقویت کند. بیایید پرچم بپوشیم.

captcha
تازه ها
بیشتر