ورزش جهان / شناسه خبر: 100606 / تاریخ انتشار : 1398/5/19 13:49
|
ستاره ژاپنی، مسئول فنی حریف تیم ملی

کامبوج با هوندا مقابل ایران

تیم ملی کامبوج در شرایطی مقابل ایران قرار می‌گیرد که مسئول فنی‌اش کیسوکه هوندا است. ستاره سابق تیم ملی ژاپن که البته هنوز بازنشسته نشده اما در 33 سالگی چالش جدیدی را با کامبوج آغاز کرده است.

ستاره ژاپنی، مسئول فنی کامبوج

امیر اسدی / کامبوج یکی از حریفان ناشناخته ایران در مقدماتی جام جهانی 2022 است. حریفی که در آخرین رنکینگ فیفا رتبه 170 را در اختیار گرفته و در تمام تاریخ فوتبال خود عنوانی به‌دست نیاورده. کامبوج با تنها 2 لژیونر که در لیگ مالزی بازی می‌کنند، هر چند ناشناخته است اما قطعا نمی‌تواند حریف گردن‌کلفت و پر دردسری برای ایران باشد. این تیم البته به یک دلیل، از سال 2018 مورد توجه قرار گرفته و آن‌هم حضور کیسوکه هوندا- ستاره سابق تیم ملی ژاپن – در ترکیب کادرفنی‌اش است.

کیسوکه هوندا فوتبال خود را در ناگویا آغاز کرد، سپس به ونلو در هلند رفت و درخشید تا زسکا مسکو برای خرید او پا پیش بگذارد و ستاره آن روزهای فوتبال آسیا را شکار کند. هوندا بعدها به میلان رفت و یکی از بازیکنان ثابت این تیم هم بود. او بعد ازپایان حضور در میلان به پاچوکا در مکزیک رفت و فصل 2019-2018 را نیز در ملبورن‌ویکتوری استرالیا سپری کرد. فصلی که با انجام 20 بازی و به ثمر رساندن 7 گل برای هوندا به پایان رسید.

هوندا که نشان داده علاقه ویژه‌ای به مربیگری دارد، آگوست 2018 و در حالی که هنوز برای ملبورن‌ویکتوری بازی می‌کرد مدیر فنی تیم ملی کامبوج شد. هوندا با توجه به مفاد قرارداد با فدراسیون فوتبال کامبوج، وظیفه داشت هر هفته جلسه فنی را با دستیارانش برگزار کند. گاهی حضوری و گاهی هم غیر حضوری و از طریق کنفرانس تلفنی. هوندا برای روزهایی که نمی‌توانست در تمرین تیم ملی کامبوج هم شرکت کند، فیلیکس دالماس آرژانتینی را به این کشور می‌فرستاد تا جانشین او شود و بازیکنان را تمرین بدهد. هوندا در تاریخ 10 سپتامبر 2018 برای نخستین بار روی نیمکت کامبوج نشست و مقابل مالزی با نتیجه 3 بر یک شکست خورد.

فیلیکس دالماس آرژانتینی که رابطه نزدیکی هم با هوندا دارد، توسط او به کادرفنی تیم ملی کامبوج راه یافته و عنوان سرمربی را در اختیار گرفته. دالماس سابقه دوره کوتاهی بازی در لیگ ژاپن و در ترکیب تیم‌هایی چون کیوتو و پلازا لونیا را در کارنامه دارد. او به علت چند سال بازی در ژاپن با هوندا آشنا شده و به همین دلیل مسیر حضور در کادرفنی تیم ملی کامبوج را به راحتی طی کرده. دالماس مهره مورد اطمینان کیسکوکه هوندا در تیم ملی کامبوج است که در غیاب او نفر اول کادرفنی این تیم محسوب می‌شود.

کیسوکه هوندا اما در 33 سالگی و برای بازی با باشگاه ونلو در هلند توافق کرد اما خیلی زود طرفین زیر قول و قرارها زدند و انتقال ستاره سابق تیم ملی ژاپن به اردی‌ویژه منتفی شد. فعلا باشگاه‌هایی از ژاپن برای استخدام هوندا ابراز علاقه کرده و در صدد شکار این چپ‌پای تکنیکی و باتجربه هستند. هوندا که 98 بازی ملی انجام داده و 37 گل نیز برای ژاپن به ثمر رسانده، فعلا تمرکز خود را روی موفقیت تیم ملی کامبوج گذاشته و در حال ساخت تیمی قدرتمندتر از قبل برای حضوری موفق در مسابقات مقدماتی جام جهانی 2022 است.

تیم ملی کامبوج البته در آخرین بازی تدارکاتی خود نیز نتوانست نتیجه مناسبی کسب کند. این تیم در خانه مقابل بنگلادش بازی کرد و با نتیجه یک بر صفر مغلوب شد. بنابراین از حالا می‌توان گفت کیسوکه هوندا کار سختی برای مقابله با تیم‌های قدرتمندی همچون ایران، عراق و بحرین خواهد داشت. تیم‌هایی که به کامبوج در قواره یک تیم مدعی نگاه نمی‌کنند و از حالا 6 امتیاز بازی رفت و برگشت را به حساب خود واریز کرده‌اند. مگر اینکه هوندا مثل دوران بازیگری، برای مربیگری هم ایده‌هایی داشته باشد و بتواند روزهای موفقی را در چالش جدید خود پشت سر بگذارد. 

   

captcha
تازه ها
بیشتر