ورزش ایران / شناسه خبر: 100597 / تاریخ انتشار : 1398/5/18 15:45
|
رکوردگیری جهانی بدون حضور ستاره‌های وزنه‌برداری کلید خورد

مدعیان لبه تیغ ایستادند

لیست نهایی مسافران اعزامی به رقابت‌های جهانی درحالی بعد از انجام رکوردگیری جهانی وزنه‌برداری در نور اعلام نشد که تعداد زیادی از ستاره‌های نامدار وزنه برداری ایران نیز در این رقابت گزینشی غیبت داشتند.

رضاعباسپور - اگرچه قرار بود رکوردگیری جهانی وزنه برداران در اردوی  نور به عنوان مرحله نهایی گزینش ملی‌پوشان اعزامی به تایلند به حساب بیاید، اما تشدید آسیب دیدگی تعدادی از وزنه‌برداران، همچنین انصراف برخی از ستاره‌های عنواندار از این رقابت انتخابی، پرونده گزینش تیم اعزامی به رقابت‌های جهانی 2019 تایلند را تا روز 25 مردادماه باز گذاشته است.

البته بدون در نظر گرفتن برخی موانع که فعلا کادر فنی را مجاب کرده تا روز 25 مردادماه (مهلت پایانی اعلام اسامی تیم ملی وزنه‌برداری به کمیته برگزاری مسابقات) قید اعلام لیست نهایی مسافران اعزامی به رقابت‌های جهانی را بزند، می‌توان پیش بینی کرد که چه کسانی مسافر تایلند می شوند. در همین راستا با بررسی عملکرد فنی ملی‌پوشان مدعی پوشیدن دوبنده جهانی وزنه‌برداری، نگاهی می اندازیم به وضعیت گزینه‌هایی که توانمندی و شرایط بهتری برای اعزام به رقابت‌های جهانی را دارند.

درخشش قشقایی در رکوردگیری

شاید یکی از اتفاقات امیدوار کننده در چندماه گذشته برای تیم ملی وزنه‌برداری ظهور یک پدیده آینده‌ دار در اوزان پایین (سبک وزن) در اردوی آماده‌سازی جهانی وزنه‌برداری است. وزنه‌برداری ایران در سالهای گذشته اگرچه در اوزان سبک وزن (55، 62 و...)  همواره تک چهره‌های شاخصی همچون سید مهدی پانزوان، مرتضی رضاییان، مجید عسگری و... داشته است، ولی هر یک از این نفرات با تمام شایستگی و توانی که داشتند، بدلایل مختلف خیلی در کسب مدال های جهانی رده سنی بزرگسالان توفیق و استمرار نداشتند. البته مطمئنا قدرت عجیب وزنه‌برداران شرق‌آسیایی و هم ‌قاره‌ای در اوزان سبک نیز همواره در طول این سالها مزید بر علت بوده است. اما بعد از رکوردگیری جهانی وزنه‌برداران در پایان اردوی سطح دریای تیم ملی در شهرستان نور، حافظ قشقایی در دسته 55 کیلوگرم برای کسب دوبنده جهانی وزنه‌برداری با نظر کادرفنی روی تخته رفت و با درخشش خود در این رقابت گزینشی، نویدبخش ظهور پدیده‌ای جدید برای سبک وزن ایران بعد از مدت‌ها انتظار بود. قشقایی با ثبت وزنه‌های ارزشمند 120کیلوگرم در حرکت یکضرب، 150 کیلوگرم در دوضرب و بدست آوردن مجموع 270 کیلوگرم، رکوردی بالاتر از رکوردهای نایب قهرمان وزنه‌برداری جهان در رقابت‌های جهانی 2018 ترکمنستان ثبت کرد. زیرا نفر دوم رقابت های جهانی ترکمنستان یعنی آرلی چونتی از کشور قزاقستان در عشق آباد با مهار وزنه‌های 120 کیلوگرم در حرکت یکضرب، 138 کیلوگرم در دوضرب و مجموع 258 کیلوگرم صاحب عنوان نایب قهرمانی این وزن در رقابت‌های جهانی شده بود. بنابراین قشقایی را می توان از حالا یکی از گزینه‌های اصلی کادرفنی برای اعزام به رقابت‌های جهانی 2019 تایلند دانست. البته اگر تا زمان اعزام مشکلی خاصی برای او رخ ندهد.

رقابتی میلیمتری برای تصاحب دوبنده جهانی

رقابت وزنه‌برداران 89 کیلویی اردونشین در رکوردگیری گزینشی مسابقات جهانی 2019، بین علی میری، محمدزارعی و مسعود چترای، 3 وزنه‌بردار مدعی حاضر در این وزن برگزار شد. اگرچه دسته 89 کیلوگرم جزو اوزان المپیکی به شمار نمی‌رود و رقابت جهانی در این وزن نسبت به اوزان المپیکی قطعا از حساسیت و شور و هیجان کمتری برخوردار است، اما این سه وزنه‌بردار جزو مدعیان پوشیدن دوبنده تیم ملی در رقابت‌های جهانی به شمار می رفتند و به همین دلیل شرایط برای انتخاب بهترین وزنه‌بردار در این وزن قدری مشکل بود.البته هر 3 وزنه‌بردار یعنی علی میری، محمدزارعی و مسعود چترایی رقابتی پایاپای و نسبتا برابر با یکدیگر داشتند. به طوریکه کادرفنی برای انتخاب یک یا 2 وزنه‌بردار اعزامی به جهانی در این وزن کار سختی دارد و با توجه به شرایط تمرینی و وضعیت روحی وزنه‌برداران، درنهایت نظرش را اعلام می کند. در این رکوردگیری میری به ترتیب با ثبت وزنه‌های 166 کیلوگرم در یکضرب، 210 کیلوگرم در دوضرب و مجموع 376 کیلوگرم؛ محمد زارعی با ثبت وزنه‌های 172 کیلوگرم در یکضرب، 203 کیلوگرم در دوضرب و مجموع 376 کیلوگرم  و در نهایت مسعود چترایی با مهار وزنه‌های 166 کیلوگرم در حرکت یکضرب، 205 کیلوگرم در دوضرب و مجموع 371 کیلوگرم خود را نشان دادند. با این شرایط باید منتظر ماند و دید که تشخیص نهایی کادرفنی برای انتخاب نماینده‌های جهانی وزنه‌برداری ایران برای اعزام به تایلند در این وزن چه خواهد بود. رکوردهای ثبت شده در این وزن توسط میری، زارعی و چترایی رکوردهایی فراتر از رکوردهای جهانی ثبت شده در این وزن در رقابت های جهانی ترکمنستان به شمار می‌رود.

قدرتنمایی دهدار درغیاب مرادی و رستمی

یکی دیگر از نقاط قوت رکوردگیری تیم ملی، رقابت 2 وزنه‌بردار جوان و خوش‌آتیه کشورمان در دسته 96 کیلوگرم بود. وزنی که یکی از اوزان المپیکی به شمار می‌رود و به واسطه درخشش سهراب مرادی برای ما یکی از اوزان مهم به شمار می‌رود. رضا دهدار و سید ایوب موسوی در رکوردگیری جهانی نور، در غیاب کیانوش رستمی و سهراب مرادی رقابتی جذاب را به نمایش گذاشتند. سهراب مرادی به خاطر مصدومیت شدیدی که از ناحیه کتف داشت، در هانوفر آلمان مشغول درمان است و مسابقات جهانی را هم قطعا به همین دلیل از دست داده است. کیانوش رستمی هم که مدت‌ها است بی‌خیال تمرین دسته جمعی و اردویی شده و به صورت انفرادی تمریناتش را انجام می‌دهد. به همین دلیل او نیز در رکوردگیری تیم ملی حاضر نبود و باید دید در نهایت با چه شرایطی قرار است کادرفنی تیم ملی وضعیت رکوردی او را برای حضور در میدان جهانی تایلند محک بزند. اما سوای این دوچهره شاخص اما غایب در رکوردگیری، رضا دهدار، ستاره جوان خوزستانی تیم ملی وزنه‌برداری با مهار وزنه‌های 170 کیلوگرم در حرکت یکضرب، 218 کیلوگرم در دوضرب و مجموع 388 کیلوگرم خوش درخشید و با قدرتنمایی در این رقابت شانس خود را برای جهانی شدن نسبت به همتای نامدار خوزستانی خود یعنی سید ایوب موسوی افزایش داد. سید ایوب موسوی دارنده نشان برنز جهان در رقابت‌های جهانی 2017 آمریکا نیز در این رکوردگیری با مهار وزنه‌های 174 دریکضرب، 210 در دوضرب و مجموع 384 کیلوگرم پایین تر از حد انتظار کادرفنی و علاقه‌مندان به این رشته روی تخته حاضر شد. در نهایت کادرفنی در این وزن نیز باید از بین رستمی، دهدار و موسوی 2 وزنه‌بردار را برای جهانی شدن گزینش کنند. البته با این تفاسیر شانس رستمی و دهدار برای جهانی شدن نسبت به موسوی بیشتر است.

شانس برابر بیرالوند و حقوقی

در دسته 102 کیلوگرم که وزن المپیکی به شمار نمی‌رود، رضا بیرالوند و امیرحقوقی از شانس برابری برخوردارند. بیرالوند در رکوردگیری جهانی نور بخاطر اینکه تازه از بند مصدومیت خلاص شده با هماهنگی کادرفنی فقط دو حرکت را برای خود ثبت کرد. او در این رقابت با مهار وزنه 170 کیلوگرم در یکضرب و 210 کیلوگرم در دوضرب با مجموع 380 کیلوگرم به کار خود خاتمه داد. حقوقی هم قدری بیشتر از همتای ملی‌پوش خود با ثبت وزنه های 173 یکضرب، 210 دوضرب و مجموع 383 کیلوگرم، امیدوار به کسب دوبنده جهانی وزنه‌برداری برنامه خود در رکوردگیری نور را به نحو مطلوب جمع کرد.

هاشمی به حد نصاب کادر فنی رسید

علی هاشمی ملی پوش دسته 109 کیلوگرم که وزن المپیکی به شمار می‌رود، چندی پیش مصدوم شد و به خاطر دردی که در دست داشت، اردوی تیم ملی را ترک کرد و در زادگاهش ایلام ضمن درمان آسیب‌دیدگی‌اش تمرینات خود را دنبال کرد. او در اردوی مازندران تیم ملی را همراهی نکرد اما  با ثبت وزنه‌های 170 کیلوگرم در یکضرب، 210 کیلوگرم در دوضرب و مجموع 380 کیلوگرم در تمرینات انفرادی خود موفق شد به حدنصاب تعیین شده توسط کادرفنی برسد. به همین دلیل او نیز بواسطه انصراف کیاقدمی از شرکت در رکوردگیری تیم ملی قطعا یکی از گزینه‌های اصلی کادرفنی برای اعزام به مسابقات جهانی 2019 تایلند به شمار می‌رود.

علی‌حسینی انصراف داد، دادرس اوت کرد!

چهره شاخص رکوردگیری جهانی تیم ملی وزنه‌برداری دردسته فوق سنگین بازهم علی داودی جوان شایسته و آینده دار این دسته وزنی بود. داودی با ثبت وزنه‌های 200 کیلوگرم در حرکت یکضرب، 242 کیلوگرم در دوضرب و مجموع 442 کیلوگرم هم بیشترین وزنه‌ها را در این مسابقه گزینشی به نام خود ثبت کرد و هم اینکه حضورش را در رقابت‌های جهانی 2019 قطعی کرد. درخشش داودی در رکوردگیری جهانی نور در شرایطی رخ داد که سعید علی‌حسینی ستاره فوق سنگین ایران در عین ناباوری به خاطر تشدید آسیب‌دیدگی کشاله رانش از وزنه زدن انصراف داد و محسن دادرس دیگر فوق سنگین اردونشین کشورمان نیز با 3 بار ناکامی در مهار وزنه 235 کیلوگرمی در حرکت دوضرب اوت کرد و حذف شد. البته اعضای کادر فنی از وضعیت تمرینی دادرس راضی بودند، اما قطعا با این شرایط در دسته فوق سنگین دیگر باید قید اعزام سعید علی‌حسینی را زد و او را نیز یکی از ستاره‌های ناکام وزنه‌برداری ایران در آستانه اعزام به رقابت‌های جهانی نام گذاری کرد.

5/ 1

 

 

 

 

 

 

captcha
تازه ها
بیشتر