فوتبال ایران / شناسه خبر: 100539 / تاریخ انتشار : 1398/5/13 12:39
|
لوگوی استقلال چرا به تمسخر گرفته شد؟

آنتی صدا و سیما

باشگاه استقلال در سال‌های اخیر به دفعات با سازمان صداو سیما وارد تنش شده که این وضعیت ناشی از بی‌احترامی‌هایی است که از سوی برخی مجریان این سازمان به باشگاه استقلال شده.

حمیدرضا عرب/اصول برنامه‌سازی و مجری‌گری ایجاب می‌کند که فرد با آگاهی کامل نسبت به تمام موضوعاتی که در برنامه به کار خواهد برد، مقابل دوربین یا میکروفن قرار بگیرد. یک مجری باید از رفتارهای هیجانی عمیقاً دوری کند. به قول خودمان ناگهان جو زده نشود و از ادبیات کوچه و بازاری دوری جوید و با وجود اینکه نرم، ساده و گیرا سخن می‌گوید اما لحظه‌ای از دایره ادب دور نشود. فرق بسیاری است میان شوخی و نمک ریختن با دست انداختن و به تمسخر گرفتن اما گاهی مجریان به حدی از قاعده خارج می‌شوند که مرز میان این دو را از یاد می‌برند و با به کاربردن ادبیات نادرست آزردگی خاطر میلیون‌ها هوادار را باعث می‌شوند.

                                                                                                                  ***
  
باشگاه استقلال حق دارد نسبت به تمسخر توهین‌آمیز یکی از مجریان صدا و سیما حساس باشد و اعلام کند که تمام روابطش را با این سازمان به حالت تعلیق در می‌آورد. باشگاه استقلال پیش‌تر هم بابت بی‌حرمتی یکی دیگر از مجریان صدا و سیما آزرده خاطر شده بود. از یاد نمی‌بریم رفتار زشتی که علی ضیا، یکی از مجریان بی‌مزه صدا و سیما با پرویز مظلومی داشت و چگونه شخصیت زحمتکش و فعال تاریخ باشگاه استقلال را با الفاظ ناشایست و یک شوخی نابجا زیر پا گذاشته بود. آن روزها نیز هجمه بسیاری علیه علی ضیا و صدا و سیما به پا شد و بسیاری از هواداران استقلال در صفحات مجازی نسبت به نوع بیان علی ضیا انتقادهای بسیاری کردند که در نهایت این مجری مجبور به عذرخواهی شد؛ هر چند که علی ضیا همچنان به رفتار نه چندان مؤدبانه‌اش ادامه می‌دهد و حتی از دست انداختن میهمان‌هایی که خودش به برنامه‌اش دعوت می‌کند، ابایی ندارد.
 کمی قبل‌تر ماجرای بی‌احترامی اخیر در برنامه سلام صبح بخیر نیز صدا و سیما در اعلام برنامه رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا دچار اشتباه بزرگی شد که باشگاه استقلال در آن خصوص نیز بیانیه‌ای را صادر کرد. ماجرای آن روز برمی‌گشت به بدسلیقگی (اگر تعمدی ندانیم) خبرنویس یکی از شبکه‌ها که نمی‌دانست وقتی پای بازی‌های آسیایی و بین‌المللی در میان است باید در مقابل نام استقلال از نام ایران استفاده کند اما فقدان سواد رسانه‌ای در میان برخی از کارمندان این ارگان سبب شد تا آن روز نیز باشگاه استقلال نسبت به رفتار انجام شده واکنش نشان دهد.
در واقع باشگاه استقلال و مردان تأثیرگذارش بارها از جانب مجریان صدا و سیما زخم خورده‌اند و حتی به یاد داریم که عادل فردوسی‌پور در دوران اوج برنامه نود که حالا از حرکت ایستاده در مقابل قهرمانی‌هایی که استقلال با مربیگری قلعه‌نویی به دست می‌آورد چگونه با سرمربی آن روزهای استقلال رفتار می‌کرد و چه بیان تحقیرآمیزی داشت.
 به هر حال دایره‌ای از بی‌احترامی‌ها و اشتباهات بزرگ است که حالا صداوسیما را در میان افکار استقلالی‌ها به رسانه‌ای ضد خود بدل ساخته است و با اینکه کم گزارشگر و مجری استقلالی و مؤدب در این ارگان وجود ندارد اما همیشه بی‌احترامی‌ها و به سخره گرفتن‌ها بوده که در ذهن هواداران میلیونی باشگاه استقلال باقی مانده است.
 این ماجرا نیز برای همیشه در ذهن هواداران این باشگاه حک خواهد شد چرا که آقای مجری که انگار نمی‌داند کری‌های خارج از برنامه با همکارانش را نباید به وسط یک برنامه زنده پربیننده بکشاند و آن گونه لوگوی باشگاه را به تمسخر بگیرد، حالا حساسیت‌های استقلالی‌ها را صدچندان کرده و این ذهنیت را به وجود آورده که هر از گاهی باید شاهد بی‌احترامی به یک باشگاه مردمی بود و انگار هیچ انگیزه‌ای در صداوسیما برای ممانعت با رفتار این افراد وجود ندارد؟!
 آن لوگو شاید از دید آقای مجری آنقدر بی‌اهمیت بوده که با آن ادبیات سخیف به مضحکه گرفته شده اما برای هواداران این باشگاه دارای قداست است و به مانند پرچم مشترک میلیون‌ها هوادار دارای اهمیت و احترام است.
عذرخواهی آن مجری و عذرخواهی صدا و سیما شاید تا حدودی بر این درد مرهم بگذارد اما یقیناً باعث فراموشی این بی‌حرمتی‌ها نخواهد شد و شاید برای ارگانی به اهمیت صدا و سیما به جهت از دست ندادن مخاطبان استقلالی‌اش بهترین راه برای بازگرداندن اعتماد استقلالی‌ها تجدیدنظر کلی درباره شیوه آموزش مجریانش باشد تا اینگونه خود نیز اعتبار چندین ساله‌ای که ذره ذره جمع کرده  با به کارگیری افراد ناوارد از دست ندهد.

captcha
تازه ها
بیشتر