فوتبال ایران / شناسه خبر: 100510 / تاریخ انتشار : 1398/5/11 15:17
|
هنوز فصل شروع نشده زخم های فوتبال ورشکسته سر باز کرده است

نصف لیگ درگیر بی پولی، اعتراض و اعتصاب

همه می گویند چرا ورزشگاه‌هایمان استاندارد نیست؟چرا لیگ را شروع نمی کنید؟چطور فدراسیون تاریخ شروع لیگ را اعلام نمی کند؟این سردرگمی تا کی قرار است ادامه داشته باشد؟اینها و سوالاتی از این دست نقل محافل فوتبالی و رسانه ها بوده و همه به نوعی منتظرند تا چرخ لیگ بگردد و دوباره تنور رقابت‌های باشگاهی داغ شود.

اعتصاب واژه آشنای لیگ برتر

 

داستان ، داستان تکراری  و غم انگیزی است اما این فوتبال ورشکسته در بالاترین سطحش آنقدر مشکل دارد که شاید اگر شروع نشود بهتر باشد.یعنی نه اینکه ما نخوایهم شروع بشود بلکه مشکلات مالی مثل هر سال و هر ماه آنقدر پررنگ و تکان دهنده است که به نوعی فوتبال باشگاهی را به قهقرا برده  و آزار می دهد.

هنوز لیگ شروع نشده حداقل یک چهارم تیم های لیگ برتر دچار مشکلات شدیدی مالی هستند و تمرینات شان تعطیل شده یا در آستانه تعطیلی است.در واقع مشکلات مالی عدیده  و بزرگ در همین مقطع پیش فصل یقه تیم ها را چسبیده و لیگ برتر را این بار از زاویه تیم‌های شرکننده در آن با چالشی دیگر مواجه کرده است.

اولین تیمی که دچار این مشکلات شد فولاد خوزستان بود.مشکلاتی که باعث شد بازیکنان فولاد به خاطر نگرفتن معوقه هایشان و جرایمی که باشگاه برایشان در نظر گرفته بود اعتصاب کنند و این تیم برای شرکت در جام شهدا حاضر نشود.

اعتصاب؛این دیگر کلمه غریبی در فوتبال ایران و لیگ برتر نیست .اگر تا فصل گذشته در لابه لای فصل این زخم سر باز می کرد و منجر به تعطیلی روند تمرینات تیم‌ها می شد حالا قبل از شروع فصل عیان شده و از همین حالا می توان پیش بینی کرد که چه فصل دشوار و پرحاشیه ای پیش روی فوتبال ایران است.فصلی که تورم اقتصادی،آثارش را در تیم های بزرگ و کوچک گذاشت و با چند برابر شدن دستمزدها ،خطر تعویق مطالبات بازیکنان آن هم در حجم بیشتر، تقریبا نیمی از باشگاه‌های لیگ برتری را تهدید می کند.

پدیده لیگ پول و امکانات ندارد

 

برای اینکه بدانید همین حالا شرایط  چگونه است باید یادآوری کنیم چهار تیم لیگ برتری یا تمرینات شان را تعطیل کرده اند یا با اعتصاب و تعطیلی تمرین یک مو فاصله دارند.

چند روز قبل بود که یحیی گل محمدی سرمربی پدیده مشهد مصاحبه ای با سایت باشگاهش انجام داد و از شرایط گله کرد.اینکه گل محمدی آرام اینطور به جوش و خروش آمده شاید کمی عجیب باشد اما آنچه اهمیت دارد اصل موضوع یا همان بی پولی و مشکلات مالی است.گل محمدی در این مصاحبه گفته بود:«بارها گفتند حمایت می‌کنند اما متاسفانه وعده‌ وعیدهای زیادی که پس از آسیایی شدن دادند، هیچ‌یک عملی نشد. شهردار مشهد به ما گفت مجسمه تان را می سازیم و حتی در بازی آخر قول پرداخت پاداش را داد و قول هایی دیگر که هیچ یک محقق نشد و از سوی دیگر، متاسفانه نشد اردوی خوبی برگزار کنیم.»

گل محمدی البته همه مشکلات را به مسوولان اورزش استانش متوجه نکرده بود:«از مسوولان باشگاه هم می‌خواهم توجه بیشتری برای فراهم کردن امکانات داشته‌باشند تا بتوانیم با برنامه‌ریزی صورت‌گرفته در مسیر مناسب قدم برداریم. واقعا تا به امروز شرایط راضی‌کننده نبوده و سنگ های بزرگی جلوی پای ما وجود دارد.»

دو روز بعد از آن تمرینات پدیده به مدت دو روز تعطیل شد.البته گفته شد این تعطیلی به خاطر فشار تمرینات 40 روزه بوده اما شرایط مالی و امکانات محدود تیم هم از دلایل این اتفاق بود.این اتفاقات در حالی رخ می دهد که این تیم فصل قبل عملکرد فوق العاده ای داشت و با فوتبال زیبا و هدفمندی که بازی کرد سر آخر به پلی آف لیگ قهرمانان هم رسید.

پارس جم مسوول مشکلاتش را نمی شناسد

 

بعد از پدیده که بالانشین بود نوبت به پارس جم جنوبی رسید.تیمی که فصل قبل عملکرد خوبی داشت و در اولین فصل حضور در لیگ برتر نمایش قابل توجهی داشت با سرمربی و بازیکنان جدید به چاله مشکلات مالی افتاد. تمرین عصر روز سه شنبه این تیم به خاطر مشکلات مالی تعطیل شد و فراز کمالوند در مصاحبه ای مفصل از مشکلات تیمش گفت:« هیچ کس این تیم را گردن نمی گیرد. الان 53 روز است مربی این تیم شده ام. با هر کسی صحبت می کنیم و می گوییم الان اصلا پول ندهید. بگویید می خواهیم 3 ماه بعد ، 4 ماه بعد بدهیم. حتی دوستان حاضر به این نیستند که تعهد بدهند 4ماه بعد پول می دهند. نزدیک به 10 میلیارد همین الان بدهکار هستیم. تمام بازیکنانی هم که تا این لحظه جذب کردیم تعهد اخلاقی دادیم و روی حرف ما حساب کردند. بدون اینکه یک ریال پرداختی داشته باشیم.»

ذوب آهن آسیایی برای سفر به اهواز پول نداشت

-

 

اما پارس جم آخرین تیمی نبود که دچار این مشکل شد.ذوب آهن تنها نماینده باقیمانده ایران در لیگ قهرمانان آسیاست و باید 16 مردادماه مقابل الاتحاد تا بن دندان مسلح بازی کند اما این تیم هم به مشکل مالی برخورده است. ذوبی‌ها تا به اینجا هیچ پولی از قرارداد فصل جدید خود دریافت نکرده‌اند و علاوه بر آن پاداش‌ آسیایی و همچنین لیگ برتر آنها از فصل قبل باقی مانده است. این مشکلات مالی باعث عصبانیت علیرضا منصوریان شده و او همه شرایط را بر ضرر تیمش در آستانه جدال حساس آسیایی با الاتحاد می‌داند.عجیب اینکه این تیم برای سفر روز سه شنبه اش به اهواز نیز با بی پولی مواجه شد و مشکلات زیادی را پشت سر گذاشت.

نساجی خسته از این همه بی پولی  و کمبود امکانات

 

نساجی دیگر تیم لیگ برتری است که غیر از مساله مالکیتی – که دوباره عود کرده -  به لحاظ مالی و پرداخت به بازیکنانش هم دچار مشکلات جدی شده است. نساجی در حالی تمرینات پیش فصلش را انجام داد که 7-6 بازیکنی که از فصل گذشته در نساجی مانده‌اند، حتی 40 درصد از مبالغ قرارداد فصل گذشته‌شان را هم دریافت نکرده‌اند.

چند روز قبل بود که رضا مهاجری در میان همه اعتراض‌هایش به شروع نشدن لیگ اشاره ای هم به این مشکلات کرد:« امکانات قائم شهر واقعا در حد تیم لیگ دو هم نیست، آنها نه استادیوم خوبی دارند و نه کمپ خوبی. ما سه روز در قائم شهر حضور داشتیم و هر سه روز در زمین‌های مختلف تمرین می‌کردیم. برایم عجیب بود که ورزشگاه‌ها نه رختکن داشتند و نه دوش. مگر می‌شود که بازیکن تیم من کنار زمین با شلنگ آب دوش بگیرد؟ دوست دارم از لحاظ سخت‌افزاری حداقل یک شرایط خوب داشته باشیم، چون مازندران استانی ثروتمند است و هم نیروی انسانی خوبی دارد و هم توریست‌های زیادی به آنجا می‌روند. اما مسوولان ارزشی برای خواسته‌های مردم در قائم‌شهر قائل نیستند.»

گفتنی است نساجی بعد از دیدار دوستانه با گل گهر در تهران هیچ تمرینی انجام نداده و اعضای این تیم از شرایط موجود رضایت ندارند. از سوی دیگر مشخص نیست که تمرینات نساجی از چه زمانی دوباره آغاز خواهد شد و چه اتفاقاتی در انتظار باشگاه شمالی لیگ برتر است.

3

 

 

 

captcha
پربازدید ترین ها
بیشتر
تازه ها
بیشتر