فوتبال ایران / شناسه خبر: 100497 / تاریخ انتشار : 1398/5/8 19:20
|
استقلال ۱۵ تغییر داشته، چه توقعی از استراماچونی دارید؟

تقوی: فکر بدی نیست لیگ یک سال تعطیل شود

محمد تقوی توقع بیجا از آندره استراماچونی را جایز نمی‌داند. تقوی اعتقاد دارد که استقلال با ۱۵ تغییر جایی برای انتظارات اینچنینی باقی نگذاشته است.

تعطیلی لیگ به اعتقاد محمد تقوی بهترین تصمیم از سوی فدراسیون تاج است تا شاید زیرساخت‌های فوتبال ایران اصلاح شود. پیشکسوت باشگاه استقلال از وضعیتی که فدراسیون فوتبال به وجود آورده دفاع می‌کند و بر این باور است که یک بار برای همیشه باید مشکلات فوتبال ایران حل شود تا شاید مردم و آنها که به ورزشگاه‌ها می‌روند لذت بیشتری از فوتبال ببرند. فوتبال ایران در دوران گذار قرار دارد و تقوی کاملا به این موضوع واقف است. پیشکسوت خوش‌نام باشگاه استقلال با این موضوع وارد مصاحبه‌ای شد که مثل همیشه به استقلال و ماجراهایش کشید. محمد تقوی بی‌تعارف درباره استقلال هر تحلیل یا پاسخ درستی که به ذهنش رسید را بیان کرد. تقوی بر این باور است که باید به استراماچونی وقت داد چون او وارث تیمی شده که 15 تغییر داشته است.


آقای تقوی هر سال در این مقطع لیگ برتر قرعه‌کشی شده بود و تیم‌ها در حال برنامه‌ریزی برای ورود به مسابقات بودند اما هنوز خبری از قرعه‌کشی نیست و فدراسیون فوتبال در کش‌وقوس برگزاری لیگ نوزدهم است. حتی احتمال دارد که لیگ تا ماه‌های آتی هم برگزار نشود. آیا این تصمیم درست است؟


 سال گذشته اتفاقاتی در فوتبال ما رخ داد که زیبنده فوتبال نبود. ما باید از فوتبال لذت ببریم و شرایط در ورزشگاه‌ها نباید به گونه‌ای باشد که نتوانیم از فوتبال لذت ببریم. ما دیگر نباید شاهد اتفاقاتی که در ورزشگاه‌ها رخ داد، باشیم. چرا باید در ورزشگاه شاهد اشک نوجوانی باشیم که به خاطر پدرش که آسیب دیده نگران است. فدراسیون فوتبال اگر یک کار درست انجام داده باشد همین است. شاید تیم‌ها لطمه ببینند و تاخیر در شروع لیگ باشگاه‌ها را با مشکل مواجه کند اما اصل شکل‌گیری فوتبال این بود که ما از آن لذت ببریم.


حتی با تعطیلی لیگ هم موافقید؟


 بله، شدیداً با تعطیلی لیگ موافقم! حتی اگر شده یک سال فوتبال تعطیل شود تا همه زیرساخت‌های فوتبال حرفه‌ای شود، اشکالی ندارد. اگر می‌خواهیم لیگ‌مان را درست کنیم باید یک سال فوتبال را تعطیل کنیم. من با تعطیلی لیگ به شرط درست شدن زیرساخت‌ها موافقم. تأکید می‌کنم که ما باید از یک جایی شروع کنیم.


فکر نمی‌کنید که فدراسیون فوتبال در روزهای آتی به دلیل اتخاذ چنین تصمیمی با فشارهای زیادی مواجه شود؟


 تاج و دیگر مسوولان فدراسیون فوتبال باید محکم پای این موضوع بایستند. اگر لیگ منظمی می‌خواهیم باید یک بار برای همیشه این مشکل را برطرف کنیم.


در روزهای اخیر اتفاقاتی در استقلال رخ داد که مهم‌ترین آن جدایی علی خطیر بود. فکر نمی‌کنید این جدایی بیانگر عمق اختلاف‌ها در استقلال باشد؟


 خطیر مدیر خوبی است. او در این مدت که مسوولیت داشت سعی کرد کارها را روی اصول جلو ببرد اما از طرفی درگیری‌های گاه و بیگاه خطیر با این و آن باعث شد تا اندکی آرامش از استقلال سلب شود. من نمی‌گویم خطیر باید می‌رفت یا نباید می‌رفت، این یک بحث مدیریتی است اما اگر خطیر قدری آرام‌تر با مسائل کنار می‌آمد قطعا نتیجه کارش بهتر نمایان می‌شد. به نظر من برخی خبرها از کانال مدیریت بیرون می‌آمد. به اعتقاد من نباید این اتفاقات رخ می‌داد. قرار دادن برخی بازیکنان در مقابل تماشاگران از جانب ایشان درست نبود اما در نهایت موضوع مهم استقلال است. با این حال اعتقاد خودم این است که اگر خطیر می‌ماند بهتر بود. خطیر اختلافاتی با فتحی داشت که این مسائل باعث دوگانگی شده بود. در حال حاضر در استقلال ثبات و آرامش وجود ندارد که این به تیم لطمه می‌زند. استقلال باید با ثبات و آرامش پایش را به لیگ بگذارد و تا شروع لیگ باید این حاشیه‌ها از تیم برداشته شود.


 شما در مقطعی انتقادهایی نسبت به استراماچونی داشتید اما الان تغییر موضع داده‌اید. آیا تغییری در استقلال استراماچونی می‌بینید که این تصمیم را اتخاذ کرده‌اید؟

 

 چه الان که استراماچونی آمده چه آن زمان که شفر و منصوریان روی نیمکت مربیگری استقلال بودند همیشه سعی کردم شخصی باشم که از کادر فنی حمایت می‌کند به این دلیل که می‌دانم کادر فنی نیاز به حمایت دارد. خودم این فضا را چشیده‌ام و حس کرده‌ام و می‌دانم که مربیان شرایط سختی را سپری می‌کنند. چرا باید از مربیان انتقاد بی‌مورد شود؟ خودم مربیگری کردم و حساسیت‌هایش را می‌دانم اما گاهی اتفاقاتی رخ می‌دهد که مجبور می‌شوم انتقاد کنم. حتی اگر تماشاگران استقلال هم می‌بینند جایی عملکرد درست نیست و غلط است باید بیان کنند اگر نگویند به تیم خیانت کرده‌اند... زمانی که استراماچونی به استقلال آمد لازم بود به این مربی یادآوری کنیم که کجا آمده. باید به ایشان می‌گفتیم که جایگاه استقلال کجا است. این طوری نیست که ما بخواهیم استقلال را کوچک و آدم‌ها را بزرگ کنیم. استقلال اعتبارش را از کسی نمی‌‌گیرد بلکه این استقلال است که به دیگران اعتبار می‌دهد. مثل من فوتبالیست خیلی بوده، از من بهتر هم زیاد بوده و دلیل توجه مردم هم همین حضور در استقلال است. استراماچونی هم آرام، آرام درک کرد که پایش را کجا گذاشته و این را از صحبت‌ها و رفتارهایش می‌شد فهمید.


به نظر می‌رسد که استراماچونی به هماهنگی‌های ابتدایی با استقلال دست یافته است. او را در تمرینات فعال‌تر می‌بینم و ظاهرا با شرایط مربیگری در استقلال تا حدی خو گرفته است.


 نقطه روشن مربیگری استراماچونی این است که اجازه نمی‌دهد کسی در امور مربوط به مربیگری‌اش دخالت کند. البته ما نباید از استراماچونی توقع داشته باشیم در شرایطی که 15 بازیکن رفته‌اند و قرار است یک تیم جدید بسازد از هفته اول همه تیم‌ها را قلع‌وقمع کند. نه این درست نیست، چون استراماچونی وارث تیمی شد که تغییرات زیادی داشته است. من از همین جا اعلام می‌کنم که باید به استراماچونی وقت بدهیم تا تفکراتش را در استقلال پیاده کند.

 

اما صبر کردن برای استقلال از نگاه هواداری توجیه‌پذیر نیست. شما می‌دانید که استقلال سال‌ها است قهرمان لیگ نشده و در نقطه مقابل این پرسپولیس بوده که جام‌های متعددی را به چنگ آورده است. 


 قبول دارم که تماشاگران استقلال صبر لازم را ندارند اما به تماشاگران استقلال این پیام را می‌دهم که کمی صبر کنند تا استراماچونی بتواند تفکراتش را در استقلال پیاده کند. طبق اطلاعاتی که دارم استراماچونی در حال پیاده کردن افکارش است. او دارد آرام، آرام نکات فنی که در ذهن دارد را در استقلال اجرا می‌کند که این خوب است. همین که استراماچونی اجازه نمی‌دهد در مسائل فنی کسی در کارش دخالت کند، نقطه امیدواری است. 


 وضعیت پرسپولیس را چطور ارزیابی می‌کنید؟ آیا این تیم باز هم رقیبی جدی برای استقلال است یا تغییر سرمربی باعث لطمه خوردن این تیم می‌شود؟


 همان روزی که برانکو از پرسپولیس جدا شد گفتم هر کسی بیاید جای برانکو کار سختی در پیش دارد. درست است که کالدرون مربی بزرگی است اما کار برای ایشان سخت است چون بازیکنان با تفکرات برانکو آشنا بودند. کالدرون جای مربی نشسته که 3 قهرمانی پی در پی و یک جام حذفی به دست آورده و تا فینال لیگ قهرمانان آسیا هم بالا رفته است. البته کالدرون اگر چند بازی هفته اول را ببرد کارش درست می‌شود... با این حال اعتقاد دارم بهترین تیم لیگ نوزدهم در نقل و انتقالات باز هم پرسپولیس است. آنها تیم خود را حفظ کردند. تماشاگران پرسپولیس فصل پیش در بدترین شرایط هم دست و پای‌شان نمی‌لرزید چون برانکو سرمربی این تیم بود. برانکو شخصیت بزرگی داشت که توانست این تیم را جمع کند. برانکو با دست خالی هم کارهای بزرگی انجام می‌داد. طبیعی است که تماشاگران پرسپولیس الان به کالدرون کمی بی‌اعتماد باشند. 

 
captcha
پربازدید ترین ها
بیشتر
تازه ها
بیشتر