فوتبال ایران / شناسه خبر: 100481 / تاریخ انتشار : 1398/5/8 09:40
|
فقط امیدوارند اما تاریخ نمی‌دهند

لیگ برتر از هوا به زمین نمی‌آید!

محمد قراگزلو/«لیگ برتر روی هوا»؛ این تیتری است که طی دو سه هفته اخیر در بسیاری از رسانه‌های مکتوب و دیداری ورزشی تکرار شده و بدبختانه تغییری هم نمی‌کند. نمی‌دانیم این لیگ برتر فوتبال‌مان کی قرار است از هوا پایین بیاید و زمینی شود اما هر چه که هست خوب می‌دانیم این همه تاخیر و بلاتکلیفی می‌تواند برای باشگاه‌هایی که این همه هزینه کرده‌اند زیان‌ده باشد.
لیگ نوزدهم چه زمانی شروع می‌شود؟ قرعه‌کشی چه زمانی خواهد بود؟ کدام ورزشگاه‌ها آماده‌اند و کدام‌شان نمی‌رسند؟ اینها سوالاتی است که فعلا هیچ جواب روشنی برایش وجود ندارد. یعنی مدتی است که اینطوری است و خبری هم نمی‌شود. اطلاعاتی هم که برخی مسوولان می‌دهند ناقص است و چندان نمی‌شود روی آن حساب کرد. در عین حال حتی اگر اطلاعات درباره روند استانداردسازی ورزشگاه‌ها دقیق باشد ته ماجرا هیچ‌کس نمی‌تواند بگوید لیگ چه تاریخی شروع می‌شود و اصل مساله همین است. یعنی با وجود سرعت مناسب پیشرفت استانداردسازی ورزشگاه‌ها و برآورده کردن خواسته‌ها و الزامات فدراسیون اصلا هیچ تاریخی را نمی‌توان برای شروع فصل تازه اعلام کرد و سردرگمی‌ها همچنان ادامه خواهد داشت.
یکی از مسوولان فدراسیون فوتبال که نمی‌خواهد نامی از او برده شود در گفت و گو با ایران ورزشی می‌گوید هیچ تاریخی برای شروع لیگ و حتی مراسم قرعه‌کشی اعلام نشده و اصلا تاریخی مد نظر فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ نیست چرا که تا وقتی استادیوم‌ها آماده نباشد امکان اعلام تاریخ وجود ندارد.
این مقام مسوول با اعلام اینکه هنوز هیچ ورزشگاهی تکمیل پروسه استانداردسازی‌اش را اعلام نکرده می‌گوید: «ما یک کارگروه تشکیل داده‌ایم که هر روز جلسه می‌گذاریم و آخرین مسائل را پیگیری می‌کنیم. یک گروه واتساپی هم داریم که هر روز ناظران نامحسوس ما که در شهرهای مختلف حضور دارند یکی یکی عکس‌ها و مشاهدات‌شان را برای ما ارسال می‌کنند. ما هم هر چند روز یک بار خروجی این اطلاعات را در سایت رسمی فدراسیون فوتبال بازتاب می‌دهیم و می‌گوییم در جلسات‌مان چه گذشته است.»
به گفته این مقام مسوول تمام ورزشگاه‌های لیگ برتر با سرعت مناسبی در حال آماده سازی هستند اما چهار پنج تایی جلوترند. این ورزشگاه‌ها شامل استادیوم آزادی تهران، امام رضا (ع) مشهد، فولاد آره‌نا اهواز، یادگار امام (ره) تبریز و نقش جهان اصفهان هستند. البته در سایر استادیوم‌ها نیز سرعت پیشرفت کار محسوس است و می‌توان امیدوار بود.»
این فرد مسوول ضمن تکذیب ناکارآمدی گیت‌های الکترونیکی ورزشگاه آزادی و نرسیدن ورزشگاه امام علی (ع) سیرجان می‌گوید: «نمی‌توان گفت مثلا با آماده شدن تعداد خاصی از ورزشگاه‌ها لیگ برتر آغاز خواهد شد اما مساله انتقال بازی‌ها به استان‌های دیگر جدی است. یعنی اگر نیمی از ورزشگاه‌های لیگ برتر آماده شود آن تعداد تیم‌هایی که ورزشگاه‌شان آماده نیست باید در استان همجوار بازی کنند آن هم بدون حضور تماشاگران.»
حالا سوال این است که اگر نمی‌خواهند تماشاگران را به ورزشگاه راه بدهند چرا در همان استادیوم خانگی تیم مزبور بازی را برگزار نمی‌کنند؟ این مقام مسوول می‌گوید: «نه دیگر، این نمی‌شود چون هواداران آن تیم مقابل ورزشگاه ازدحام خواهند کرد و نظم را به‌هم می‌ریزند. درباره همه این مسائل فکر شده است.»
ته ماجرا اینکه با صحبت‌های مسوولان فدراسیون و سازمان لیگ و نگاه خوشبینانه آنها در بهترین حالت سه هفته دیگر لیگ برتر شروع خواهد شد آن هم در شرایطی که حتما تعدادی از ورزشگاه‌ها به شروع فصل نمی‌رسند. برای مثال ورزشگاه وطنی قائمشهر که نصب گیت‌هایش 6 شهریور تمام می‌شود احتمالا بازی اول خارج از خانه‌اش را باید در گیلان برگزار کند. برخی تیم‌های خوزستانی مثل نفت مسجد سلیمان باید به بوشهر بروند و تیم بوشهری یعنی شاهین هم سر از خوزستان دربیاورد. بعید نیست تیم گل‌گهر سیرجان هم بازی‌های خانگی ابتدایی‌اش را در یزد برگزار کند.
در عین حال شاید برای این تیم‌ها شروع اردوی تیم ملی از اوایل شهریورماه و تعطیلی دو هفته‌ای لیگ خبر خوبی باشد چرا که احتمالا این وضعیت خانه به دوشی تنها در یک مسابقه برای آنها اتفاق می‌افتد و از هفته سوم که احتمالا بعد از بازی‌های ملی برگزار می‌شود می‌توانند در خانه از حریفان‌شان میزبانی کنند.

captcha
پربازدید ترین ها
بیشتر
تازه ها
بیشتر