فوتبال ایران / شناسه خبر: 100473 / تاریخ انتشار : 1398/5/7 18:42
|
رفعتی: شرکت‌های خارجی در مذاکره با من حرفی از تحریم نزدند

تحریم، بهانه‌ای برای استفاده از VAR ایرانی؟

از مدتی پیش، زمزمه‌هایی درباره تأثیر تحریم‌ها بر خرید نمونه‌های خارجی VAR شروع شده است اما آیا واقعاً شرکت‌ها به خاطر تحریم VAR به ایران نمی‌فروشند؟

تحریم، بهانه‌ای برای استفاده از VAR  ایرانی؟

دوره آموزشی سیستم کمک‌داور ویدئویی (VAR) از پنج‌شنبه 3 مرداد، زیر نظر سوبخیدین برگزار شد. این دومین گام از مراحل چهارگانه‌ای است که فیفا برای راه‌اندازی VAR به آن تأکید کرده است. در واقع برگزاری این دوره آموزشی به این معنی نیست که تجهیز ورزشگاه‌ها آغاز شده یا نرم‌افزار VAR خریداری شده است. تازه بعد از این دوره آموزشی است که سازمان لیگ باید درباره نوع راه‌اندازی این سیستم کمک‌داور ویدئویی تصمیم بگیرد. اینکه از نمونه‌های داخلی استفاده کند یا نمونه‌ای خارجی را خریداری کند. به صورت تلویزیونی این سیستم را به کار بگیرد یا از نرم‌افزار آن استفاده کند؟

به همین خاطر است که از مدتی پیش، زمزمه‌هایی درباره تأثیر تحریم‌ها بر خرید نمونه‌های خارجی VAR شروع شده است. اینکه شاید شرکت‌های خارجی به خاطر تحریم‌ها حاضر نشوند سخت‌افزارهای موردنیاز را در اختیار ایران قرار دهند. حتی علی خسروی در همین رابطه تأکید کرده که زمانی می‌توانیم درباره VAR صحبت کنیم که تحریم‌ها لغو شده باشد: «هر زمانی که تحریم‌ها لغو شد، در این خصوص صحبت می‌کنم، اما چرا نتوانیم VAR را خودمان بسازیم و در ورزشگاه‌ها نصب کنیم؟ کشوری که غنی‌سازی اورانیوم انجام می‌دهد و موشک‌هایی می‌سازد که غرب را مجبور به مذاکره و حضور در برجام می‌کند، به سادگی می‌تواند با علم داخلی و تلاش، تجهیزات VAR را هم آماده کند و آن را به تولید برساند. برای ساخت VAR داخلی فقط باید هزینه شود و مسئولان در این خصوص کمک کنند.»

مهدی تاج هم به عنوان رییس فدراسیون فوتبال، جسته و گریخته درباره تحریم‌ها و مشکلاتی که برای خرید VAR ایجاد کرده‌اند، صحبت‌هایی را مطرح کرده است. حتی در دوره آموزشی که هفته گذشته برگزار شد هم از نمونه داخلی در کلاس‌ها استفاده شده است که همه این‌ها به نوعی زمینه را برای انتخاب گزینه داخلی خبر می‌دهد. فارغ از اینکه گزینه داخلی بتواند تأییدیه فیفا را بگیرد یا نه. این در حالی است که همه از کیفیت پایین نمونه داخلی VAR آگاهند و در وصف تفاوت‌های نمونه خارجی با مشابه‌ داخلی همین کافی است که بگوییم تصاویری که نمونه خارجی در 5 ثانیه نمایش می‌دهد، در نمونه‌های داخلی یک دقیقه و نیم طول می‌کشد تا مورد بازبینی قرار بگیرد.

با این حال اما سازمان لیگ همچنان به استفاده از نمونه داخلی اصرار دارد و آنچه درباره استفاده از نمونه داخلی به گوش می‌رسد، مغایر با چیزی است که داوود رفعتی به عنوان رییس سابق دپارتمان داوری و مسوول پروژه VAR در این رابطه بیان می‌کند.

رفعتی به طور کلی خرید VAR  خارجی را با تحریم‌ها بی‌ارتباط می‌داند و در این رابطه توضیح می‌دهد: «خود من در مسابقات جام جهانی جوانان، با شرکت‌های خارجی مختلفی درباره خرید VAR  صحبت کردم و هیچ یک از این شرکت‌ها برای فروش محصول خود به ایران مشکلی نداشتند. ما با چندین شرکت خارجی مذاکره کردیم و به این نتیجه رسیدیم که از سیستم تلویزیونی VAR استفاده کنیم. چون سیستم نرم‌افزاری آن برای ما به صرفه نیست. شرکت‌های خارجی نرم‌افزار را نمی‌فروشند و اجاره می‌دهند که اجاره آن با مبالغی که مطرح می‌شود برای ما به صرفه نیست.»

او اما درباره سیستم تلویزیونی VAR می‌گوید: «ما به راحتی می‌توانیم از نمونه خارجی سیستم VAR استفاده کنیم. در آخرین مذاکرات‌مان توانسته بودیم نمونه‌ای را با قیمت 60 هزار یورو پیدا کنیم.»

رفعتی به این نکته تأکید می‌کند که آخرین مذاکرات او با سازمان لیگ به این نتیجه ختم شده بود که برای راه‌اندازی VAR از نمونه خارجی آن استفاده شود. باشگاه‌ها هم با صرف هزینه 60 هزار یورویی مشکلی نداشتند اما اینکه بعد از آن تغییری در تصمیم نهایی سازمان لیگ به وجود آمده باشد را نمی‌دانم.»

به گواه کارشناسان مربوطه راه‌اندازی VAR در خوش‌بینانه‌ترین حالت ممکن، 9 ماه زمان می‌برد و آخرین مرحله در آن کسب مجوز فیفاست که فدراسیون جهانی فوتبال نماینده خود را به ایران می‌فرستد تا از تجهیزات بازدید کند و در صورت تأیید نهایی مجوز را صادر کند.

واقعیت این است که همه شواهد خبر از این دارد که نمونه فعلی VAR ایرانی به هیچ عنوان نمی‌تواند تأییدیه فیفا را بگیرد و انتخاب این نمونه، چیزی جز طولانی‌تر شدن پروسه کسب مجوز فیفا را نخواهد داشت. مگر اینکه نمونه ایرانی قوی‌تری ارائه شود که بتواند جایگزین مناسبی برای نمونه‌های خارجی باشد.

در حال حاضر اما مطرح کردن بحث تحریم برای نخریدن نمونه‌های خارجی، واقعیت ندارد. هرچند که قطعاً ترجیح همه این خواهد بود که حمایت‌های لازم صورت بگیرد تا شرکت‌های داخلی بتوانند مشابه VAR  را در داخل کشور تولید کنند.

 

 

2 - 700

 

captcha
تازه ها
بیشتر