فوتبال ایران / شناسه خبر: 100465 / تاریخ انتشار : 1398/5/7 09:24
|
این بار بعد از همه اروپایی‌ها فصل فوتبالی‌مان را شروع می‌کنیم

لیگ نوزدهم بعد از دو هفته برگزاری تعطیل می‌شود

این بار بعد از همه اروپایی‌ها فصل فوتبالی‌مان را شروع می‌کنیم

داستان شروع فصل تازه لیگ برتر مهم‌ترین و البته عجیب‌ترین مساله روز فوتبال کشور به حساب می‌آید. از حدود دو ماه قبل مهدی تاج و مسوولان سازمان لیگ گفته بودند تا ورزشگاه‌ها تجهیز نشود لیگ را شروع نخواهند کرد و حالا به نظر می‌رسد سر حرف‌شان ایستاده‌اند. طی چند روز اخیر اعتراض مربیان لیگ برتری به این مساله بالا گرفته و حالا که آنها تیم‌شان را آماده فصل تازه کرده‌اند خبری از برنامه و تاریخ نیست و همه به نوعی در بلاتکلیفی به‌سر می‌برند.
 
امروز سومین جلسه کارگروه استانداردسازی


مساله آنها گیت گذاری، شماره دار شدن صندلی، نصب دوربین‌های مداربسته و بلیت‌فروشی الکترونیکی بود که تقریبا در هیچ‌یک از ورزشگاه‌های لیگ برتر وجود نداشت یا به‌شدت ناقص بود. مثلا همین ورزشگاه آزادی که پاییز سال قبل برایش گیت‌های الکترونیکی جدیدی گذاشته‌اند ظاهرا بلا استفاده‌اند چرا که امکان تشخیص هویت افراد توسط شماره ملی در آنها وجود ندارد.
از این حیث ورزشگاه مشهد می‌خواهد پیشقراول باشد و مذاکراتی با یک شرکت دانش بنیان داخلی داشته تا گیت‌های الکترونیکی جدید را خریداری و در اسرع وقت نصب کند. حتی مشهدی‌ها به تبریز و اهواز هم پیشنهاد داده‌اند در این کار همراه‌شان باشند.
به هر حال همچنان هیچ تاریخ مشخصی برای شروع لیگ مشخص نیست و هر روز تاریخ جدیدی به‌عنوان شروع لیگ مطرح می‌شود. آخرین تاریخی که اعلام شده شنبه 29 مرداد همزمان با عید سعید غدیر است که البته هیچ مسوولی تاییدش نکرده است.
با ابراهیم شکوری دبیرکل فدراسیون فوتبال صحبت کردیم که ایشان نمی‌خواست در این باره حرف بزند و اطلاعات بدهد. شکوری می‌گفت امروز (دوشنبه) سومین جلسه کارگروه بررسی شرایط استانداردسازی ورزشگاه‌ها برگزار می‌شود و قبل از این جلسه حرفی نخواهد شد.
در دومین جلسه این کارگروه اعلام شد در صورتی که شش ورزشگاه آماده شوند لیگ شروع خواهد شد اما سوال بزرگ این است که تا 29 مرداد این 6 ورزشگاه شرایط شروع فصل را پیدا خواهند کرد؟

آخرین وضعیت ورزشگاه‌های لیگ برتری

 

آنچه مسلم است اینکه تا کنون هیچ ورزشگاهی به سطح استاندارد اولیه مد نظر سازمان لیگ و فدراسیون دست نیافته است اما گفته می‌شود مسوولان ورزش استان‌ها این مساله را به‌شدت جدی گرفته‌اند و با سرعت مناسبی کار می‌کنند به گونه‌ای که شاید تنها ورزشگاه امام علی(ع) سیرجان به شروع لیگ نرسد.
به گفته سهیل مهدی مسوول کمیته حرفه‌ای‌سازی سازمان لیگ در ورزشگاه شهید وطنی قائمشهر که میزبان بازی‌های نساجی است کار نصب صندلی و اصلاح رختکن آغاز شده و کار با سرعت خوبی در این ورزشگاه پیش می‌رود. در ورزشگاه امام علی‌(ع) سیرجان اقداماتی برای آماده‌سازی صورت گرفته و طبق گزارش‌هایی که به ما رسیده برای این ورزشگاه گیت‌های الکترونیک نیز خریداری شده است. همچنین ورزشگاه‌های تختی آبادان و تختی جم نیز در مرحله انتخاب پیمانکار قرار دارند و به نظر پیشرفت کاری خوبی داشته‌اند.
این مقام مسوول درباره ورزشگاه‌های بزرگتر هم توضیح می دهد: «در نقش‌جهان اصفهان اقدامات خوبی صورت گرفته و خیابان‌های اطراف ورزشگاه آسفالت شده و فکر می‌کنم فقط کار نصب گیت‌های الکترونیکی در این استادیوم مانده است. در ورزشگاه
امام رضا‌(ع) مشهد نیز اقداماتی انجام شده و در این ورزشگاه تنها کار نصب گیت‌های الکترونیکی باقی مانده است. در ورزشگاه یادگار امام تبریز شماره‌گذاری صندلی‌ها هنوز آغاز نشده و باید انجام شود، البته در تبریز گیت‌هایی قدیمی وجود دارد که قرار شده این گیت‌ها را آماده و به روز کنند. در استادیوم شهدای فولاد خوزستان برخی اقدامات انجام شده و قرار بوده که در این مدت کار نصب گیت‌ها نیز انجام شود. همچنین در ورزشگاه آزادی تمام الزامات رعایت شده و تنها کار تست نرم‌افزاری آن مانده که باید انجام شود.»

 بعد از همه اروپایی‌ها شروع می‌کنیم؟


چنانچه تصور کنیم تاریخ 29 مرداد برای شروع فصل درست باشد 19 روز از تاریخ اعلام شده اولیه برای شروع لیگ نوزدهم عقب افتاده‌ایم. از طرفی هیچ زمانی هم برای مراسم قرعه‌کشی فصل تازه اعلام نشده و فقط مکان آن (مشهد) مشخص شده که این مساله یعنی نزدیک شدن زمان قرعه‌کشی با شروع فصل می‌تواند مشکلاتی را در جهت برنامه‌ریزی برای تیم‌های لیگ برتر به وجود بیاورد کما اینکه همین الان هم مربیان تیم‌های لیگ برتری شاکی‌اند و هر روز به خاطر این سردرگمی مصاحبه می‌کنند و معترضند اما هیچ جواب روشنی به آنها داده نمی‌شود.
اگر قرار باشد لیگ برتر فوتبال ایران 29 مرداد آغاز شود برخلاف تمام سال‌های گذشته دیرتر از لیگ‌های اروپایی فصل فوتبالی‌مان را شروع خواهیم کرد. الان دومین هفته از لیگ برتر روسیه را پشت سر می‌گذاریم، لیگ بلژیک دو شب قبل آغاز شد و فصل تازه لیگ هلند از 12 مرداد آغاز خواهد شد. در کشورهای بزرگ اروپایی هم چیزی به شروع فصل تازه فوتبالی‌شان نمانده است. لیگ برتر انگلیس و لوشامپیونا فرانسه از 18 مرداد آغاز می‌شوند و هفته بعد آن بوندس‌لیگا و لالیگا آغاز خواهند شد. سری آ ایتالیا هم از 28 مرداد آغاز می‌شود که این هم یک روز قبل از فصل تازه لیگ برتر خواهد بود.
 
حواس‌مان به بازی‌های ملی هست؟


مساله‌ای که با دیر شروع شدن فصل تازه لیگ برتر ایجاد خواهد شد برخورد سریع به فیفادی‌های ماه شهریور است که مشکلاتی برای تیم‌ها به وجود می‌آورد. اگر قرار باشد فصل تازه لیگ برتر 29 مرداد یا دیرتر از آن آغاز شود خیلی زود به فیفادی‌های ماه سپتامپر برمی‌خوریم. طبق برنامه اعلام شده مسابقات مرحله دوم مقدماتی جام جهانی از 14 شهریور آغاز خواهد شد که تیم ملی در آن روز استراحت دارد و حریفانش بازی می‌کنند. البته تیم ملی برای این فیفادی برنامه دارد و قرار است به کمپ اسپایر برود و از امکانات این کمپ باز به صورت رایگان استفاده کند. قرار است در همان تاریخی که تیم‌های حریف‌مان بازی می‌کنند تیم ما هم مقابل یک حریف مسابقه برگزار کند که قبلا اعلام شده بود قطر خواهد بود اما احتمالا بنگلادش است. در تاریخ 19 شهریور نیز بازی نخست‌مان در جام جهانی در شرق دور مقابل هنگ‌کنگ برگزار می‌شود. در واقع مسوولان سازمان لیگ احتمالا زمان این را دارند تا فقط دو هفته از فصل تازه لیگ برتر را برگزار کنند و نزدیک دو هفته برای اردوها و بازی‌های تیم ملی لیگ تعطیل خواهد شد.
 

 

captcha
پربازدید ترین ها
بیشتر
تازه ها
بیشتر