فوتبال ایران / شناسه خبر: 100454 / تاریخ انتشار : 1398/5/6 16:04
|

رونمایی از ترکیب استقلال: همان ۱-۳-۲-۴

استقلال با همان روش ۱-۳-۲-۴ وارد لیگ نوزدهم خواهد شد. ترکیب اصلی استقلال تا حدودی روشن شده اما بازگشت فرشید باقری و احتمالا تمدید قرارداد کریمی این ترکیب را باز هم تغییر خواهد داد.

حمیدرضا عرب/ استقلال با چه ترکیبی وارد لیگ می‌شود؟ ترکیب بازی با احتمالا کلید حل این معما است با این تفاوت که بازگشت فرشید باقری به فرم بدنی ایده ال و تمدید قرارداد علی کریمی این ترکیب را با تغییراتی جزیی مواجه خواهد کرد.

استقلال در چارچوب دروازه اش راهی جز استفاده از سیدحسین حسینی ندارد. دروازه بانی که حالا به قول خودش از یک تهدید بزرگ (مهدی رحمتی) رها شده ومی‌تواند با فراغ بال درقفس توری قرار بگیرد. او مرد اول لیگ نوزدهم استقلال در چارچوب دروازه است.

خط دفاع استقلال اما پیچیده ترین نقطه ترکیب این تیم خواهد بود. جایی روشن نیست عناصری که از ابتدای لیگ در قامت تیم اصلی به میدان می‌روند، بتوانند جایگاه خود را درترکیب حفظ کنند. بسیاری به این خط با تردید نگاه می‌کنند وشاید تنها وریا غفوری است که حس اطمینان بخشی به تماشاگران ترکیب استقلال بدهد اما درباره سایز بازیکنان هرگزنمی‌شود با قطعیت صحبت کرد.

محمد دانشگر که قراراست در کنار سیاوش یزدانی زوج مرکزی خط دفاع را تشکیل دهد فصل پرفراز ونشیبی را در استقلال سپری کرد. تنها ویژگی دانشگر انگیزه وقدری هم میل به گلزنی است وگرنه او مدافع آن چنان کلاسیک و بی نقصی درترکیب استقلال نبوده که بتوان با خیال آسوده پست دفاع وسط را در اختیارش گذاشت. سیاوش یزدانی نیز به رغم آنکه در سطج یک بازیکنان سپاهان قرارداشت اما کارنامه برجا مانده از او نیز با اما و اگر های بسیاری رو به رو است. نمی‌دانیم سیاوش یزدانی همان مدافعی خواهد بود که دربازی بزرگ تیم سابق سپاهان با پرسپولیس آن گل به خودی را وارد دروازه تیمش کرد یا مدافعی که برای مثال دربازی با تراکتورسازی یکی از بهترین ها بود.

درسمت چپ خط دفاع استقلال نیز میلاد زکی پور گزینه نهایی است. بازیکنی که اگر کارنامه اش در استقلال تورق کنیم به نقطه ای می‌رسیم که حتی وینفرد شفر نیز قصد داشت کنارش بگذارد و با اغماض در استقلال ماند. زکی پور بی آنکه درخششی درسال های اخیر داشته باشد حالا به گزینه قطعی استراماچونی در هفته های آغازین بدل شده است. عارف غلامی هم که برای این پست به خدمت گرفته شده در سال های اخیر دائم نیمکت نشین بوده و نتوانست روند رو به رشدی داشته باشد. این وضعیت برای استقلال بسیار چالش برانگیز است و گزینه های بازی در دفاع چپ قطعا روزهای سختی پیش رو خواهند داشت و زمان بسیاری صرف خواهد شد که اعتماد عمومی به آن ها جلب شود؛ البته اگر بشود.

بدون شک اگر خط دفاع استقلال خوب هماهنگ نشود، به پاشنه آشیل این تیم بدل خواهد شد. نقطه ای مرگبار که می‌تواند همچون خنجری در سینه استقلال باشد. استراماچونی در واقع با یک ماموریت بزرگ مواجه است واگر بتواند به سلامت از این ماموریت عبور کند و خط دفاعی هماهنگ پدید آورد بزرگ ترین خدمت را به خودش و استقلال کرده و گرنه دست او در خط میانی و خط حمله آن قدر باز هست که بتواند از ترکیب های متعدد بهره بگیرد.

دربازی با بادران استراماچونی زوج ریگی و رضاوند را در پست هافبک دفاعی بازی داد اما بازگشت فرشید باقری و تمدید قرارداد علی کریمی این زوج را تغییر خواهد داد. احتمالا ریگی یکی از گزینه های نهایی باشد واستراماچونی باقری و کریمی را(اگر تمدید کند) به تناوب درکنار این بازیکن به بازی بگیرد. دست استقلال ظاهرا در این پست کاملا باز است و جای هیچ نگرانی نیست و بازیکنان حاضر در این پست از ظرفیت های کافی برخوردارند.

پیش تر هم گفته بودیم که استراماچونی تیمش را با با این روش1-3-2-4 آرایش خواهد کرد، ترکیب بازی های اخیر این ادعا را ثابت کرده است. ترکیبی که از نگاه سرمربی ایتالیایی آرمانی و آینده نگرانه محسوب می‌شود. او در این روش از 3 بازیکن هجومی که پشت تک مهاجم قرار می‌گیرند بهره خواهد گرفت. دربازی با بادران دشتی در گوش راست بود، شجاعیان وسط و اسماعیلی چپ. درباره اینکه استراماچونی از اسماعیلی به عنوان گوش چپ بهره می‌گیرد تردید هایی وجود دارد وشاید او نیز به مرور به این نتیجه برسد که اسماعیلی گزینه مناسبی برای این نقطه نیست. در فصولی که اسماعیلی برای استقلال به میدان رفته در این منطقه کارایی لازم را نداشته اما هرگاه به پستی منتقل شده که استرا در اختیار شجاعیان قرار داده؛ یعنی جایی میان گوش راست و چپ کارایی بیشتری هم از خود بروز داده است. درباره شخص شجاعیان هم هرگز نمی‌توان با قطعیت تحیلیلی را ارائه کرد. فعلا در خبرها دائم صحبت از آمادگی بدنی شجاعایان و تفاوت های او با فصل قبل است اما فاصله حرف ها با عمل ها بسیار است.

استقلال در این پست گزینه های بسیاری در اختیار دارد. به خصوص که حالا محسن کریمی هم بازگشته و می‌تواند یک گوش چپ ایده ال باشد. مهدی قائدی هم در دسته همین بازیکنان است. محمد بلبلی را هم نباید از یاد برد  و مرتضی تبریزی هم می‌تواند هم در این پست بازی کند وهم در خط آتش؛ خط آتشی که به نظر می‌رسد برای استراماچونی فعلا راه حلی بهتر از دیاباته ندارد و او لیگ را با این مهاجم 2 متری آغاز خواهد کرد.

ترکیب استقلال

دروازه بان: سید حسین حسینی

مدافعان میانی: سیاوش یزدانی، محمد دانشگر

مدافعان کناری: وریا غفوری، میلادزکی پور(عارف غلامی)

هافبک های دفاعی: مسعود ریگی، آرش رضاوند(فرشید باقری وعلی کریمی)

هافبک های هجومی: علی دشتی(محمد بلبلی)، داریوش شجاعیان(مهدی قائدی)، فرشیداسماعیلی(محسن کریمی)

مهاجم: شیخ دیاباته(مرتضی تبریزی)

* مدیرعامل باشگاه استقلال خبر از جذب یک هافبک تکنیکی هم داده است. او از جذب بازیکنی ایده الی برای جانشینی پاتوسی پرده برداشته که اگر چنین بازیکنی به خدمت گرفته شود بازهم معادلات در خط میانی استقلال تغییر خواهد کرد. ضمن اینکه احتمالا یک مدافع خارجی نیز به استقلال ملحق خواهد شد.

 


 

 

captcha
تازه ها
بیشتر