فوتبال ایران / شناسه خبر: 100433 / تاریخ انتشار : 1398/5/4 16:49
|
باشگاه‌ها گفتند اردوی خارجی ارزان‌تر است

داورزنی: نمی‌توانیم ده میلیون دلار به فدراسیون فوتبال بدهیم

محمدرضا داورزنی، معاون حرفه‌ای و قهرمانی وزارت ورزش در خصوص نشست با روسای فدراسیون‌های ورزشی می گوید:« جلسه مشترک با نواب رئیس بانوان و روسای فدراسیون‌ها داشتیم. در این نشست وزیر ورزش عراق هم حضور داشت. ما قبلا سفری به عراق داشتیم که چند تفاهمنامه امضا شد. با تغییر کابینه در عراق، وزیر ورزش این کشور به دنبال پیگیری تفاهمات انجام شده سفری به ایران داشت.» او اشاره ای به المپیک دارد:« سال 98 سال ماقبل المپیک است و فدراسیون‌ها باید برنامه‌ریزی داشته باشند تا با آمادگی به المپیک بروند. در جلسه با فدراسیون‌ها، سرپرست کاروان گزارشی را از المپیک ارائه کرد. صالحی امیری هم برنامه‌های فرهنگی را تشریح کرد. جلسه خوبی داشتیم امیدواریم هر فصل جلسه مشترک را با حضور نواب رئیس داشته باشیم تا آنها هم در جریان امور قرار بگیرند و حرفه‌های خود را بزنند.  ما تاریخ ثبت‌نام انتخابات والیبال را اعلام کرده‌ایم باید ببینیم چه کسانی ثبت‌نام می‌کنند. من هنوز تصمیم جدی نگرفته‌ام و استعفا هم نداده‌ام. هنوز به جمع‌بندی نرسیده‌ام. والیبال برای من خیلی مهم است. دوستان لطف و احساس کردند برای آینده والیبال برگردم اما هنوز به جمع‌بندی نرسیده‌ایم. بررسی می‌کنم اثر وجودی من موثر است. مهم این است جایی باشم که اثر بهتری داشته باشم.»

معاون وزیر ورزش در ادامه صحبت‌هایش درباره اینکه فدراسیون فوتبال از وزارت درخواست کمک 10 میلیون دلاری داشته تا بعد وزارت بتواند این پول را از فیفا بگیرد، اینطور توضیح میدهد:«اگر امکان انتقال پول وجود داشته باشد، از طریق فدراسیون‌ها که غیردولتی هستند شدنی است. دولت قطعا به خاطر تحریم‌ها و محدویت‌هایی که هست نمی‌تواند این پول را انتقال دهد.  آقای تاج تلاش خود را کرده و چند جلسه با اینفانتینو در فیفا داشت. خزانه‌داری آمریکا نسبت به این موضوع ممانعت‌هایی را ایجاد کرده و حتی اگر از منابعی که فدراسیون فوتبال دارد تا این پول به فردی پرداخت شود بنابراین با توجه به اینکه ایران درخواست‌کننده هست، مشکلاتی وجود دارد.»

او با اشاره به اینکه فدراسیون فوتبال خواسته دولت کمکی به این فدراسیون داشته باشد، می گوید:« با توجه به اینکه فدراسیون فوتبال شدیدا نیاز به پول دارد، آنها درخواست داشتند این پول را دولت کمک کند و به فدراسیون بدهد و بعد دولت پیگیری کند این پول را از فیفا بگیرد. این موضوع باید توسط کارشناسان مربوطه بررسی شود اینکه آیا این امکان وجود دارد؟ وزارت ورزش چنین توانی ندارد 10 میلیون دلار به فدراسیون فوتبال کمک کند. این درخواست فدراسیون بوده اما شدنی بودن موضوع دیگری است.»

داورزنی در خصوص تیم امید هم حرفهای دارد:« فدراسیون‌های المپیکی ما در اولویت هستند. فدراسیون فوتبال هم تیم امید را باید برای کسب سهمیه المپیک آماده کند اما محدودیت منابع وجود دارد از طرفی مردم از فدراسیون‌های ما مانند وزنه‌برداری، کشتی، تکواندو، کاراته، شمشیربازی، قایقرانی و ... انتظار کسب مدال دارند. در رشته‌های تیمی مانند والیبال و بسکتبال لازم است سهمیه المپیک کسب شود. تلاش همه رشته‌ها کسب سهمیه است بنابراین با محدودیت منابع باید مدیریت صورت بگیرد. درخواست فدراسیون فوتبال در مسیر قانونی خودش دنبال می‌شود. امیدواریم این مشکل حل شود. فدراسیون‌های دیگر ما هم از فدراسیون‌های جهانی طلبکار هستند که باید در کانال خودش حل شود. وزارت خارجه تا الان کمک زیادی کرده است. از طریق سفارتخانه‌ها هم کمک شده تا منابعی منتقل شود اما بحث فوتبال بسیار جدی است. باشگاه‌های ما از جمله استقلال و پرسپولیس هم طلبکار هستند همین طور فدراسیون‌ فوتبال که امیدوارم حل شود و پول به دست فدراسیون برسد.»

داورزنی در پاسخ به این سوال که وزارت ، از فدراسیون‌ها خواسته  است اردوهای خارجی نداشته باشند اما باشگاه‌ها اردوی برون‌مرزی رفته و بازیکنان پرسپولیس نیز از وضعیت اردو راضی نبوده‌اند، می گوید:« یکی از باشگاه‌ها گفت همه امکانات را در خارج از کشور دارد. استقلال هم گفت در خارج از کشور همه چیز رایگان است و هزینه اسکان، خوراک و خواب و ... ارزانتر است. گفتند شرایط برایشان راحت‌تر است. می‌گفتند به دلیل اینکه امکانات در ترکیه مجانی است و برایشان ارزانتر تمام می‌شود. نمی‌خواستیم فضایی دیگر ایجاد شود که 2 باشگاه را مخالفت کنیم و 2 باشگاه را موافقت به همین دلیل خواستیم مدیران و هیات مدیره دقت نظر داشته باشند. اگر تراکتور و استقلال را موافقت می‌کردیم بعد می‌گفتیم فرضا پرسپولیس و سپاهان یا پرسپولیس و ذوب‌آهن سفر نروند اعتراض می‌کردند که چه شده وزارت ورزش تبعیض قائل شده است. تصمیم کلی گرفته شد با صلاحدید هیات مدیره باشگاه‌ها سفری که مقرون به صرفه هست، این امکان را داشته باشند که به سفر بروند. دوستان ما در پرسپولیس گفتند این سفر خارجی برایشان ارزانتر و بهتر است. دوستان مطرح می‌کردند مثلا در استقلال که میزبان برایشان همه چیز را تدارک دیده است. به زعم دوستان قیمت تمام شده برایشان کمتر از داخل کشور می‌شد. گفتیم به صلاحدید مدیران باشگاه‌ها سفرها بررسی شود.»

او درباره خصوصی‌سازی استقلال و پرسپولیس هم توضیحاتی دارد:«از طرف وزارت ورزش و دولت آمادگی 100 درصدی وجود دارد. موضوع وارد فاز عملیاتی شد اما مصوبه‌ای در مجلس در قالب بودجه مطرح شد. این مصوبه اجرای کار را با سختی مواجه کرد. جلساتی در اصل 44 گذاشته شد و در خدمت دوستان بودیم. هم ما هم خصوصی‌سازی این بحث را گفتیم امکان اجرای مصوبه را نداریم که 5 درصد به فرابورس برود، بعد قسمتی به کشف قیمت برود و بلوک‌بندی بشود. عملیات اجرایی سخت بود. قبلا خصوصی‌سازی بحثی را مطرح می‌کرد درباره به مزایده گذاشتن و فروش برند که این مسیر شدنی بود اما آن مصوبه ما را با چالش روبه‌رو می‌کرد که باید افزایش سرمایه رخ می‌داد. این عملا شدنی نبود چون قرار بود برند باشگاه واگذار شود. در مجلس خدمت دوستان بودیم و مفصل بحث شد. ما 100 درصد آمادگی داریم از طریق سازمان خصوصی‌سازی هر دو باشگاه واگذار شود. هر چیزی که آنها خواسته‌اند از طریق مدیران باشگاه‌ها ارائه شده اما این مصوبه بحث دیگری است و مدل آن قابلیت اجرا ندارد. در بحث واگذاری کسی شک ندارد. دولت هم اراده دارد این اتفاق خوب بیفتد اما این مصوبه شرایط را برای واگذاری سخت کرده است. نمایندگان مجلس توجه داشته باشند این مصوبه باید اصلاح شود تا قابلیت اجرا پیدا کند.»

 

captcha
تازه ها
بیشتر