فوتبال ایران / شناسه خبر: 100413 / تاریخ انتشار : 1398/5/1 15:44
|
از حضور مدیران خلق‌الساعه در فوتبال خیلی ناراضی‌ام

مصطفوی: دقیق‌ترین اطلاعات فوتبال را بپرسید، همه را بلدم

محمد قراگزلو/رییس سابق فدراسیون فوتبال و فردی که سابقه دبیرکلی و مدیرعاملی پرسپولیس را در کارنامه دارد حالا باید در راس کمیته استیناف مجوز حرفه‌ای سازمان لیگ فعالیت کند. داریوش مصطفوی می‌گوید این کمیته هنوز کارش را آغاز نکرده اما درباره کاری که قرار است انجام دهند با حساسیت و حرارت خاصی صحبت می‌کند.
 
داریوش‌خان، امروز تیتر خوبی به رسانه‌ها داده بودید. اینکه گفته بودید به تمام ویچ‌های دنیا بدهکاریم حرف جالبی بود.
 بله؛ شما می‌توانید روی این مساله تامل کنید و بپرسید چرا سال‌ها است به همه ویچ‌های دنیا بدهکاریم. جوابش هم این است که مدیرانی در باشگاه‌های ما از آستین مدیران بالادستی‌شان بیرون می‌آیند که نمی‌توانند فوتبال را اداره کنند.


از کمیته استیناف صدور مجوز حرفه‌ای چه خبر؟
 این کمیته هنوز کارش را آغاز نکرده و من هم به‌عنوان عضو این کمیته حرف نمی‌زنم. من بیرون از کادر این کمیته حرف می‌زنم، چون سال‌ها با شما و فوتبال بوده‌ام و می‌گویم با توجه به دلایلی که فیفا و ای‌ف‌سی مطرح می‌کنند ببینید ما چقدر عقب هستیم.


قرار است در این کمیته چه اتفاقی بیفتد؟
 اینجا یک کمیته بدوی وجود داد که مسائل، آیین‌نامه‌ها و ضوابط را بررسی می‌کند. ما هم در خدمتیم. ما هم اگر این کار را نکنیم ای‌اف‌سی و فیفا انجام می‌دهد. نه در فوتبال، بلکه در کل ورزش ما بعضی مواقع در انتخابات بد عمل می‌شود، اما دود این انتخاب بد به چشم خود فوتبال می‌رود نه آن شخص. مثلا ببینید مساله ورود بانوان به ورزشگاه‌ها چه شد. الان می‌گویند از اینجا بروند، از این تاریخ بروند. نه این درست نیست. ما باید طوری رفتار کنیم که مورد تمسخر دیگران قرار نگیریم. ما در کشورمان حرف‌های زیادی در هر زمینه‌ای برای گفتن داریم. مثلا در همین کمیته صدور مجوز حرفه‌ای، آقای سهیل مهدی واقعا فرد مطلع و بادانشی است یا آقای مانوسی‌فر همینطور. شما اگر یک ایجنت صادق باشی اول برای پیشبرد فوتبال کشورت کار می‌کنی و در کنارش دنبال مزد هم هستی که عیبی هم ندارد. این افراد مثل آقای مانوسی‌فر حیف هستند و باید بیشتر از آنها استفاده کنیم. من از همه افرادی که می‌توانند با ما همراه باشند دعوت می‌کنم جلو بیایند. متاسفانه در باشگاه‌های ما نه در استقلال و پرسپولیس، بلکه همه جای کشور مدیرانی انتخاب می‌شوند که بویی از فوتبال نبرده‌اند. من از این وضعیت و از وجود مدیران خلق‌الساعه در راس کار بسیار ناراضی‌ام. اینها جز دردسر چیزی برای فوتبال ندارند. باید به این افرد گفت اینجا جای شهرت‌طلبی نیست. اینها وارد فوتبال حرفه‌ای می‌شوند برای اینکه جایگاه بهتری به‌دست بیاورند اما به فوتبال صدمه می‌زنند. به‌نظرم از کارمند فدراسیون گرفته تا دبیرکل، رییس فدراسیون و وزیر ورزش می‌توانند در پیشبرد فوتبال تاثیر بگذارند. اگر قرار است 18دوره یک لیگ حرفه‌ای برگزار کنند باید بدانند که با این استادیوم‌ها و با این حجم از بدهی به اشخاص و ارگان‌های مختلف نمی‌توان وارد لیگ نوزدهم شد. اصلا چه بهتر بود قبل از اینکه ای‌اف‌سی چیزی بگوید خودمان این کارها را می‌کردیم. تقاضای من این است که کلیه افراد آشنا به مسائل بین‌المللی فوتبال چه آنهایی که بازیکن ملی بوده‌اند یا باشگاهی بیایند و کمک کنند. این لیگ برتر ما حرفه‌ای نیست. فقط در حرف حرفه‌ای شده و شماره پشت پیراهن‌ها. هیچ‌کدام از ملزومات لیگ حرفه‌ای را هم نداریم؛ نه قانون، نه مقررات، نه آیین‌نامه، نه اساسنامه.


اخیرا درباره خود شما هم خیلی صحبت شد. خیلی‌ها گفتند مصطفوی سال‌ها قبل در فوتبال بوده و مدت‌هاست بیکار است و چرا برگشته؟
 نه؛ آنهایی که این حرف را می‌زنند فوتبالی نیستند. مدیری که سال‌ها در سطح بالای فوتبال کار کرده نمی‌تواند فوتبال را رها کند. من همیشه با فوتبال زندگی کرده‌ام، با فوتبال نفس می‌کشم و با فوتبال از بین می‌روم. اینها بهانه‌هایی است که عده‌ای مطرح می‌کنند. شما الان از من دقیق‌ترین اطلاعات فوتبال را بپرسید در جریان هستم. روزی نمی‌شد من 8ساعت کمتر درباره فوتبال حرف نزنم. الان اگر من در جلسه‌ای صحبت کنم همه ظرفیت‌هایم را متوجه می‌شوند. آن آدم‌ها هم پشت در یک اتاق بسته چهار خط مطلب می‌نویسند که فقط خودشان می‌خوانند. شما مطمئن باشید اگر من در کمیته مجوز حرفه‌ای نباشم فردا از جای دیگری وارد می‌شوم، چون با فوتبال نفس می‌کشم و زندگی می‌کنم. این حرف‌هایی هم که می‌زنند صددرصد اشتباه است.


شما خبر دارید مدیری که قرار بوده در کمیته استیناف مجوز حرفه‌ای باشد و ای‌اف‌سی تاییدش نکرده چه کسی است؟
 نه، خبر ندارم.


می‌گویند سابقه مدیرعاملی باشگاه پرسپولیس را دارد.
 دلم نمی‌خواهد در این باره حرف بزنم. این حرف از اساس اشتباه است. اینکه در فدراسیون بوده‌ای یا استقلال و پرسپولیس درست نیست، بلکه باید ببینی چقدر بلدی که وارد این کار شوی. من فکر نمی‌کنم اسمی باشد و اگر هم باشد فقط خود آقای تاج می‌داند. آنچه در اصل فیفا برای انتخاب این افراد وجود دارد این است که در فدراسیون فوتبال عضو نباشند و مقبولیت و محبوبیت داشته باشند.


حالا شما کی کارتان را آغاز می‌کنید؟
 اگر ما شروع کنیم محکم شروع می‌کنیم، اما اگر دیدید شروع نکردیم بدانید محکم نیست. من به جایی نمی‌روم مگر اینکه با قدرت کار کنم. من تنها رییس فدراسیون بودم که بعد از آن دربی جنجالی سال 73، 9بازیکن از یک طرف یا 6تا را محروم کردم. اینها کارهای معمولی نیستند. باید از خودت بگذری. الان می‌گویند شما در این کمیته باید مسائل را به‌صورت محرمانه در اختیار مسوولان فدراسیون بگذارید اما ما گزارش باز می‌دهیم و می‌خواهیم با تک‌تک مردم صادق باشیم. ما می‌خواهیم صادقانه بگوییم اینجا اشکال داریم. اینجا مساله بدهی وجود دارد، می‌گوییم برو بدهی‌ات را صاف کن بیا. البته نمی‌شود یک روز یا دو شب به تیم‌ها مهلت بدهیم و بگوییم برو استادیومت را درست کن و بیا. اینها پروسه‌های زمانبری است اما الزام‌آور هم هست. سال گذشته و قبل‌تر از آن باشگاه‌های بزرگ با بسیاری از طلبکاران خود توافق یا تسویه کردند اما سر آخر با وثیقه مجوز حرفه‌ای گرفتند؛ یعنی این کار اساسی انجام نشد. الان دیگر دست من و شما و فدراسیون نیست که یکی بیاید تسویه‌حساب کلی کند. شک نکنید وضعیت بهتر خواهد شد. من تجربه این کار را دارم اما قاطعیت مهم‌تر از تجربه است. برای آنهایی که تا حالا چنین کارهایی را انجام نداده‌اند سخت است. باید در این راه محکم باشید و اراده کنید. شاید هم مورد غضب هواداران تیم‌ها و روزنامه‌نگاران قرار بگیرید اما وقتی رضای خدا را در نظر می‌گیرید باید کاری کنید که ایرادی به آن وارد نباشد.

captcha
تازه ها
بیشتر