فوتبال ایران / شناسه خبر: 100409 / تاریخ انتشار : 1398/4/31 19:15
|

کارگروه ویژه برای ضرر کمتر از بازیکنان خارجی

اولین نشست کار گروه ویژه بازیکنان خارجی ظهر امروز (دوشنبه) با حضور ابراهیم شکوری، حمیرا اسدی، جمشید نورشرق، احمدرضا براتی، فریبرز محمودزاده و حامد مومنی در دفتر سرپرست دبیرکلی فدراسیون برگزار شد.

این  کار گروه در راستای رعایت قوانین و مقررات فدراسیون بین المللی فوتبال (فیفا) و کنفدراسیون فوتبال آسیا با هدف نظارت بر نحوه بکارگیری بازیکنان توسط باشگاه‌های فوتبال و رعایت صرفه و صلاح کشور و به حداقل رساندن ضرر و زیان و هزینه‌های ناشی از پرونده‌های انضباطی بین‌المللی تشکیل شده است.

لازم به توضیح است، هدف از تشکیل این کار گروه نظارت هر چه بیشتر بر روند به کارگیری بازیکنان خارجی، ضمن رعایت مصالح ملی، شاهد توسعه هر چه بیشتر فوتبال در سطح کشور و فراهم آوردن زمینه مناسب برای حضور بهترین بازیکنان ملی و بین المللی درعرصه فوتبال کشور است.

تکلیف سازمان لیگ به باشگاه ها؛مدرک بیاورید

کمیته صدور مجوز حرفه‌ای اعلام کرد: با توجه به در پیش بودن مسابقات لیگ فوتبال کشور، کلیه باشگاه‌های متقاضی شرکت در مسابقات (لیگ های برتر و دسته اول) موظف هستند با تکمیل فرم‌های ارسالی از طریق اتوماسیون اداری و تهیه مدارک زیر درخواست حضور خود را به طور رسمی در این رقابت‌ها اعلام کنند.

۱- اساسنامه،۲- آخرین تغییرات روزنامه رسمی،۳- کمیسیون ماده ۵ باشگاه،۴- تکمیل فرم های پیوست (ارسال شده از طریق اتوماسیون).

سازمان لیگ در ادامه تاکید کرده که از پذیرش و ثبت قرارداد بازیکنان باشگاه‌هایی که مدارک خواسته شده را تکمیل نکنند معذور است.

مشاور بازنشسته ساکت، سرپرست تیم نوجوانان در چین

چند ماه قبل پیروز سیف الله پور که از داوران سابق فوتبال کشور بوده به عنوان مدیر تیم ملی نوجوانان معرفی شد. با این حال در صورتی که تیم نوجوانان به دو بخش تقسیم شده اسماعیل قاسمی مدیر تیم دوم است که در چین حضور دارد.این فرد بازنشسته مشاور محمدرضا ساکتی است که خودش بازنشسته است اما به عنوان رئیس سازمان تیم های ملی و سرپرست تیم ملی فعالیت می کند. خود ساکت در حال حاضر مشاور رئیس فدراسیون به شمار می رود و حالا می توان پرسید مشاور مشاور رئیس فدراسیون، با چه رزومه و سوابقی در سطح مدیریتی و یا حرفه‌ای فوتبال به عنوان مدیر تیم ملی نونهالان راهی کره جنوبی شده بود و حالا به عنوان سرپرست تیم نوجوانان به چین می رود؟

استقلال و پرسپولیس هم شرایط خوبی برای گرفتن مجوز حرفه ای ندارند

طبق روال هرساله مردادماه زمان ارسال مدارک باشگاه ها به سازمان لیگ است و کمیته صدور مجوز حرفه ای این مدارک را تا شهریور بررسی خواهد کرد. بازرسی های سازمان لیگ و ممیزی از باشگاه ها از اواخر شهریور ماه آغاز می شود. در نهایت در مهرماه و آبان ماه کمیته صدور مجوز حرفه ای رای خود را در مورد باشگاه ها برای دریافت مجوز حرفه ای صادر خواهد کرد. بعد از ممیزی و صدور رای نیز کمیته صدور مجوز حرفه ای آنها را به کنفدراسیون فوتبال آسیا ارسال خواهد کرد.

به گفته سهیل مهدی مسوول این کمیته شرایط باشگاه ها متاسفانه نامناسب تر از فصل قبل است:« فصل گذشته 6 باشگاه مجوز حرفه ای و 2 باشگاه مجوز ملی دریافت کردند اما با توجه به وضعیتی که من در باشگاه ها می بینیم این اوضاع مناسب نیست. حتی وضعیت استقلال و پرسپولیس هم برای دریافت مجوز حرفه ای مناسب نیست.باشگاه های دیگر مثل نفت مسجدسلیمان، نساجی مازندران، ماشین سازی تبریز هم از جمله باشگاه های دیگری هستند که به نظر مشکلات زیادی برای دریافت مجوز حرفه ای دارند.»

محدودیت برای مصاحبه های کالدرون؛فقط با اجازه عرب یا خلیلی

با رفتن برانکو و حضور گابریل کالدرون در راس امور فنی پرسپولیس، مدیران باشگاه قوانین جدیدی را برای این مربی وضع کرده اند تا او برای گفتگو به هر شبکه و رسانه ای نرود.کالدرون برای اینکه به کانال های تلویزیونی و رسانه های نوشتاری برود باید مجوز ایرج عرب مدیرعامل پرسپولیس یا محسن خلیلی مدیر تیم را داشته باشد. در غیر اینصورت از سوی باشگاه جریمه خواهد شد.

برانکو در زمان حضور در پرسپولیس از سخنرانی در دانشگاه‌های کشور و حضور در همایش‌های موفقیت گرفته تا مصاحبه با برنامه های تلویزیونی را در دستور کار خود قرار داده بود.حضور او در برخی از این برنامه ها هم گاهی باعث اعتراض اسپانسرها بود اما برانکو هرگز حاضر نشد برای حضور در این مصاحبه ها با مدیران باشگاه هماهنگ شود.

3-670

captcha
تازه ها
بیشتر