فوتبال ایران / شناسه خبر: 100408 / تاریخ انتشار : 1398/4/31 19:03
|
معاون رئیس جمهور درباره ورود زنان به ورزشگاه‌ها

شرایط ورود زنان را فراهم می‌کنیم

معصومه ابتکار نسبت به ورود زنان به ورزشگاه واکنش نشان داده و خبر از انجام اقداماتی می‌دهد که در این زمینه در حال انجام شدن است.

معاون رئیس جمهور درباره ورود زنان به ورزشگاه‌ها

آخرین واکنشی که فیفا نسبت به ورود زنان به ورزشگاه‌های ایران داشت در خبرگزاری آسوشیتدپرس منعکس شد. در این خبر آمده بود که فیفا اعلام کرده است فدراسیون فوتبال ایران با حضور زنان در ورزشگاه‌ها برای بازی‌های انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر موافق است اما هنوز جلب موافقت دولت در این زمینه باقی مانده است.

توپ به زمین دولت انداخته شد و حالا مسوولان دیگری باید درباره روند بسترسازی ورزشگاه‌ها برای حضور زنان نظر بدهند. صحبت‌های معصومه ابتکار، معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده، در حاشیه شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان قزوین به همین موضوع مربوط می‌شود.

او در این مراسم می‌گوید: « بسترسازی برای ورود زنان به ورزشگاه‌ها در حال انجام است و سازوکارهای خوبی پیش بینی شده است تا این کار عملیاتی شود.»

ابتکار همچنین تأکید می‌کند: «در چند ورزشگاه حضور زنان را داشتیم و خوشبختانه مشکل خاصی هم پیش نیامده و امیدواریم موانع برای حضور زنان با ایجاد تمهیدات لازم برطرف شود.»

شاخص‌های عدالت جنسیتی چیزی است که ابتکار آن را از برنامه‌های دولت دوازدهم می‌داند و درباره‌اش توضیح می‌دهد: «در سطح ملی برای بانوان رویکرد برنامه‌ای داریم شاید در گذشته رویکردها در حوزه زنان اقتضایی و مناسبتی بود اما در دولت دوازدهم تلاش کرده ایم برنامه‌ها به صورت هدفمند اجرایی شود. در همین راستا شاخص‌های عدالت جنسیتی در دو سطح کلی و اختصاصی به همه دستگاه‌ها ابلاغ شده است.»

ابتکار درباره جزئیات اجرای این برنامه را این‌طور می‌گوید: «در ۳۱ استان سند وضعیت زنان تدوین شده که در شورای برنامه ریزی تصویب می‌شود و در حال حاضر در شش استان این سند تصویب شده و در استان‌های دیگر نیز در حال تصویب است. ۱۷۰ شاخص برای تحقق سند عدالت جنسیتی ابلاغی سال ۹۶ تعیین شده که آموزش، مشارکت اقتصادی، سیاسی، حقوقی از جمله این شاخص‌ها هستند.»

او تأکید می‌کند: «تدوین سند وضعیت زنان در استان‌ها برای کاهش فاصله‌ها بین زنان و مردان در حوزه‌های مختلف برای داشتن یک جامعه سالم تهیه شده تا عدالت به معنای واقعی محقق شود و این مهم‌ترین برنامه ما است و خوشبختانه شاهد افزایش استقبال در استان‌ها هستیم.»

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده به آمارهای دیگری که درباره زنان منتشر شده اشاره می‌کند: «طبق آمار روستایی ارائه شده ۴۰ درصد از زنان از تسهیلات اشتغال پایدار استفاده کرده اند و روند رشد و بهره مندی زنان روستایی از تسهیلات روند خوبی بوده و نشان از علاقه مندی و پرتلاشی زنان روستایی است. در پست‌های مدیریتی در کارنامه‌ای که سال گذشته ارائه دادیم رشد استان‌ها در انتصابات ۶۰ درصد بود و اینکه چند درصد از مدیران هر استانی هستند آمار دقیقی نداریم اما در حوزه ستادی حدود ۱۷ و نیم درصد افزایش حضور زنان را شاهد هستیم.»

 

captcha
پربازدید ترین ها
بیشتر
تازه ها
بیشتر