فوتبال ایران / شناسه خبر: 100407 / تاریخ انتشار : 1398/4/31 18:49
|

چرا فدراسیون به اتحادیه مجوز برگزاری مسابقه می‌دهد؟

امیررضا واعظ آشتیانی / درباره ابهاماتی که در نحوه اداره اتحادیه فوتبال مطرح می‌شود، باید این طور عنوان کنیم که اصلاً واژه «اتحادیه فوتبال» بی‌معنی و نادرست است. در همه جای دنیا اتحادیه باشگاه‌های فوتبال، اتحادیه داوران فوتبال یا اتحادیه بازیکنان فوتبال وجود دارد و اینکه اتحادیه‌ای با عنوان اتحادیه فوتبال وجود داشته باشد، بی‌معنی است.

اتحادیه‌ای که در ایران تحت عنوان اتحادیه فوتبال عنوان می‌شود، اتحادیه باشگاه‌های فوتبال هم نیست و در اصل نام این اتحادیه، «اتحادیه مدیران باشگاه‌های فوتبال» است. در اساسنامه این اتحادیه که به تصویب وزارت کشور رسیده است. این اتحادیه با نام فوق ثبت شده است و این موضوع در بند یک اساسنامه به وضوح مشخص است.

اتحادیه باشگاه‌های انگلیس تحت عنوان نام و سابقه‌ و قدمتی که دارد حتی می‌تواند مسابقات را نیز برگزار کند اما اتحادیه مدیران باشگاه‌ها در ایران می‌تواند بیشتر جنبه آموزشی و مشورتی برای مدیران داشته باشد و نه چیز دیگری!

اگر این اتحادیه می‌خواهد مانند اتحادیه انگلستان کار اجرایی کند، باید مجوز اتحادیه باشگاه‌ها را کسب کند، به این ترتیب که باشگاه‌ها جمع شوند، هیأت مؤسس تشکیل دهند و شروع به کار کنند اما ما شاهدیم این اتحادیه سال‌های سال نامش را در اذهان و گفتمان به جای اتحادیه مدیران باشگاه‌ها «اتحادیه باشگاه‌ها» یا «اتحادیه فوتبال» عنوان می‌کند.

حالا اینکه برگزاری مسابقات جام شهدا توسط اتحادیه - که پیش از این زیر نظر سازمان لیگ برگزار می‌شد - قانونی است یا خیر بحث دیگری است اما برگزارکننده این مسابقات طبق قانون می‌بایست سازمان لیگ باشد. به طور کل اتحادیه فوتبال به این شکل نمی‌تواند کار اجرایی داشته باشد و بنابراین مسابقات را نیز نباید برگزار کند چون اصلاٌ این اتحادیه فوتبال یا اتحادیه باشگاه‌های فوتبال نیست و در اصل اتحادیه مدیران فوتبال است.

بهتر است یک بار برای همیشه اعلام شود که اتحادیه مدنظر,‌ اتحادیه مدیران فوتبال است و وظایف و اختیارات خاص خودش را دارد و چرا یک بار این موضوع شفاف‌سازی نمی‌شود؟ هر چند که اگر اتحادیه باشگاهی به معنی واقعی تشکیل شود، می‌تواند قابلیت و اختیارات اجرایی نیز داشته باشد و فدراسیون فوتبال نیز مختار است که این اختیارات را به این اتحادیه بدهد یا خیر ولی در حالت عادی اتحادیه‌ بیشتر می‌تواند وظیفه مشورتی و آموزشی و پژوهشی داشته باشد.

در بخشی از اساسنامه این اتحادیه برنامه‌ریزی، هدایت، کنترل و اجرای کلیه فعالیت‌های ورزش فوتبال که از سوی فدراسیون به اتحادیه واگذار شده باشد، جزو وظایفش یاد شده است. مسئله مشخص این است که این اتحادیه «اتحادیه فوتبال» نیست. چون این واژه به طور کل بی‌معنی است. همچنین این اتحادیه «اتحادیه باشگاه‌ها» نیز نیست. چون اساسنامه‌اش این نام را بیان نمی‌کند. در اساسنامه اتحادیه فوتبال قید شده که این اتحادیه با عنوان «اتحادیه مدیران باشگاه‌های فوتبال» مجوز فعالیت گرفته است.

کار و وظیفه این اتحادیه با این عنوان اساساً می‌‌تواند در مباحثی مانند انتقال تجربیات علمی و مدیریتی، نرم‌افزاری، برگزاری کلاس و همایش و تهیه بروشور و انتشار کتاب برای مدیران حوزه فوتبال کار کند و اصولاً دیگر بیشتر از این نمی‌تواند وظایفی داشته باشد.

حال این سؤال پیش می‌آید که چرا فدراسیون باید به این اتحادیه که تحت عنوان «اتحادیه مدیران» است، مجوز برگزاری مسابقات بدهد. آن هم در حالی که در ایران و مجموعه فدراسیون فوتبال سازمانی به نام سازمان لیگ وجود دارد.

 

captcha
تازه ها
بیشتر