فوتبال ایران / شناسه خبر: 100391 / تاریخ انتشار : 1398/4/30 18:07
|
تبانی علنی در لیگ برتر فوتسال نوجوانان ایران

آموزش تبانی به نوجوانان، دستاورد تازه مدیران غافل

مسوولان فدراسیون فوتبال به بی‌توجهی خود نسبت به تیم‌های پایه ادامه می‌دهند و سال‌ها بعد در رده‌ بزرگسالان تازه می‌خواهند به فکر فرهنگ‌سازی فوتبالی بیفتند که از ریشه خراب بوده است!

تبانی علنی در لیگ برتر فوتسال نوجوانان ایران

تصاویر ویدئویی پخش شده در فضای مجازی از یکی از مسابقات لیگ برتر نوجوانان فوتسال گویای همه چیز است. مسابقه‌ای بین دو تیم فوتسال اقلید شیراز و شازند اراک در رده نوجوانان که دو تیم بعد از رسیدن به نتیجه دلخواه، کوچکترین حرکتی در زمین ندارند. بازیکنان یک تیم توپ را بین خود پاس‌کاری می‌کنند و تیم حریف ایستاده و تماشاگر این پاس‌کاری هستند. به همین وضوح!

ماجرا از این قرار بوده که در روز آخر بازی‌ها، براساس نتایج قبلی اگر تیم اقلید با یک گل تیم شازند را شکست می‌داد، هم تیم اقلید به عنوان دوم گروه بالا می‌رفت و هم تیم شازند با تفاضل گل بهتر نسبت به تیم هتل الماس مشهد، در لیگ ماندنی می‌شد. همین شد که با شروع بازی بلافاصله تیم اقلید بدون مزاحمت بازیکنان حریف به گل می‌رسد و بعد از گل هم هرکدام از تیم‌ها در زمین خودشان ایستاده و به حفظ توپ می‌پردازند!

تیم اقلید پرورش یافته آکادمی ناظم است که زیر نظر سید محمد ناظم الشریعه سرمربی تیم ملی فوتسال فعالیت می‌کند. با این حال ناظم‌الشریعه منکر هر ارتباطی با این تیم می‌شود و می‌گوید: «اول از همه باید بگویم این تیم ارتباطی به من ندارد. فقط مدیر آکادمی فوتسال ما سرمربی اقلید است و ارتباطی بین من و تیم اقلید نیست. آنها کار خودشان را انجام می دهند. درباره بحث تبانی هم باید بگویم که هیچ عقل سلیمی نمی پذیرد این بازی تبانی باشد. بحث تبانی زمانی پیش می آید که یک تیم به دیگری راه بدهد تا همین‌طور پشت سر هم گلزنی کند. در این مسابقه تیم اقلید یک بر صفر جلو است و همین یک گل برای صعودش کافی است. تیمی که باید حمله کند و گل بزند، تیم شاندیز است.»

با اینکه تصاویر منتشر شده از این بازی، نشان دهنده نوع برخورد عجیب بازیکنان هر دو تیم در دقایقی از بازی است اما مهدی عابدی، سرمربی اقلید شیراز نه تنها منکر تبانی شده بلکه می‌گوید به مراجع قضایی شکایت می‌کند: « وقتی که ما می‌توانیم با یک نتیجه یک بر صفر به مرحله بعد صعود کنیم لزومی ندارد که بخواهیم به تیم اراک فشار وارد کنیم و تیم اراک باید به خاطر اینکه صعود نکند به ما فشار وارد می کرد نه ما. اگر فیلم بازی را به خصوص 17 دقیقه اول این مسابقه را تماشا کنید، متوجه می‌شوید چه بازی سنگین و پرفشاری بوده است.» او معتقد است تماشاگران باید درباره این موضوع نظر دهند که شاهد تمام لحظات بازی بوده‌اند.

علی‌رغم اینکه مسوولان اقلید مطرح شدن بحث تبانی را نوعی غرض ورزی از سوی تیم‌های رقیب می‌دانند اما آرش جابری، دبیر سازمان لیگ فوتسال با تأکید بر اهمیت سلامت بازی‌ها، مسابقات را تعلیق کرده و این موضوع را مورد بررسی قرار داده است.

جابری می‌گوید: « تمامی اقدامات لازم را جهت صیانت از سلامت بازی‌ها به کار می‌گیریم، برگزاری بازی‌های فینال لیگ نوجوانان را تا زمان دریافت آرای مربوط به این پرونده تعلیق کردیم. بررسی‌های لازم از سوی ارکان قضایی فدراسیون انجام خواهد شد و سازمان لیگ فوتسال هم تمام تلاش و همکاری خود را در راستای تکمیل مدارک لازم در این پرونده انجام خواهد داد.»

با اینکه رده‌های پایه، مرکز پرورش نسل آینده هر رشته ورزشی است اما مورد بیشترین بی توجهی‌ها قرار می‌گیرد. نسلی که قرار است آینده ساز فوتبال و فوتسال کشور شوند، از همان ابتدا بیشتر از فوتبال، حواشی را فرا می‌گیرند. مسوولان فدراسیون فوتبال هم همچنان به این بی‌توجهی ادامه می‌دهند و سال‌ها بعد در رده‌ بزرگسالان تازه می‌خواهند به فکر فرهنگ‌سازی فوتبالی بیفتند که از ریشه خراب بوده است!

 

 

 

2 - 550

 

captcha
تازه ها
بیشتر