فوتبال ایران / شناسه خبر: 100388 / تاریخ انتشار : 1398/4/30 17:19
|
حسابرسی پرسپولیس و استقلال برای خصوصی‌سازی انجام شد

یک قدم به واگذاری سرخابی‌ها نزدیک‌تر

داوری به عنوان مدیرکل امور باشگاه‌های وزارت ورزش بعد از تعیین تکلیف حسابرسی‌ها، اعلام می‌کند که سایر مراحل دیگر زیر نظر وزارت ورزش نیست و به سازمان خصوصی‌سازی مربوط می‌شود.

حسابرسی سرخابی‌ها برای خصوصی‌سازی انجام شد

پرسپولیس و استقلال حداقل در ظاهر، یک قدم دیگر به تحقق وعده خصوصی‌سازی نزدیک‌تر شده‌اند. نمایندگان سازمان حسابرسی با استقرار در محل دو باشگاه، حسابرسی‌های آن‌ها را برای واگذاری به بخش خصوصی انجام داده‌اند و به آخرین موضوعی که درباره واگذاری سرخابی‌ها مطرح می‌شد را حل کرده‌اند.

سازمان خصوصی‌سازی از وزارت ورزش و جوانان خواسته بود تا حسابرسی استقلال و پرسپولیس انجام شود. بر این اساس نمایندگان سازمان حسابرسی رسمی در باشگاه استقلال و پرسپولیس مستقر شدند تا حسابرسی‌ها انجام شود. حسابرسی استقلال در دو فاز در سال 98 انجام شد همچنین حسابرسی این باشگاه در سال 97 نیز به طور کامل صورت گرفت که تقدیم سازمان خصوصی‌سازی شد.

حسابرسی پرسپولیس تا تیر ماه هم تا فردا(دوشنبه) به سازمان خصوصی‌سازی تقدیم ‌می‌شود و حسابرسی‌ها به طور کامل انجام می‌شود.

افشین داوری، مدیرکل امور باشگاه‌های وزارت ورزش و جوانان با اشاره به همین موضوع، توضیح می‌دهد: « از ما خواستند حسابرسی استقلال تا 98/03/31 انجام شود که انجام شده است. آخرین موضوع همین بود. از این به بعد ما دیگر نمی‌توانیم بگوییم چه اتفاقاتی خواهد افتاد اما وزیر ورزش بر اساس خواسته‌های پوری حسینی به مجلس و وزارت اقتصاد و دارایی نامه نوشته و هنوز هم پیگیری می‌کند. اراده این است که این دو باشگاه به بخش خصوصی واگذار شوند تا در فضای دولتی محدودیت‌هایی برای آنها ایجاد نشود.»

او همچنین توضیح می‌دهد: «یکسری بدهی‌ها باید مشخص می‌شد که این کار انجام شد، بدهی مالیاتی هم کاملاً شفاف شد در نهایت موضوع سهامی عام مطرح شد که پرسپولیس سهامی عام شد برای استقلال هم این اتفاق رخ خواهد داد. از آن طرف سازمان خصوصی‌سازی، بورس و فرابورس هم مواردی را می‌خواهد به خاطر اینکه این بحث‌ها جمع شود نامه‌نگاری‌هایی با مجلس و وزارت اقتصاد و دارایی انجام شده تا با اصلاح قانون همه موارد اجرایی شود.»

مشکلی که همچنان درباره این دو باشگاه وجود دارد، به نام نبودن اموال دو باشگاه استقلال و پرسپولیس است. موضوعی که داوری درباره‌اش این‌طور می‌گوید: « باشگاه‌های استقلال و پرسپولیس اموالی دارند اما سند به نامشان نیست. بندهایی در قانون پیشنهاد شده که اگر اعمال شود اموال به راحتی به نام استقلال و پرسپولیس سند زده می‌‌شود. مجموعه‌ها متعلق به باشگاه‌ها است اما هنوز سند به نام آنها زده نشده است.»

با اینکه داورزنی اعلام کرده که بدهی مالیاتی سرخابی‌ها کاملاً شفاف شده است اما با توجه به اینکه آن‌ها اظهارنامه مالیاتی را پر نکرده‌اند، این سوال مطرح می‌شود که در حال حاضر بدهی مالیاتی‌شان به چه صورت خواهد بود؟ مدیرکل امور باشگاه‌های وزارت ورزش در پاسخ به این سوال توضیح می‌دهد: « یکسری مالیات بر ارزش افزوده بر حقوق تجمیع شده که کل جامعه ورزش را دچار چالش کرده است. وزارت ورزش اقدامات خوبی انجام داده و به این نتیجه رسیده تا با همکاری وزارت اقتصاد و دارایی به 251 مکرر برود تا بررسی مجدد شود.»

بدهی مالیاتی سرخ‌ها به اندازه‌ای سنگین است که برای حل این مشکل دست به دامن مدیران بالادستی شده‌اند. داورزنی هم با اشاره به این تلاش‌ها می‌گوید: «همه تلاش می‌کنند راهکارهایی پیدا کنند. این بدهی مالیاتی هم در حساب پرسپولیس و استقلال به خاطر عدم آگاهی است که قبلاً بوده اما در این چند وقت اخیر این مسائل پیگیری می‌شود، بدهی انباشته شده رقم بسیار بالایی دارد که مدیران بالادستی در حال پیگیری موضوع هستند. من در جریان روند رو به جلو نیستم اما در جلساتی که داشتیم نقاط ضعف و قوت مطرح شده امیدوارم سریع‌تر موضوع حل شود.»

داوری به عنوان مدیرکل امور باشگاه‌های وزارت ورزش بعد از تعیین تکلیف حسابرسی‌ها، اعلام می‌کند که سایر مراحل دیگر زیر نظر وزارت ورزش نیست و به سازمان خصوصی‌سازی مربوط می‌شود. با این حال تلاش‌ها برای حل شدن مشکل مالیاتی سرخابی‌ها همچنان ادامه دارد و معلوم نیست آیا این مشکلات براساس وعده وزیر ورزش تا پایان امسال حل می‌شود یا براساس پیش‌بینی پوری‌حسینی به سرانجام نخواهد رسید؟

 

 

2 – 670

 

captcha
تازه ها
بیشتر