فوتبال ایران / شناسه خبر: 100356 / تاریخ انتشار : 1398/4/29 16:44
|
به جای نبش قبر اساسنامه سال ۹۰ فدراسیون فوتبال

به فکر تصویب اساسنامه جدید باید بود!

یادداشت

به فکر تصویب اساسنامه جدید باید بود!

دکتر غلامرضا رفیعی / دوشنبه ششم تیرماه جاری آقای دکتر داود محمدی ریاست محترم کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی در مصاحبه ای که با رسانه ها داشت ضمن اعلام اینکه گزارش آن کمیسیون محترم در خصوص فساد در فوتبال ایران آماده قرائت در صحت علنی مجلس شورای اسلامی می باشد، مجددا در خصوص اساسنامه فعلی فدراسیون فوتبال فرمودند که اساسنامه فعلی در سال 1390 به تصویب هیات محترم دولت نرسیده و محتملا منظورشان این بود که اساسنامه فعلی که موسوم به اساسنامه سال 1390 است فاقد اعتبار قانونی است!

نگارنده بنا ندارد در این سطور از حریم انصاف خارج شده و همه چیز را سیاه یا سفید ببیند. مطالب ذیل به معنای نادیده انگاشتن زحمات و دستاوردهای سئول نشینان به خصوص ریاست و اعضای محترم هیات رئیسه فدراسیون فوتبال نبوده و نگارنده همواره متذکر اقدامات شایسته آنان نیز بوده است.

اما همانگونه بارها در برنامه های مختلف رادیو- تلویزیونی و سایر رسانه‌ها به این موضوع پرداخته‌ام؛ نبش قبر اینکه اساسنامه سال 1390 به تصویب هیات محترم دولت رسیده یا نه!؟  قانونی است یا غیر قانونی؟! هیچ نتیجه و فایده عملی برای فوتبال کشور ندارد.

زیرا درست یا نادرست، همین اساسنامه نزدیک به یک دهه مبنای مدیریت فدراسیون فوتبال ایران بوده و زمان قابل برگشت نیست. تاکید موکد نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی و ریاست محترم کمیسیون اصل نود بر این موضوع، ارسال سیگنال اشتباه برای اصلاح روند امور مدیریت فدراسیون فوتبال ایران در چند ماه باقیمانده از عمر این مجلس محترم است. موضوع مهم و درخور توجه این است که اساسنامه سال 1390 حتی اگر وفق روال قانونی به تصویب هیات محترم دولت رسیده باشد؛ که امیدوارم چنین باشد (چون تشکیک در این امر دردی را دوا نمی کند) پس از گذشت نزدیک به ده سال، دارای ایراداتی عدیده و در مواد مهمی مغایر اساسنامه های بعدی و فعلی فیفا است که ریاست محترم فدراسیون و هیات رئیسه محترم و سایر همکاران ارجمند شان از آنها کاملا مطلع هستند لیکن از بیم آنکه به سرنوشت رئیس و تعدادی از اعضای هیات رئیسه قبلی فیفا مبتلا شوند آن را در 8 سال گذشته اصلاح نکرده اند تا هیات رئیسه و جناب رئیس، با دستان خود، شاخه ای که بر روی آن نشسته اند را قطع نکنند!

از قضا، همان ایرادات و اشکالات اساسی موجود در اساسنامه فعلی و عدم انطباق آن با اساسنامه فعلی فیفا یکی از مهم‌ترین دلایل وضعیت فعلی مدیریت فوتبال کشور و ناهنجاری‌ها و فساد در فوتبال ایران است. اساسنامه فعلی فدراسیون فوتبال ایران اگر در فیفا و هر کشور دیگر جهان باشد، رئیس فیفا و روسای فدراسیونهای فوتبال سایر کشورها را حتی اگر جزو قدیسان زمانه باشند، به دیکتاتوری و داد و ستدهای نامتعارف و احیانا کسب منافع و اعمال ملاحظات شخصی واخواهد داشت، تا چند صباحی بیشتر در مسندشان باشند.

 اگر سه سال پیش، اساسنامه فیفا شبیه اساسنامه فعلی فدراسیون فوتبال ایران بود هرگز آقای سپ بلاتر و آقای جروم والکه رئیس و دبیر کل قدرتمند فیفا توسط ارکان قضایی فیفا برکنار نمی شدند! به قول معروف تنها پس از تصویب اساسنامه جدید فیفا بوده است که با مستقل کردن ارکان قضایی فیفا و حاکمیت استقلال و تفکیک قوا در فیفا (مجمع عمومی به عنوان قوه مقننه فیفا، هیات رئیسه به عنوان قوه مجریه فیفا و ارکان قضایی به عنوان قوه قضائیه فیفا) آفتاب بدون غروب آقای سپ بلاتر و جروم والکه را به سمت مغرب کشاند و به امپراتوری آنان در پایتخت فوتبال جهان پایان داد.

بلی، سخنی گزاف نیست اگر بگوییم که صرف نظر از اینکه چه کسی در حال رئیس فدراسیون فوتبال ایران و یا عضو هیات رئیسه آن باشد، بر اساس اساسنامه سال 1390، دارای اختیاراتی بیشتر از رئیس و هیات رئیسه فیفا است.

ازین‌رو از هم اکنون قاطعانه اعلام می کنم که نتیجه و فایده عملی بر انتشار و قرائت گزارش نهایی کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی در بهبود مدیریت فوتبال کشور و مبارزه با فساد خانمان‌سوز آن مترتب نخواهد بود. گزارش موصوف علیرغم همه زحماتی که برای آن کشیده شده است علت را کنار گذارده و سراغ معلول رفته است.

کمتر از یکسال به عمر دولت فعلی و مجلس شورای اسلامی باقیمانده است. نه سرخابی ها خصوصی سازی خواهند شد و نه تغییری در فدراسیون فوتبال ایران رخ خواهد داد. اگر دولت و مجلس محترم در این چند ماه باقیمانده خواهان اقدام موثر برای خدمت به فوتبال کشور هستند به جای این همه قیل و قال به فکر انطباق اساسنامه سال 1390 با اساسنامه فعلی فیفا باشند. در غیر اینصورت هیچ تغییری روی نخواهد داد زیرا مناسبات و داد و ستدهای فوتبال ایران بسیار پیچیده تر از یافته های مندرج در گزارش کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی خواهد بود. گذشت زمان درستی یا نادرستی مطالب فوق را به اثبات خواهد رساند.

 

 

captcha
تازه ها
بیشتر