فوتبال ایران / شناسه خبر: 100330 / تاریخ انتشار : 1398/4/26 18:35
|
خبری که خزانه‌دار فدراسیون در اوج ناامیدی اعلام کرد

کمک فدراسیون به استقلال برای دریافت مطالباتش از فیفا

مدیرعامل باشگاه استقلال براساس ادعایی که داشته، می‌خواهد به طور مستقل از فدراسیون فوتبال برای دریافت مطالباتش از فیفا اقدام کند. خزانه‌دار فدراسیون فوتبال درباره این ادعا توضیحاتی ارائه داده است.

کمک فدراسیون به استقلال برای دریافت مطالباتش از فیفا

مهلت تمام شد و طلب پروپئیچ پرداخت نشد. استقلالی‌ها می‌گویند پولی ندارند که به او بپردازند. اولین موضوعی که عامل این بی‌پولی عنوان می‌کنند، پول‌های بلوکه شده‌ای است که هنوز فدراسیون فوتبال موفق نشده از فیفا بگیرد. امیرحسین فتحی هم مدعی شده که باشگاه استقلال به طور مستقل مذاکره با فیفا را برای دریافت این مبالغ آغاز کرده است.

حالا این سوال مطرح می‌شود که گره کور پول‌های بلوکه شده که به دست مسوولان فدراسیون فوتبال باز نشده بود، به دست استقلالی‌ها باز می‌شود؟ آیا این اقدام امکان‌پذیر است و فدراسیون جهانی فوتبال حاضر است پول باشگاه‌ها را به طور مجزا پرداخت کند؟ اصلاً اگر باشگاه استقلال می‌تواند خودش رایزنی کند و مطالباتش بابت حضور بازیکنان این تیم در جام جهانی را از فیفا بگیرد، چطور فدراسیون نمی‌تواند مطالباتش را وصول کند؟

علی سلیمانی، خزانه‌دار فدراسیون فوتبال اقدام باشگاه استقلال برای دریافت طلبش را اتفاقی شدنی می‌داند و در پاسخ این سوالات را این‌طور می‌دهد: «در مباحثی که به فیفا مربوط است هر دو حالت وجود دارد. روش پرداخت پول هم اینگونه است که فیفا و AFC از طریق فدراسیون‌ها پول باشگاه‌ها را پرداخت می‌کنند. امکان دیگری هم وجود دارد که فدراسیون، باشگاه را مستقیما به فیفا معرفی کند.»

مشکل اصلی اما این است که فیفا نه قبول کرده این پول را به فدراسیون فوتبال بپردازد و نه باشگاه‌ها. خزانه‌دار فدراسیون فوتبال تأکید می‌کند: «فیفا به هیچ عنوانی قبول نکرده به ما و باشگاه‌ها مطالباتشان را پرداخت کند اما اگرفتحی شب گذشته ادعا کرده در حال مذاکره با فیفا است مساله‌ای شدنی است.»

روند کار هم روند دشواری نیست و سلیمانی درباره‌اش توضیح می‌دهد: «مثلا فدراسیون فوتبال نامه‌ای را به فیفا می‌نویسد و نماینده باشگاه را معرفی می‌کند. با توجه به استنادی که فدراسیون انجام داده فیفا اگر طلبی برای باشگاه‌ها باشد به نمایندگی از آنها پرداخت خواهد کرد. مثلا کنفدراسیون فوتبال آسیا بارها این کار را انجام داده و تنها درخصوص معرفی نامه‌ها یک استعلام از فدراسیون گرفته و سپس کار را انجام داده است.»

خزانه‌دار فدراسیون فوتبال می‌گوید: «آقای تاج برای دریافت مطالبات فدراسیون رایزنی‌های بسیار زیادی کرد، حتی یک رایزنی صورت گرفت که از طریق شرکت ثالث مطالبات فدراسیون را دریافت کنیم اما فیفا نپذیرفت. ما حتی می‌خواستیم از طریق بانک‌های ملت و سامان که در سوئیس هستند مطالباتمان را بگیریم  که آنها باز هم قبول نکردند. قرار بود نقدی پول را دریافت کنیم باز هم آنها نپذیرفتند.»

سلیمانی همچنین تأکید می‌کند: «در این 4-3 سالی که در فدراسیون هستم یادم نمی‌آید فیفا روی بحث پاداش‌های باشگاه‌ها مستقیما با آنها همکاری خوبی کرده باشد حتی ما داوران را برای دریافت حق‌ الزحمه معرفی کردیم و یا نمایندگان‌شان را به آنجا فرستادیم اما فیفا باز هم قبول نکرد چون آنها معتقدند مطالبات باشگاه‌ها فقط به حساب فدراسیون فوتبال واریز می‌شود که متاسفانه ما هم تحریم هستیم. فیفا به ما اعلام کرده که هیچ پولی مستقیما به باشگاه‌ها داده نمی‌شود و فقط از طریق فدراسیون این اتفاق خواهد افتاد.»

او با بیان اینکه احتمال دارد فدراسیون نماینده باشگاه استقلال را در نامه‌ای به فیفا معرفی کرده باشد، می‌گوید: «شرایط باشگاه استقلال ویژه است و شاید با آنها همکاری کنند. هنوز چیزی مشخص نیست؛ من خودم نتوانستم فیفا را متقاعد کنم و با وجود اینکه تمام مشکلات را عنوان کردم و به عنوان یک عضو رایزنی‌های زیادی داشتم ولی آ‌نها حتی کارگزاری که در سوئیس معرفی کردیم را قبول نکردند.»

خزانه‌دار فدراسیون فوتبال دلیل این مقاومت فیفا را این‌طور توضیح می‌دهد: «فیفا به ما می‌گوید چون ما باید اسم رسید پرداختی را در بانک با نام کشور ایران قید کنیم این مشمول قانون تحریم می‌شود و ما هم نمی‌توانیم غیرقانونی عمل کنیم حال ممکن است این سوال به وجود بیاید که چطور بعضی باشگاه‌های خصوصی مراودات بانکی دارند اما باید بگویم آنها از طریق شرکت‌های ثالث عمل می‌کنند و مستقیما طرف حساب نمی‌شوند. فیفا یک نهاد مجزا است و با توجه به اتفاقاتی که در زمان سپ‌بلاتر رخ داده دیگر نمی‌خواهد خودش را درگیر مسائل مالی کند و دقیقا مُر قانون را عمل خواهد کرد.»

او موفقیت استقلال در این پروسه را تنها یک احتمال می داند و حرف آخر را درباره این موضوع، این‌طور بیان می‌کند: «همانطور که گفتم شاید باشگاه استقلال با معرفی نماینده‌اش به فدراسیون جهانی بتواند حق خودش را بگیرد ولی درمورد این موضوع نمی‌شود اظهار نظر قطعی کرد.»

کمک فدراسیون فوتبال به باشگاه استقلال برای اقدام در جهت دریافت پول‌های بلوکه شده اش از فیفا،  مصداق بارز سنگ مفت و گنجشک مفت است. گرچه می داند که احتمال همکاری فیفا با استقلال سخت است اما شاید شرایط خاص این باشگاه، آن‌ها را متقاعد کند تا کمک کنند.

 

 

2 - 700

 

captcha
تازه ها
بیشتر