ورزش ایران / شناسه خبر: 100314 / تاریخ انتشار : 1398/4/25 18:05
|

مجمع فدراسیون کشتی و یک تصمیم مهم / رای سرنوشت‌‌ساز

انتخابات فدراسیون کشتی فردا برگزار می‌شود و بعد از 9 ماه ورزش اول ایران رئیس خود را می شناسد اما سوال مهم این است که چه کسی روی صندلی ریاست می نشیند.

محسن وظیفه - بعد از 9ماه کش‌و‌قوس بالاخره روز موعود برای کشتی فرا رسید و حالا اعضای مجمع قرار است از بین 7 کاندیدا یک نفر را برای حضور در راس کادر فنی انتخاب کنند؛ انتخابی که هم به 9ماه بلاتکلیفی و سرگردانی پایان می‌دهد و هم می‌تواند آینده‌ای روشن برای کشتی ایران رقم بزند. علیرضا دبیر، حمید بنی‌تمیم، اصغر آزوره، محمدرضا صالحی، علی‌اکبر جیره‌سرایی، جاسم امیری و عبدالمهدی نصیرزاده 7 کاندیدای فدراسیون کشتی هستند که یک نفر از این جمع با رای اعضای مجمع به‌عنوان رییس فدراسیون کشتی انتخاب می‌شود.

کشتی ایران چند سال است که حال و روز خوشی ندارد. درست است که از 9ماه پیش و با استعفای رسول خادم این فدراسیون درگیر حواشی عجیبی شد، اما واقعیت این است که در زمان حضور رسول خادم هم اوضاع کشتی اصلا مناسب نبود، بخصوص در دو سال گذشته مشکلات در این فدراسیون به اوج خود رسید. حالا اعضای مجمع فدراسیون کشتی در شرایطی قرار گرفته‌اند که می‌توانند با رای خود کشتی را از این وضعیت بحرانی و بغرنج خارج کنند و روزهای جدیدی را برای این رشته رقم بزنند. امروز برای کشتی روز سرنوشت است و اعضای مجمع می‌توانند با انتخاب خود یا به استمرار مشکلات و گرفتاری‌هایی که از دوره مدیریت قبلی به‌جا مانده، رای بدهند یا اینکه با انتخاب خود، خون تازه‌ای را به کشتی تزریق کنند.
 
جای خالی دو قهرمان
انتخابات فدراسیون کشتی با توجه به استقبال زیاد قهرمانان سابق این رشته برای حضور در ریاست فدراسیون از هیجان و اهمیت زیادی برخوردار بود. امیررضا خادم، علیرضا دبیر و عباس جدیدی سه چهره نامدار کشتی ایران بودند که در دهه 90 میلادی با کشتی‌های دیدنی خود خاطرات فوق‌العاده‌ای را برای همه علاقه‌مندان به کشتی رقم زده بودند، اما به‌طرز عجیبی از حضور در انتخابات منع شدند. هرچند در آخرین لحظات علیرضا دبیر توانست مجوز حضور در انتخابات را به‌دست بیاورد اما این نوع برخورد با قهرمانان خاطره‌ای تلخ برای کشتی ایران به‌جا گذاشت. شاید بدبین‌ترین فرد هم تصور نمی‌کرد روزی با قهرمانانی که هم سکوی قهرمانی را فتح کرده بودند و هم به صندلی‌های سیاست تکیه زده بودند روزی با چنین برخوردی روبه‌رو شوند. ورود علیرضا دبیر به انتخابات اندکی هیجان از دست‌رفته را به این انتخابات برگرداند اما رقابت سه قهرمان در مجمع انتخاباتی شرایط دیگری را برای کشتی رقم می‌زد. حالا با ورود دبیر به مجمع او مهم‌ترین‌ترین و شاخص‌ترین چهره مجمع است که مقابل اعضای صاحب رای قرار می‌گیرد.

 دبیر مثل محمودی، شبیه به آرش
بعد از احراز صلاحیت دیرهنگام علیرضا دبیر خیلی‌ها نسبت به این نوع ورود دبیر به مجمع واکنش نشان دادند. حرف و حدیث‌های زیادی به راه افتاد و به نوعی این مسائل مطرح شد که گویا تا به حال چنین چیزی در ورزش و انتخابات سابقه نداشته است. در حالی‌ که باید گفت متاسفانه در ورزش ایران مدتی است که از این اتفاقات تلخ چندین بار رخ داده است. به طور مثال بهنام محمودی وقتی قصد ورود به انتخابات والیبال را داشت هزار و یک داستان برای او به وجود آمد و تا شب قبل از انتخابات هم مشخص نبود که او به مجمع ورود کند اما به یکباره صلاحیت او شب قبل از انتخابات احراز شد و توانست جواز حضور در مجمع را به دست بیاورد. هر چند که اعضای مجمع نظر دیگری داشتند و به فرد دیگری رای دادند. همین وضعیت برای آرش میر‌اسماعیلی هم در انتخابات ریاست فدراسیون جودو به وجود آمد. آرش تا دو روز قبل از ورود به انتخابات صلاحیتش احراز نشده بود اما به یکباره با نظر مراجع تصمیم گیرنده آرش هم توانست در انتخابات حضور داشته باشد که در نهایت هم اعضای مجمع به او رای دادند و آرش به‌عنوان رییس فدراسیون انتخاب شد.
همه پای کار برای یک انتخاب مهم
یکی دیگر از موارد مهم در مجمع امروز به شایعاتی برمی‌گردد که در روزهای اخیر مطرح شده بود. شایعه تحریم انتخابات از سوی برخی کاندیداها مطرح شده بود. بخصوص بعد از ورود دیرهنگام علیرضا دبیر به انتخابات این شایعه از سوی برخی دیگر از کاندیداها رقم خورد که در اعتراض به ورود دیرهنگام دبیر به انتخابات قصد کناره‌گیری یا تحریم انتخابات را دارند. هرچند همه چیز در همان حد حرف و حدیث باقی ماند، اما با این حال نشان می‌دهد مجمع امروز هم نمی‌تواند خیلی بی‌حرف و حدیث باشد. بخصوص اینکه در گذشته هم تجربه چنین کاری وجود داشت و امروز مهم است که همه خوب دقت کرده و بهترین تصمیم را اتخاذ کنند.
 
تجربه تلخ
در نخستین سال‌های دهه 80 شمسی یکی از عجیب‌ترین انتخابات فدراسیون کشتی برگزار شد؛ انتخاباتی که پرویز سیروس‌پور رییس فدراسیون کشتی بود و امیررضا خادم هم به‌عنوان جدی‌ترین رقیب او در اوج دوران جوانی وارد عرصه رقابت شده بود. در نشستی که شب قبل از برگزاری مجمع انتخاباتی با حضور رییس فدراسیون کشتی یعنی پرویز سیروس‌پور و امیررضا خادم برگزار شد، رای‌گیری انجام شد که در این رای‌گیری تقریبا نتیجه انتخابات به‌طور کامل مشخص شد؛ یعنی وقتی مجمع قرار بود برگزار شود همه می‌دانستند چه اتفاقی قرار است رخ بدهد، اما وقتی مجمع شروع به کار کرد ناگهان یک جنجال مجمع را به‌هم ریخت و در نهایت مجمع نیمه‌کاره ماند. با نیمه‌کاره ماندن مجمع انتخاباتی کشتی، برای مدتی ورزش اول ایران در بلاتکلیفی کامل به‌سر برد. کشتی ایران چنین روزهایی را پشت سر گذاشته و حالا همه اعضای مجمع خوب به این موارد آگاه هستند و می‌دانند به هیچ فرصت‌طلبی نباید فرصت بدهند تا مجمع با آرامش رای خود را بدهد و کشتی را از این وضعیت بحرانی خارج کند.
 
تکلیف روشن برای اعضای مجمع
خیلی‌ها معتقدند مجمع امروز کار سختی دارد اما شاید هم خیلی کار برای انتخاب سخت نباشد. کارنامه افراد می‌تواند خیلی راحت تکلیف را مشخص کند. یک بررسی کوتاه درباره وضعیت و عملکرد هفت کاندیدا که در مجمع حضور دارند، می‌تواند اعضای مجمع را به یک جمع‌‌بندی کلی برساند که کدام عضو مجمع بهتر و راحت‌تر از بقیه می‌تواند کشتی را اداره کند. به همین دلیل با اندکی هوشیاری مجمع می‌تواند تصمیم خود را به‌منظور ساخت یک آینده روشن برای کشتی را به مرحله اجرا بگذارد. در واقع امروز با تصمیماتی که مراجع ذی‌صلاح گرفتند، تکلیف برای اعضای مجمع کاملا روشن است و آنها بی‌بهانه باید تصمیم خود را اتخاذ کنند.

captcha
تازه ها
بیشتر