فوتبال ایران / شناسه خبر: 100296 / تاریخ انتشار : 1398/4/24 19:38
|
نام ایران از رنکینگ باشگاهی AFC حذف شد، دوباره برگشت

چند ساعت با شایعه و دلهره تعلیق فوتبال ایران!

نام ایران به لیست رده‌بندی باشگاهی AFC که ارتباطی با تعلیق ایران نداشت بازگشت اما فارغ از این لیست خطر تعلیق فوتبال ایران همچنان باقی است.

چند ساعت با شایعه و دلهره تعلیق فوتبال ایران!

انتشار رده‌بندی جدید فوتبال باشگاهی قاره کهن روی سایت رسمی کنفدارسیون فوتبال آسیا، چند ساعت پر از شایعه و دلهره را برای فوتبال ایران به همراه داشت. در حالی که همیشه 45 کشور عضو AFC  در این رده‌بندی حضور دارند اما در ساعات اولیه رده‌بندی جدید، نام ایران از این لیست حذف شده بود. با تغییر در رنکینگ قرار بود از نظر باشگاهی ایران در مکان نهم قرار گیرد اما نبودن نام ایران در این لیست، باعث شد بازار شایعات درباره احتمال تعلیق فوتبال ایران داغ شود.

از یک سو اعلام غیرقانونی بودن اساسنامه فدراسیون فوتبال از سوی مجلس و از سوی دیگر پایان مهلت فدراسیون برای ارائه گزارش اولیه درباره حضور زنان در استادیوم‌ها در کنار هم، دلهره تعلیق احتمالی را بین اهالی فوتبال به وجود آورده بود و همین موضوع باعث شد که نبودن نام ایران در رده‌بندی باشگاهی به این دلهره‌ها دامن بزند. حتی اگر براساس منطق اداری، حذف یک کشور از لیست رده‌بندی باشگاهی که یک رده‌بندی فنی است، چندان توجیهی نداشته باشد!

---

سهیل مهدی، رئیس کمیته صدور مجوز حرفه‌ای سازمان لیگ نخستین واکنش را نسبت به این اتفاق نشان داد. او درباره شایعه تعلیق فوتبال ایران توضیح داد: « تا این لحظه هیچ اخطاری از سوی فیفا یا AFC به ما مبنی بر تعلیق یا خطر تعلیق ارسال نشده است.»

او درباره اینکه چرا نام ایران از فهرست رده‌بندی باشگاهی کنفدراسیون فوتبال آسیا حذف شده است، گفت: «به AFC ایمیل زدیم و پیگیری کرده‌ایم که چرا نام ایران در این فهرست وجود ندارد. فکر می‌کنم یک اتفاق فقط یک اشتباه تایپی بوده و اتفاق خاصی رخ نداده است. تا این لحظه هیچ نامه و اخطاری برای خطر تعلیق به ما ارسال نشده و بعید می‌دانم که این قضیه صحت داشته باشد.»

تصور اشتباه تایپی در سایت کنفدراسیون فوتبال آسیا قدری دور از ذهن بود و اظهار بی اطلاعی مسوولان فدراسیون فوتبال و سکوت آن‌ها باعث می‌شد، شایعات بیشتر جان بگیرد.

البته که در تمام این ساعت‌ها، نام ایران همچنان در میان اعضای کنفدراسیون فوتبال آسیا بود و مشکلی از این نظر وجود نداشت. ضمن اینکه بر اساس قواعد اداری فیفا و AFC اگر هم تصمیمی بر تعلیق یا محرومیت در میان باشد، بی‌تردید این تصمیم در قالب نامه یا حکمی به فدراسیون مربوطه ارسال می‌شود و حتی ممکن است اعتراض آن فدراسیون را در پی داشته باشد که پروسه‌ای زمان‌بر خواهد بود. بر همین اساس اینکه فیفا بخواهد بدون ارسال آن حکم، تعلیق را اعمال کند، بی‌سابقه است.

در همین راستا دپارتمان امور بین‌الملل فدراسیون فوتبال اطلاعیه‌ای منتشر کرد و از تماس با راوی کومار – مدیر فدراسیون های عضو و اتحادیه های منطقه ای نوشت. در این اطلاعیه آمده بود که کومار ضمن اظهار تاسف بابت مشکل پیش آمده، گفته: «مراتب در دست بررسی می باشد و اقدامات لازم برای رفع این مشکل به عمل خواهد آمد.»

در این ماجرا اما شاید پنهان‌کاری‌های مداوم فدراسیون فوتبال هم بی تأثیر نبوده و همین پنهان‌کاری‌ها باعث شده است که هر اتفاقی به گمانه‌زنی‌هایی حتی بی منطق بیانجامد، به گمان اینکه شاید نامه محرومیت به فدراسیون رسیده و رسانه‌ای نشده است!

از انتشار اولیه لیست رده‌بندی باشگاهی چند ساعتی با دلهره و شایعات مبنی بر تعلیق فوتبال ایران گذشت تا بالاخره بعد از پیگیری‌های انجام شده از AFC اشتباه رخ داده در این لیست، اصلاح شد و نام ایران به رنکینگ باشگاهی بازگشت.

---

طبق اصلاحیه صورت گرفته توسط این سایت، باشگاه های ایرانی رتبه پنجم را با ۸۳.۷۳۵ امتیاز به خود اختصاص داده‌اند.

نام ایران به لیست رده‌بندی باشگاهی AFC که ارتباطی با تعلیق ایران نداشت بازگشت اما فارغ از این لیست خطر تعلیق فوتبال ایران به خاطر حل نشدن مشکل ورود زنان به ورزشگاه‌ها و مشکلات قانونی در اساسنامه فدراسیون و سایر مشکلات، همچنان باقی است.

 

 

2 - 600

 

captcha
پربازدید ترین ها
بیشتر
تازه ها
بیشتر