فوتبال ایران / شناسه خبر: 100294 / تاریخ انتشار : 1398/4/24 18:51
|
آخرین روز از مهلت دو هفته‌ای فیفا بدون کوچکترین پیشرفت

بدون تماشاگر برگزار می‌کنیم اما زنان را راه نمی‌دهیم!

در آخرین روز از مهلت فیفا برای ارسال گزارش درباره حضور زنان در ورزشگاه‌های ایران، فدراسیون فوتبال نتوانست مجوز حضور زنان در ورزشگاه را برای بازی تدارکاتی تیم ملی مقابل امید را بگیرد.

بدون تماشاگر برگزار می‌کنیم اما زنان را راه نمی‌دهیم!

امروز(دوشنبه 24 تیرماه مصادف با 15 جولای) آخرین مهلت فدراسیون فوتبال برای ارسال گزارش اولیه خود به فیفا بود. گزارشی که برای فیفا اقداماتی را توضیح می داد که در این مدت انجام شده تا بستر مناسب برای ورود زنان به ورزشگاه‌ها فراهم شود.

فدراسیون فوتبال اما هیچ دستاورد خاصی در این زمینه نداشته که بتواند در این گزارش برای فدراسیون جهانی فوتبال ارسال کند. کوچکترین توافقی در این زمینه حاصل نشده و زنان حتی یک قدم هم به ورزشگاه‌ها نزدیک‌تر نشده‌اند.

حتی زمزمه‌هایی که حضور زنان در آزادی برای تماشای بازی تدارکاتی تیم‌ ملی مقابل امید شنیده می‌شد هم منتفی شد و مجوز حضور زنان صادر نشد. این یعنی کورسوی امیدی که می‌توانست به نقطه مثبتی در ارائه این گزارش تبدیل شود هم از بین رفت و فدراسیون برای اینکه احتمالاً حسن نیت خود را به زنان نشان دهد، ورود مردان را هم به ورزشگاه آزادی ممنوع اعلام کرد.

بازی بدون تماشاگر و سکوهای خالی، با این شرایط تأثیر منفی کمتری بر نگاه فیفا به ورزشگاه‌های ایران می‌گذارند تا سکوهایی که فقط با مردان پر شده باشد.

به خصوص که فدراسیون فوتبال ظاهراً برای حضور زنان در این بازی تلاش‌های زیادی هم انجام داده و از چند روز پیش نامه‌ای برای نهادهای مربوطه فرستاد تا دیدار تیم ملی با امید را با حضور تماشاگران زن برگزار کنند اما مجوز انجام این کار به فدراسیون فوتبال داده نشد.

فدراسیون فوتبال اما برای فرار از خشم فیفا و حذف احتمالی تیم ملی فوتبال ایران از رقابت‌های جام جهانی یا حتی تعلیق، هر راهی را امتحان می‌کند و با توجیه‌های عجیبی در صدد راضی کردن اینفانتینو برآمده تا به نوعی او را از موضع خود پایین آورد. توجیه‌هایی برای کاهش فشار زیادی که این روزها از سوی فیفا به فدراسیون وارد می‌شود.

یکی از موارد عجیبی که فدراسیون فوتبال در پاسخ به نامه اینفانتیو برای فیفا ارسال کرده، اشاره به حضور زنان در بازی فوتسال است! اینفانتینو در نامه خود تأکید کرده بود که در صورت حل نشدن این مشکل، برخوردی جدی با فوتبال ایران خواهد داشت و فدراسیون به این هشدار جدی این‌طور پاسخ داده است که برای نمونه در مسابقات فوتسال زیر 20 سال در تبریز زنان در سالن‌ مسابقات حضور داشتند و این نشان می‌دهد که فدراسیون نسبت به نامه فیفا بی اهمیت نیست.

در شرایطی که فیفا به حضور زنان در ورزشگاه‌های فوتبال تأکید دارد، مسوولان فوتبال ایران از حضور زنان در مسابقات زیر 20 سال فوتسال می‌گویند تا اثبات کنند که اقداماتی در جهت درخواست فیفا هم انجام شده است! این همان گام مثبتی است که احتمالاً در راستای بسترسازی برای تماشای خانوادگی فوتبال در ورزشگاه‌ها به آن اشاره می‌شود.

با اینکه هیچ یک از مسوولان مربوطه در فدراسیون فوتبال پاسخ روشنی درباره گزارش ارائه شده نداده‌اند اما به نظر می‌رسد فدراسیون فوتبال برای فراهم کردن بستر مناسب جهت حضور زنان و خانواده‌ها در ورزشگاه‌ها از فدراسیون جهانی فوتبال زمان خواسته است. فیفا اما بعید است با همه اصرارهایی که داشته و نامه‌هایی که ارسال کرده، باز هم حاضر شود به فدراسیون فوتبال ایران زمان بیشتری بدهد!

 

2 – 500

 

captcha
پربازدید ترین ها
بیشتر
تازه ها
بیشتر