ورزش ایران / شناسه خبر: 100261 / تاریخ انتشار : 1398/4/23 17:17
|
تعلل در صدور حکم رییس فدراسیون وزنه‌برداری دردسر شد

از شایعه ابطال انتخابات تا دفاعیه وزارت

اگر وزنه برداری ایران در رقابتهای جهانی 2019 تایلند و بعد از آن بازی های المپیک 2020 توکیو زمین بخورد و دست خالی از میدان مسابقه بیرون بیاید کدام مسئول ورزشی پاسخگوی ناکامی این رشته المپیکی است؟

رضا عباسپور -  علی مرادی در مجمع انتخاباتی 16 تیرماه با برای بار پنجم رییس فدراسیون شد اما حکم او صادر نشده و این موضوع حواشی را ایجاد کرده است.

مجمع فدراسیون وزنه‌برداری سرانجام روز 16 تیرماه با حضور 43 نفر از اعضای مجمع و یک غایب برگزار شد. از 44 نفری که عضو مجمع هستند، رییس هیات وزنه‌برداری آذربایجان شرقی، نتوانست در مجمع حاضر شود تا رای‌گیری بدون او با همان 43 نفر برگزار شود و حالا همین موضوع در کنار تعداد رای‌ علی مرادی زمینه ساز حرف و حدیث‌هایی شده است.

در روز مجمع انتخاباتی، رییس مجمع و مدیرکل دفتر امور مشترک فدراسیون‌ها یعنی داورزنی و اسبقیان، چند بار قبل از شروع شمارش آراء برای آگاهی اعضاء مجمع اعلام کردند که هر کدام از کاندیداهای حاضر در مجمع، بتوانند 22 رای (نصف به علاوه یک) را به خود اختصاص دهند، به عنوان رییس فدراسیون وزنه‌برداری انتخاب می‌شوند. بعد از شمارش آرا مشخص شد که علی مرادی با 22 رای به عنوان رییس فدراسیون انتخاب شده است که این عدد در کنار آرای سایر کاندیداها روی تابلویی که اسم نامزدها و تعداد آراء آنها روی آن ثبت شده بود نوشته شد و صورت جلسه مجمع  هم به تایید نهایی رسید.

اتفاقا بعد از مشخص شدن تکلیف انتخابات وزنه‌برداری، بیشتر کاندیداها هم در مصاحبه‌های رسمی  پیروزی رییس جدید فدراسیون را به او تبریک گفتند.

بعد از مشخص شدن رییس جدید فدراسیون همه چیز آرام به نظر می‌رسید و اهالی وزنه‌برداری منتظر صدور حکم وزیر ورزش برای آغاز به کار رسمی علی مرادی در فدراسیون وزنه‌برداری بودند. اما این احتمال داده نمی شد که بحث ابطال انتخابات راه بیفتد.

احتمال ابطال مجمع انتخاباتی وزنه‌برداری بخاطر گرد نشدن عدد نصف به علاوه یک؛ موضوعی است که دیروز در رسانه‌های مختلف مطرح شد در حالیکه براساس ماده یک بند ۱۲ آیین نامه انتخابات فدراسیون‌های ورزشی، تعداد رای برای انتخاب رییس فدراسیون در مرحله اول رای گیری اکثریت مطلق است، یعنی اکثریت با حد نصاب نصف به اضافه یک رای، تعیین کننده نامزد برنده مجمع انتخاباتی می‌شود. تمام این موارد بعد از پایان مجمع انتخاباتی وزنه‌برداری در جلسه اعلام شده بود و همه حاضران زیر صورتجلسه مجمع را نیز امضاء کرده‌اند.

اما انگار این پایان مارجای وزنه برداری نبوده است. معترضان به نتیجه انتخابات که برخی از کاندیداهای ریاست هم بین شان هستند،  معتقدند که از آنجا که تعداد اعضاء مجمع وزنه برداری در روز برگزاری مجمع 43 نفر بوده، اکثریت مطلق این جمع ۲۲.۵ می‌شود و چون رای دهنده‌ها انسان هستند و به همین دلیل نمی توانیم آنها نیم رای به به حساب بیاوریم، این عدد باید به سمت بالا یعنی عدد ۲۳ برود.

 البته بعد از این صحبت‌ها، شروین اسبقیان، مدیرکل دفتر امور مشترک فدراسیون‌های ورزشی واکنش نشان داد و گفت:« انتخابات فدراسیون وزنه برداری برابر مقررات برگزار شد و اگر ابهامی وجود داشت در مجمع مطرح می‌کردیم. بنابراین به هیچ وجه نیازی نبود انتخابات به دور دوم کشیده شود. پس هر کجا برای نامزدها ابهامی هست ما برای آنها توضیح می‌دهیم.»

این توضیح اسبقیان، دلیلی است برای پایان این ابهام اما به نظر می رسد تا حکم مرادی صادر نشود، این حرف و حدیث‌ها همچنان پاربرجاست.

به هر حال وزنه برداری روزهای سختی پیش رو دارد و اگر بر اساس گفته اسبقیان همه چیز در مجمع انتخاباتی درست و قانونی انجام شده، دیگر دلیلی برای تعلل در صدور حکم مرادی وجود ندارد و باید وزارت ورزش زودتر تکلیف این موضوع را مشخص کند تا هم برنامه های تیم ملی در مسیر رقابت‌های جهانی و کسب سهمیه المپیک معطل نماند؛ هم موارد دیگری مثل موضوع سهراب مرادی و ... به درستی مدیریت شود.

5/2

captcha
تازه ها
بیشتر